2019.05.05. 07:00
Biokertész: Permetezni hígított tejjel
A hígított tejjel való növényvédő permetezés egyáltalán nem újdonság – üzenem kedves ifjú olvasónknak, aki, mint elárulta, „műkedvelő”, ám modern biokertészként nem dől be a hókuszpókuszoknak.
A paradicsomnál ne várjuk meg, míg megbetegszik, egészséges állapotban megelőzésként permetezzük a hígított tejjel
Fotó: Fincza Zsuzsa
Hihetetlennek tűnik számára többek között az is, hogy egy emberi és állati fogyasztásra alkalmas élelmiszer, jelesül a tej, jó a növényeknek, a paradicsomot például megvédi a legádázabb betegségektől is. Többféle tudományos vagy annak tűnő magyarázat látott már napvilágot a témában, szerintem viszont öreganyámnak volt igaza, amikor azt mondta: a tej, a benne lévő zsírral bevonja a növényt, rátapad, mintegy védőburkot képez rajta, ami pajzsként visszaveri a baktériumok, gombák és egyéb kerti haramiák támadását.
A hangsúly a „védő” szón van, inkább véd a betegségtől, mintsem gyógyít, tehát megelőzésként kell használni, s ha lehet, nemcsak akkor, amikor a kórság tünetei már jelentkeznek, hanem előtte, amikor a körülmények kedvezni látszanak a fertőzésnek. Példának okáért: a sok csapadék nemcsak a száraz földben szunyókáló vargányát ébreszti fel, hanem az ádáz kerti spórásokat is, bizton várható, hogy rövidesen támadásra készen hadrendbe állnak.
Jól tesszük hát, ha nagyobb eső után megelőzésként hígított tejjel lepermetezzük a veteményest, főleg a paradicsomot és az uborkát. A rettegett paradicsomvésznek egyébként a megelőzés szinte az egyetlen hatékony ellenszere, amelynek egyik eszköze lehet a tejes permetezés – a másik, hogy ne teremtsünk a gombák számára kedvező feltételeket: levegőtlen zsúfoltságot, ugyanilyen fontos, hogy az öntözővizet ne a növényre, hanem a földjére locsoljuk.
A józan paraszti ész szűrőjén átengedve hihetőnek tűnik néhány további magyarázat is. Ezek egyike, hogy a tej a növények levelére jutva megváltoztatja annak pH-értékét, s abban az állapotában már kevésbé ízlik a baktériumoknak. A tej a megelőzésen kívül is jó szolgálatot tehet – a gyógyító célú réztartalmú permetezés után is bevonhatjuk növényünket a tejes védőburokkal, amely egyúttal jobb tapadást is biztosít a növényen. A szakemberek többsége 1:6 arányban javasolja a tej és a víz keverékét, s ez a paradicsom mellett jó hatással van a kabakosokra, de nem berzenkedik tőle a paprika, a karalábé, a zeller, sőt, a bazsalikom sem. A tejes permetet használó kertészek már palántakorban elkezdik a kezelést, kiültetés után két hétre folytatják, s tíznaponta ismétlik. Mivel nagy hígítás javallott, nem tűnik túl drága megoldásnak.
Végezetül vegyük számításba, hogy a tejes permet kiváló folyékony biolombtrágya is egyben, a benne lévő kalcium és cukor erősíti a növényt, amely így a betegségekkel szemben ellenállóbbá válik. Direkt ilyen célra a tejet felesben is használhatjuk, de így ne vigyük túlzásba. A talaj minőségét is javíthatjuk vele, a megsavanyodott tejet például ne a lefolyóba, inkább a komposztra öntsük.