Kosárlabda

2011.12.18. 13:21

ZTE légiósok - Köszönni már tudnak magyarul, s van, akinek a káromkodás is megy

Nehéz életforma a sportolóké, főleg, hogy sok esetben távol a családjuktól egy másik országban vagy kontinensen foglalkoztatják őket. Ráadásul az is gyakori, hogy évről évre, szezonról, szezonra váltani kell, ismét új kultúrát, nyelvet és embereket megismerni.

Kiss Anna


A kiemelkedő eredmények még váratnak magukra, ám Tim Whitworth, Chris Hines és Bryquis Bree Perine jól érzik magukat a ZTE KK csapatánál. A sportolók azt mesélik, kellett egy kis idő, amíg hozzászoktak az itteni körülményekhez.

- Az első meglepő dolog Magyarországon a nyelv volt - mondja Bree. - A magyar nagyon dallamos, bár nehéznek tűnik, próbálok egy- két kifejezést elsajátítani. Ahhoz is hozzá kellett szokni, hogy az élet itt jóval lassabb, mint otthon. Mások a méretek is, kisebbek a városok, nincs annyi bevásárlóközpont, szórakozóhely. Persze, ez nem baj. Zalaegerszeg nagyon szép hely, kifejezetten tetszenek a különbségek. A napjaim edzésekből állnak, a hétvége pedig a meccseké. Szabadidőmben ha nem muszáj, nem mozdulok ki otthonról, legszívesebben számítógépezem, videojátékokkal játszom.

A 24 éves center, Chris Hines - bár nem túl bőbeszédű -, arról mesél, tökélyre fejlesztette a gesztikulációját.

 - Az, hogy kevesen beszélnek a városban angolul néha vicces szituációkat eredményez. Kezdetben zavarban voltam, amikor nem tudtam beszélni, megértetni magamat az emberekkel. Mára már sokat fejlődött a gesztikulációm, kézzel-lábbal magyarázok, ha kell. Azért vészhelyzet esetén, például, ha a boltban nem tudom elmagyarázni az eladónak mi is az a toast, felhívom a csapattársamat, Gáspit és odatartom a telefont az eladó füléhez. A napjaim része így nemcsak a sport, de a kommunikáció is. Egyre jobb vagyok. Köszönni és káromkodni például már egész jól tudok magyarul...

Azt is megtudtuk, Chris nem egyedül van itt, az elmúlt napokban meglátogatta egy barátja. Általában együtt töltik a szabadidőt.
 
- Van kedvenc éttermünk, sokat járunk oda. Nekem ez a kikapcsolódás. Na, meg persze a videojátékok. Karácsony után sem utazom haza, szóval az itteni ismerőseimmel töltöm az ünnepeket. Hogy egy picit a kosárlabdáról is szóljak, sajnos, egyelőre nem jönnek jó eredmények a csapattól és emiatt kissé el vagyok keseredve, de bízom benne, hogy hamarosan már az első győzelmünknek örülhetünk.

Timothy Whitworth Philadelphiában született, de számtalanszor járt már Európában. A 30 éves bedobó Svédországból jött a csapathoz, első meccse után, a szokásos pacsizásnál minden szurkolót egyenként üdvözölt, hosszú percekig beszélgetett, és megköszönte, hogy eljöttek.
 
-Naná, hogy kedves vagyok velük! Én még életemben nem tapasztaltam ilyet. Még nem nyertünk egy meccset sem, ezek az emberek pedig több száz kilométerre is elkísérnek minket. Őrület. És egyben megható is.

Tim könnyebb helyzetben van, mint légiós csapattársai, hiszen itt van vele a családja.
 
- Szabadidőmben leginkább a kisfiamat kergetem, hiszen olyan aktív, nehezen tartom vele a lépést. Akárcsak én, a feleségem is nagyon szeret itt lenni, most például teljesen elvarázsolja a karácsonyi vásár. Amíg én edzek, addig sem unatkozik, feltalálja magát, sokat sétál, vásárolgat a városban. Az ünnepekre nem utazunk haza, az összes rokonunk hozzánk jön, így a legegyszerűbb. Nagy családi karácsony várható.


Tim Whitworth-t amióta Európába szerződött (2004), négyszer is a szezon All-Star csapatába választották. Megfordult Ausztriában a Mattersburg csapatában, majd Hollandiában az Aris Leeuwarden gárdájában. Aztán a svéd Sundsvall Dragons, majd a KFUM J„mtland Basket játékosa volt. Bree Perine az amerikai Green Bay Phoenix egyetemi csapatát erősítette az elmúlt szezonban, ahol 11,2 pontos átlag mellett 3 gólpassz illetve 2,3 lepattanó szerepel a statisztikai mutatói között. Chris Hines, a 202 centi magas center előző csapata az Alabama Crimson Tide volt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!