Kultúra

2017.02.12. 13:55

A dezodorflakontól a baletten át a Kabaréig és tovább

Zalaegerszeg - A keszthelyi származású Németh Veronika saját bevallása szerint már három évesen mikrofont mímelve dezodorflakont ragadott és eltántoríthatatlanul táncra perdült bárhol és bármikor, olyannyira, hogy az ifjúkori szenvedélyből mára hivatás lett.

Nagy Katinka

Interjúalanyom a Győri Balettintézet elvégzése után sikeresen felvételt nyert a Budapesti Táncművészeti Egyetem énekes-táncos-színész szakára, ahol jelenlegi végzősként készül a vizsgaelőadására, olyan táncművészek irányítása alatt, mint Bozsik Yvette vagy Sebestyén Csaba.

- Itt végre tényleg minden megvan, amit szeretek, amióta csak itt vagyok úgy érzem, hogy hazaértem - mondta el a fiatal tehetség az iskolával kapcsolatban. - Amit eddig elértem, azt mind a szüleimnek köszönhetem, mellettük pedig nagyon hálás vagyok a páromnak is, akinek az állandó támogatása és bíztatása szintén segít abban, hogy elérhessem az álmaimat. Az eddigi legjobb visszajelzés a húsz évem alatt, hogy megkaptuk az iskolában Bozsik Yvette mesternőt, akivel készülünk az év végi vizsgaelőadásra is. Ez a Kabaré lesz, amiben rám osztották az egyik főszerepet, én fogom alakítani Sally Bowles-t, ami nagy öröm és komoly elismerés számomra.

- Mi a legjobb dolog a táncban?

A különböző táncokban azt szeretem, hogy általuk kiélhetem a vágyaimat. Bármilyen kedvem van, a tánc az, amiben ezt ki tudom bontakoztatni. Az összes műfaj közül talán a leginkább a musicaltáncok a kedvenceim. Azaz enyém, amiben egyszerre énekelhetek, színészkedhetek és táncolhatok is. A balettban pedig azt szeretem, hogy a hangulatomtól függetlenül egyfajta jelzésértéke is van számomra. Minden óra után el tudok számolni magammal, hogy megtettem-e mindent a célom érdekében és sikerült-e fejlődnöm. Attól jó egy táncos, ha elhiteti velem azt, amit csinál. Sokan képesek gyönyörűen mozogni, szép a testalkatuk is, de az már kevesebbekről mondható el, hogy képesek elhitetni a nézővel például egy szomorú jelenet esetében, hogy ők tényleg szomorúak. A színészeknél is ezt szeretem, ha valaki természetes. Nem eljátszani kell a dolgokat, a lehető legtermészetesebben kell megfogni az érzelmeket minden művészeti ág, így a tánc esetében is.

Németh Veronika a Budapesti Táncművészeti Egyetem énekes-táncos-színész szakos végzőse Fotó: A szerző

- Balett táncosként, hogyan birkózik meg a műfaj által támasztott szigorú kihívásokkal?

- Ha kimondottan a balettet nézzük, ott a folyamatos önmagunkkal vívott harc a legnehezebb. Ha bemész a balett órára és nem vagy a legszuperebb formádban mind külsőleg mind belsőleg, nem felelsz meg magadnak, kritikus vagy, akkor az kijön mindenen. Az örökös vívódást kell leküzdeni, illetve a balettben, ha már valami az óra legelején nem úgy sikerül, ahogy annak sikerülnie kéne, belül elindul egy néma harc és, ha nem sikerül ezen túllépni, az egész óra rámehet. Ha az óra rossz volt, rossz lesz az egész nap is és ez így kígyózik tovább és tovább. Természetesen vannak jó napok is, amikor minden tökéletes, sikerül minden mozdulat, vagy ha nem is, de sikerül tovább lépni a hibán. Akkor egy jó napot és egy jó hetet tudhat az ember maga mögött. Ez nehéz, főleg, ha ehhez olyan balettmester társul, aki mindenben maximalista. Ha valami nem tökéletes, igaz, hogy jó szándékkal, de azt rendesen éreztetik az emberrel. Sokáig ezzel is nehezen küzdöttem meg. Amikor végeztünk Győrben, a balettmesterünk elmondta, hogy annak kell örülni, ha a mestered hozzád szól és szid, mert ő tudja, hogy te többre vagy képes, sokkal több van benned és ő csak ezt akarja kihozni, viszont akit levegőnek néz, annak egyértelmű, hogy akkor ott a vége, onnantól nem érdemes folytatnia a pályát. Akkor és ott értettem meg, hogy valójában ez a siker kulcsa. A rögös út, amit ha ügyes vagy és elég kitartó és mész, mész, legyőzve minden akadályt, utána már csak a siker édes ízét kell élvezned. De addig nehéz, nagyon nagyon nehéz, ám de megéri, ezt biztosra mondhatom! Összességében amennyi szenvedést és szomorúságot tud okozni a balett, legalább annyi szerelmet, odaadást és persze örömöt is.

- Gyerekek tanításával is foglalkozik. Hogy látja milyen hatással van rájuk a tánctanulás?

- Főleg lány tanítványaim vannak, akikről azt érdemes tudni, hogy mind hercegnők, balerinák vagy királylányok szeretnének lenni. A balett ezt remekül megadja nekik. Szépen felöltözhetnek, betipeghetnek, ráadásul a balettnek olyan mozgásnyelve van, amivel ők el is hihetik magukról, hogy arra az egy órára valóban hercegnők. Emellett a tánc az egészségre is jó hatással van. Testileg gyönyörű tartást ad, olyan mélyizmokat dolgoz ki, amik a későbbiekben nagyon szép testalkatot kölcsönöznek és nagyon szép lábat is csinál.

És persze nem utolsó sorban a lelket is megtáncoltatja. Amit látok a gyerekeken, az az, hogy mind az álmát éli meg és ezt persze nem kell mondanom, milyen öröm nemcsak nekik, de nekem is.

Amikor az egyik 3 éves kis balerinám odaszalad, megölel és azt mondja, hogy mennyire szereti a balett órát és engem is, ahhoz fogható érzés nincs is, egyszerűen csodálatos.

- Mik a további tervei?

- Többféle utat is el tudok képzelni magamnak. Egyrészt szeretném komolyabban folytatni a balett oktatást az iskola elvégzése után, illetve a későbbiekben tervben van az is, hogy a párommal együtt kimenjünk külföldre, hogy szerencsét próbálhassunk. Jó lenne elhelyezkedni egy színházban vagy akár, ha odaérek, saját társulatot alapítani.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!