Európai Unió

2024.06.25. 11:39

Bóka János: az EU a 7. cikk szerinti eljárást a politikai nyomásgyakorlás eszközeként használta

A 7. cikk szerinti eljárás politikai kérdéssé vált az európai parlamenti választási kampányban, és az Európai Unió a politikai nyomásgyakorlás eszközeként használta fel, hogy Magyarországot kulcsfontosságú ügyekben bizonyos álláspont elfogadására kényszerítsék – jelentette ki az európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Luxembourgban.

MW

Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter

Forrás: MTI

Fotó: Kovács Tamás

Bóka János, aki az EU-tagállamok uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozásán vesz részt, érkezésekor elmondta: reméli, hogy az uniós választások után már sikerül a jogállamisági vitát tárgyilagosabbá és konstruktívabbá tenni.   

A keddi tanácsülésen napirenden van a Magyarországgal szembeni 7. cikk szerinti eljárás, és a miniszter szerint folytatódik az az általános eszmecsere, amely az eddigi meghallgatásokat jellemezte. Mint mondta, az elkövetkező időszaktól azt várja, hogy „elhallgatnak azok a hangok, amik bizonyos tárgyalási állásponttól tették függővé a 7. cikk eljárás folytatását”.   

„Azt nem hiszem, hogy a 7. cikk szerinti eljárás lényege megváltozna, ez továbbra is egy politikai természetű folyamat marad, amit Magyarországgal szemben nyomásgyakorlásra fognak felhasználni bizonyos politikai kérdésekben, de talán az a fajta erős retorika és az a konfliktuskereső hozzáállás, ami jellemezte ezt az eljárást, enyhülni fog a jövőben” 

– jelentette ki.

Bóka János közölte továbbá, hogy az elkövetkező időszakban az EU-ban stratégiai vitákat fognak folytatni a következő intézményi ciklus szempontjából rendkívül fontos szakpolitikai területekről, és a július 1-jén kezdődő uniós magyar elnökség fogja ezeket a vitákat irányítani.   

Hozzátette, hogy a keddi luxemburgi tanácsülésen napirenden van a demokrácia védelméről szóló csomag, a miniszterek irányadó vitát fognak tartani a harmadik országok nevében végzett érdekképviselet átláthatóságáról szóló irányelvről. „Magyarország is egyetért azzal az állásponttal, hogy az Európai Unió választási folyamatába való rosszindulatú beavatkozás nem kívánatos. Ezt a dossziét a magyar elnökség tovább fogja vinni” – mondta.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában