4 órája
Szalon divatról, ruhákkal, könyvekkel
A Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi és Művészeti Társaság november 15-én rendezte meg a Társaság ötödik budapesti eseményét telt ház előtt. A Hévízen indult Csokonai szalon estjének a korábbi alkalmakhoz hasonlóan Zalán-Lipák Judit, a Társaság társelnöke 7. kerületi ügyvédi irodája adott otthont.
A Csokonai Társaság az estről társasági beszámolót küldött szerkesztőségünknek. A szalon szóban forgó eseményének központi témája ezúttal a divat volt, amely mind az öltözködés, mind a művészet trendjeinek szemszögéből górcső alá került.
A művészeti program megnyitásaként Zalán-Lipák Judit köszöntötte a megjelenteket és külön üdvözölte Ódor Lászlót, a társaság alelnökét, Naszádos Pétert, Hévíz polgármesterét és Vértes Erzsébet hévízi önkormányzati képviselőt.
A művészeti program első részében Zalán-Lipák Judit Juhász Anna irodalmárral és kulturális menedzserrel beszélgetett, aki, amellett, hogy Juhász Ferenc költő lánya, a napokban ünnepelte saját irodalmi szalonja, a ’Juhász Anna Irodalmi Szalon’ fennállásának 14. évfordulóját. Juhász Anna többek között arról beszélt, hogy mennyire trendi az olvasás a 21. században, hogyan lehet felkelteni az irodalom és művészetek iránt a mai fiatalok érdeklődését, illetve miért fontos az irodalomról személyesen, kisebb közösségekben is beszélgetni.
Szalon regényfelolvasással
Az eszmecsere Szecsődi Tamás Leó irodalomtanárral, költővel és íróval folytatódott, akit a közönségből többen is korábbi tanárukként üdvözöltek. Leó több fontos, a mai irodalomtanítás kulisszatitkairól szóló érdekességet osztott meg a megjelentekkel, azonban a hivatalos program utáni beszélgetésben vitaindítóvá azon kijelentése vált, mely szerint nem biztos, hogy probléma, ha valaki nem olvas, más forrásra támaszkodva is lehet lelki érzékenységre szert tenni. Leó eddig megjelent hét verses és prózai könyvéről is mesélt, illetve a Sirák Fiai című regényéből Schramek Andrea színművész fel is olvasott egy kiváló részletet.
A szalonbeszélgetés Viola Szandra író, költő Hetedik Égbolt című ifjúsági regényének bemutatásával folytatódott, amely a Hajnal Öröksége elnevezésű trilógia második részeként jelent meg 2024. novemberében. Szandra, többek között, mesélt a frissen megjelent szöveg, valamint a trilógia első része, a Világfa Kilenc Ága című könyv fogadtatásáról, arról, hogy a regényekben hogyan használta fel a magyar mitológia elemeit és mekkora teret kapott emellett az írói szabadság, valamint, hogy a kamaszoknak szóló történetben nehéz volt-e megtalálni a kellő egyensúlyt a szerelmes és horrorisztikus elemek lefestése során. A Schramek Andrea színművész által a legújabb könyvből felolvasott műrészletek nyomán a közönség is megbizonyosodhatott arról, hogy Szandra könyvében annyira élethűek az ételek leírásai, hogy a kötetek csak teli hassal érdemes kézbe venni, valamint, hogy a műben megjelenő Égboltok leírása újfent varázslatosra és egyben líraira sikerült.
Ezt követően Szaniszlai Péter jogász tudatta a közönséggel, hogy Zalán-Lipák Judit (aki Zentai Adél néven publikál verses és prózai műveket) Unikornisdaráló című első regénye éppen a szalon napján jött ki a nyomdából, valamint feltett a könyv szerzőjének néhány, a művel kapcsolatos kérdést. Kiderült, hogy Zentai Adél a könyvet, az R-es besorolású filmekhez hasonlóan, annak explicit tartalmi elemei miatt leginkább senkinek sem ajánlja, illetve, hogy a könyv nagy valószínűséggel fóliában lát majd napvilágot. Ennek ellenére a szerző úgy véli, hogy a műben megjelenő egzisztenciális harc, az ’unikornisdarálás’ a 21. század tömegjelensége, így kínálhat az olvasó számára azonosulási pontot. Schramek Andrea színművész tolmácsolásában elhangzott a könyv első fejezetéből egy részlet is.
Az ötödik szalonesemény „Találd ki, melyik korból jöttem” című közönség-kihívásának eleget téve a meghívottak egy része valamely kor divatja szerinti öltözékben jelent meg, mások pedig az adott kor nyelvezetét felhasználva írtak kiváló verseket, amelyeket vagy előadásában, vagy Schramek Andrea tolmácsolásában hallgathatott meg a közönség. Ezúton is köszönet jár a remek versekért Balogh Róbertnek, Szecsődi Tamás Leónak és Tengerdi Mártonnak, illetve minden kedves megjelentnek, aki korhű öltözékével hozzájárult a ’divatos’ atmoszféra megteremtéséhez!
Végül az est meglepetéseként divat kvíz is meghirdetésre került, amely kihívás során Schramek Andrea az egyes programpontok között négy, híres embertől szármató ’divatos’ idézetet olvasott fel a közönség számára, kérdésenként három lehetséges megfejtési opcióval. A kvízt Kasovitz Mária és Naszádos Péter oldotta meg maximum ponttal, ezúton is gratulálunk nekik!
A Szalon hivatalos része ismét vastapssal zárult, de csak a hivatalos: baráti beszélgetés vette kezdetét jó borok és finom falatok mellett, amelyek részben a házigazda, részben pedig a vendégek jóvoltából kerültek az asztalra.
A jó hangulatú rendezvény és annak visszhangja egyértelműen bizonyította, hogy a Szalon esemény folytatására van igény, a tervek szerint a jövőben a formátum megjelenhet Hévízen is Naszádos Péter, Hévíz polgármesterének és Vértes Erzsébet, Hévíz képviselőjének támogatását élvezve.
Vendégek:
- Schramek Andrea
- Szaniszlai Péter
- Viola Szandra
- Szecsődi Tamás Leó
- Naszádos Péter