Kultúra

2010.10.26. 05:58

7 ezer éves falura bukkantak Keszthely határában

A Keszthelyt elkerülő 71-es út nyomvonalán 2008 óta végez ásatásokat a múzeumi igazgatóság. Két lelőhely feltárása van még hátra, az egyik egy 7 ezer éves neolit falu.

Magyar Hajnalka


A népességről írásos források hiányában annyi tudható, hogy a dunántúli vonaldíszes kultúrához tartozott. Nevüket arról kapták, hogy edényeiket mélyen karcolt, ívelt mintákkal díszítették. A fémet még nem ismerték, így kerámiák és kőeszközök, kőbalták kerültek elő. Különösen szépek a festett leletek, amelyek némelyikét gyöngyköles berakás díszítette.

- Az edény falába karcolt vonalmintákba egyenként kölesszemeket illesztettek, amelyekből néhány a mai napig a helyén maradt - halljuk a részleteket Simmer Líviától.

- Örül majd nekik az archeobotanikus... - kapcsolódik kollégája. A különböző edényekben bizonyára mezőgazdasági terményeket is tároltak, hiszen ez a népesség már az első földművelők közé tartozott, s háziállatokat szintén tartottak. S hogy mire számíthatnak még?

- Ebben az időszakban még nem voltak elkülönült temetők, a halottakat a házak között földelték el, mégpedig zsugorított pózban. Nagy eredmény volna, ha találnánk ilyet, ugyanis a megyében ebből a korból nincsenek feltárt sírok - vázolja Straub Péter. Ebbéli reményeiket táplálja, hogy a napokban előkerült egy átfúrt, díszített csont amulett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!