2009.01.16. 03:25
Ne feledjük el a régi partnereket
<b>Zalaegerszeg</b> - Az egyetemek és főiskolák legnívósabb hallgatói megmérettetésén, az OTDK-n idén <em>Kránicz Judit</b>, baki hallgató képviseli a Pannon Egyetem társadalomtudományi karát.
A harmadéves hallgató első államvizsgájára készül, így már év elején tanácskozott konzulensével dr. Gergó Zsuzsannával, hogy diplomamunkájához mely témában kéne elmélyednie. Mivel nyári gyakorlatát a zalaegerszegi önkormányzatnál végezte, kellő motivációt érzett, hogy megyeszékhelyünk erősségét, testvérvárosi kapcsolatait tanulmányozza. Mint elmondta, az egyetem társadalomtudományi karának nemzetközi kapcsolatok szakán kiemelt hangsúlyt fektettek, az EU világában legkézenfekvőbb kapcsolatteremtésre, a testvérvárosokra. Ez pedig meglátása szerint megyeszékhelyünkön példaértékű, így struktúráját érdemes megismertetni másokkal.
Kránicz Judit testvérvárosi kapcsolataink bemutatásával aratott sikert az OTDK-n
Fotó: Katona Tibor
S úgy tűnik, sikerül is, hiszen oly nagy lehetőséget látott konzulense Judit témájában, hogy versenyműnek is javasolta, s a veszprémi, intézményi megmérettetésen elért első helyezés után a hallgató az ország legjobbjai közt is referálhat.
- Mindig is érdekelt a politika, főként a külpolitika - mondta Kránicz Judit - , ezért is jöttem a nemzetközi tanulmányok szakra, ahol a három év alatt szinte csak EU-s dolgokról, ezen belül pedig főleg civil kezdeményezésekről tanultam. Ez az alappillére a testvérvárosi kapcsolatoknak is. Szerencsére itt az önkormányzat külön erre szakosodott ágazata a területet kézben tartja, talán leginkább ennek köszönhető, hogy 13 testvérvárossal tart a megyeszékhely ma is aktív kapcsolatot. Mikor a téma kutatóiból álló zsűrinek mondtam ezt az adatot, ők látványosan le is döbbentek . A legtöbb településen jellemző, hogy a rendszerváltás előtti partnereikkel kevésbé foglakoznak, de itt még az orosz Szurgut várossal való kapcsolatunk is aktív. Emellett a dolgozatban kiemeltem, az Európai Bizottság 89-es (town twinning) programját is, mikor az Európai Unió tagállamainak és szervezeteinek vezetői is felismerték, hogy egységes EU-t építeni, és valódi Európai Unióról beszélni csak együttműködve lehet.
Judit beszámolt arról is, hogy mivel ezek a kapcsolatok általában civil szerveződésekből indulnak, rendkívül fontos a testvérvárosi mozgalom közösségépítő szerepe is.
- Zalaegerszegen akár a cserediák kapcsolatoknál is megfigyelhető a partnerkapcsolatok kialakulása - hozakodott elő Judit a példával. - Mikor a diákok egy családhoz kerülnek, gyakran szüleik is jóban lesznek egymással, ez az interregionális együttműködések forrása. De ezeken kívül a sporteseményeken, de énekkarok találkozóin is zömmel testvérvárosainkkal fognak össze a szervezők. Ezekhez elengedhetetlen a tagállamok, az uniós és a civil szervezetek, a vállalkozások, az intézmények, de legfőképpen a polgárok együttmőködése, közös projektek kidolgozása, a hosszú távú, gyümölcsöző kapcsolatok érdekében, melyek fokozatosan Európát átfogó hálózatokká állnak össze. Segítik a polgárok egymás közti megértését, erősítik a szoldaritást, új lehetőséget teremtenek a fiataloknak, és - ami talán még fontosabb -, közelebb hozzák egymáshoz a különböző kultúrákat.