Területi népdaléneklési verseny a Zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskolában

2 órája

Verseny: háromszáz diákot minősítettek

November 15-én tartották a 21. területi népdaléneklési verseny járási döntőjét a Zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskola tornatermében, tájékoztatta lapunkat Gyenese Marianna ének-zenetanár, igazgató-helyettes. A versenyre több mint 300 diák érkezett.

Arany Horváth Zsuzsa

Az Oktatási Hivatal által közzétett országos tanulmányi versenyek sorába tartozik ez a verseny is, amely az ének-zenei nevelés kiemelt területe. A műfaj sajátosságából adódóan ez – a többi tantárgyi tudásszintméréstől eltérően – minősítő versenyként szerepel a tanulmányi versenyek sorában, ahol kiemelt arany, arany, ezüst, bronz és részt vett kategóriák szerint értékeli a zsűri a tanulók előadásait. Ezúttal Ifj. Horváth Károly és Csordásné Fülöp Edit szaktanácsadó bírálta a produkciókat.

verseny
Területi verseny a népdal énekeseknek  Zalaegerszegen a Liszt Ferenc Általános Iskolában
Fotó: Fotó: Pezzetta Umberto

A verseny felmenő rendszerű, az iskolai válogatót a területi (járási) versenyek követik, majd az itt arany fokozatot elért énekespalánták jutnak tovább a vármegyei fordulóra, melyet 2025. tavaszán rendeznek meg, onnan pedig a Zenetudományi Intézet munkatársával kiegészült zsűri juttatja tovább a legjobbakat az országos találkozóra.

A Zalamente és Muravidék tájegységét összefogva ezekben a napokban négy helyszínen folynak a területi döntők: Zalaegerszeg, Pacsa Zalaszentbalázs és Lendva. 

A verseny 300 diák között zajlott

A zalaegerszegi helyszínen több mint háromszáz, 6-18 év közötti iskolás diák szerepelt kétszáz versenyszámmal. 

Az egész napos rendezvényen korcsoportonként (1-2., 3-4., 5-6. 7-8 és középiskola) és kategóriánként (szólóének, kisegyüttes és énekegyüttes) 

többségében arany, ezüst minősítéssel értékelték a dalok előadásait. 

Ez reménykeltő üzenet, mert a pedagógusok, a népzenei szakma és a tanügyi vezetők biztosítva látják a helyi népzenekutatók (többek között Vajda József, Horváth Károly, Pungor Antal). zalai népdalgyűjtéseinek megismerését, éneklését, népszerűsítését – vagyis szűkebb hazánk zenei anyanyelvének fennmaradását. 

Ahogy Kodály Zoltán mondta: „Nem szabad a véletlenre bízni, hogy a jövő generációja találkozik-e ezzel a kinccsel!” 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!