2009.07.06. 02:29
Nem a párt, hanem az ország sorsa a tét
Zalaegerszeg - Az MSZP szombati kongresszusa határozatában közbiztonsági, morális és szociális biztonságot sürgetett. Az eseményekről, a hangulatról zalai küldötteket kérdeztünk.
- A lényeg az, hogy nem magunkkal foglalkoztunk, hiszen most az országról és nem a pártról van szó - szögezte le a zalaegerszegi dr. Balogh Miklós, volt országgyűlési képviselő, a szociáldemokrata platform küldötte.
Balogh Miklós kiemelte, a kormány teljes támogatást kapott a kongresszustól, elismerték, amit a Bajnai-kabinet a világválság elleni védekezésben elért. A zalai baloldali politikus elmondta, ezen túl a társadalmi feszültségek enyhítése a legsürgetőbb, ezért kell az arányos közteherviselést szorgalmazni. A hiteleik miatt, a munkájuk elvesztése folytán bajba jutottak, de az egyedül élő kisnyugdíjasok is segítségre szorulnak.
- A krízisalap is ezért jött létre, amelyben már 5 milliárd forint van, s a kongresszus alatt is gyarapodott 1,4 millió forinttal - újságolta Balogh Miklós.
- Kiemelném Mesterházi Attila szavait, aki büszke volt az elmúlt húsz évre, benne az MSZP teljesítményére, s ezzel arra hívta fel a figyelmet, hogy nem kell mindent kidobni az ablakon.
Balogh Miklós Szili Katalinnak a tervezett házelnöki lemondásáról szólva jelezte, a baloldal építésében mindenkire szükség van, kérdés, hogy mekkora lesz a támogatottsága.
Baracskai József, a párt megyei elnöke is meglepetésének adott hangot, amikor Szili Katalin lépéséről kérdeztük.
- Nem tapasztaltam azt a generációs ellentétet, amit a kongresszust megelőzően és azóta is hangoztatott a média, sőt, inkább a szövetség szándéka volt a legerősebb. Kimondatott, hosszú távon az ország sorsa az első, azután a baloldal ügye, ezeket követhetik az egyéni ambíciók. Az előttünk álló feladatokra kell koncentrálnunk, azon túl, hogy természetesen az EP-választások kudarcát is elemeztük. Mi itt megyei szinten is megtettük múlt csütörtökön. Az elmúlt három évről szólva állapítottuk meg, hogy a nagy reformok nem sikerültek, dea Gyurcsány-kormányzásról azért sok pozitívum jegyezhető fel, többek között a konvengerciaprogram, aminek a hasznát a jelen lévő Bajnai Gordon is kiemelte.
- Ezek szerint nem volt világvége hangulat a következő választásokon várható vereség miatt?
- Nem mondom, hogy nagyon rózsás lett volna a hangulatunk, de bizakodóvá tette az embert a kongresszus kicsengése. Lehet, hogy mentálisan kicsit kifáradtunk, de épp ez a kongresszus adott új erőt.
Tarr Ervin, a fiatal zalai szocialista generáció tagja ugyanerről biztosított:
- Dinamizmust kell vinni a párt működésébe, és erre van is esély. Szimpatikus volt a kongresszus hozzáállása a felelősséggel való kormányzáshoz, noha mindenki tudja, a megszorítások népszerűségvesztéssel járnak. De belátható, hogy a válságkezelésre szükség van. Mégis tapasztalható volt egyfajta optimizmus, arra nézve, hogy a választások előtti utolsó időszakban meg tudjuk rázni magunkat. Nyerni szeretnénk, másképp nem is érdemes nekiállni, nem?
- Felszínre került-e az országgyűlési képviselők költségtérítésével kapcsolatos fejlemény? (Ismeretes, a költségtérítés átalakítása után kiderült, a parlamenti képviselők akár többet is vihetnek haza mint eddig - a szerk.)
- Külön nem szerepelt napirendként, de nyilván sokan beszéltek róla, s nem meglepő, hogy ellenérzést keltett.
Tarr Ervin a pozitívumokat sorolva elmondta még, hogy, noha a legnehezebb feladat a költségvetés megalkotása lesz, az már látható, ez lesz az első év 15 esztendő után, amikor, ha nagyon kevéssel is, de csökken az államadósság. - A kisember talán még nem érti, de ennek nagy jelentősége lehet a jövőbeni tendenciákat illetően.
Tarr Ervin szerint is meglepetést keltett Szili Katalin, ő személy szerint azt furcsállta, hogy éppen most jelentette be, és nem korábban, amikor jóval több ok lett volna rá.
- Hírlik, nem felhőtlen a viszony Lendvai Ildikó és Szili Katalin között...
- Más platformot képviselnek, másképp képzelik a párt újjáépítését, ezt tudni lehet...