Hírek

2010.07.20. 06:47

Átalakuló körzetek

Nagykanizsán nem váltott ki indulatokat a választókerületi térkép átrajzolása, ezzel együtt az új rendszer alaposan megváltoztathatja a képviselő-testület összetételét.

zaol.hu

 

A törvényhez igazodóan a mostani 15 egyéni és 10 listás helynél kevesebb mandátum találhat gazdára az őszi önkormányzati választás során Nagykanizsán.

- Az köztudott, hogy az idei évtől csökken a településeken megválasztható képviselők száma - mondta Deák Tamás, a helyi választási iroda vezetőhelyettese.  - de,  hogy milyen mértékben, azt a január elsején mért lakosságszám-adatok határozzák meg. Nagykanizsa lakossága ebben az időszakban 50466 fő volt (közülük választásra jogosult 42450). Ennek következtében az őszi választáson 12 egyéni választókerületi és 5 kompenzációs listás mandátum osztható ki. Ahhoz, hogy a törvény szelleme érvényesülhessen, az egész választókerületi rendszert újraterveztük.

Deák Tamás szerint az, hogy az új határvonalakkal megrajzolt választókerületek mindegyikében nagyjából egyforma, 4200 fő körüli a lakosságszám, azonos esélyt biztosít a képviselő-jelölteknek a választásokon. Azaz, nem fordulhat elő, hogy az egyik jelöltnek elég 1000 szavazat is a képviselővé váláshoz, a másiknak pedig mondjuk, kétszer annyi kell. Kérdésünkre a szakember leszögezte: politikai szempontból senki nem fogalmazott meg számukra esetleges iránymutatást arra vonatkozóan, hogy hol húzódjanak a választókerületi határok. S habár a maguk részéről mindent megtettek, nyilván, nem tudnak a sokféle igénynek megfelelni.



Adott esetben ugyanis komplett szavazóbázisok kerülhetnek másik választókerületbe. Példának okáért ott van Bajcsa, amely eddig a 15-ös (az új számozás szerint 12-es) választókerülethez tartozott, most pedig a régi 14-eshez (11-es) csatolták. A városrészben eddig Polai József látta el a városrész képviselői teendőit, így neki Bajcsán jelentős szavazóbázisa volt, amit most elveszített. Igaz, kapott helyette másikat, még hozzá éppen a 14-esből, melyben most a fideszes Tóth Nándor rendelkezik mandátummal. A kérdés, hogy az akaratukon kívül átkerült Fidesz-szimpatizánsok szavaznak-e majd a frakcióból kivált, s a Marton-féle Kanizsáért-frakcióba átigazolt Polai Józsefre? Illetve, hogy Polai bajcsai szimpatizánsai, szavazói hajlandóak-e voksolni a vélhetően újra ringbe szálló Tóth Nándorra?

Másutt is megeshet, hogy a választókerület egy részében a több ciklus óta dolgozó képviselőre nem lehet majd voksolni. Számos városatya viszont úgy gondolja: nincsenek képviselői örökjogok.


Török Gábor politikai elemző, a Vision Politics igazgatója szerint nem a választókerületek átszabása mögött kell keresni a politikai érdekeket, hanem az egyéni és a kompenzációs mandátumok arányának megváltoztatásánál. Nem állítja, hogy az utcák átsorolásával egyik, vagy másik párt ne juthatna némi előnyhöz ám fontosabb az, hogy az új önkormányzati választási rendszer egésze a mindenkori legerősebb párt számára kedvezőbb végeredményt hoz, mint hozott volna korábban.

 
Zalaegerszegi körzetek

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!