2024.08.29. 10:00
Árvaszúnyogok lepték el a Balatont
Árvaszúnyog
Forrás: Balatoni Limnológiai Kutatóintézet
Az árvaszúnyog tömeges rajzását figyelhetjük meg a Balatonnál, írja a tihanyi központú Balatoni Limnológiai Kutatóintézet. Ez a szúnyognál nagyobb méretű, zöldes színű rovar napközben a part menti növényzeten pihen és csak zavarásra reppen fel, rajzása esténként jellemző.
A balatoni árvaszúnyogok egyik jellegzetes, nagytestű fajáról van szó, a latin neve Chironomus balatonicus. Fontos tudni róla, hogy nem csíp, nem kell tartani tőle.
Az árvaszúnyog lárvája a Balaton üledékében nevelkedik, és onnan rajzik ki, jellemzően két nagyobb hullámban, tavasz végén/nyár elején és augusztus-szeptemberben. A Szigligeti és a Keszthelyi medencében jóval gyakoribb, mint a tó más területein, ugyanis az algában gazdagabb területeket kedveli. Az 1980-as és 90-es években volt nagyon gyakori a tóban, a vízminőség javulásával párhuzamosan visszaeső algaprodukció miatt az 1990-es évek végétől napjainkig csak viszonylag ritkán és inkább csak a tó nyugati részein találkozhattunk e fajjal. Viszont idén, feltételezhetően a tartósan magas vízhőmérséklet miatt is, az algák mennyisége megnőtt, s azzal együtt az árvaszúnyogoké is.
Az árvaszúnyog jelenlétének pozitívuma, hogy lényeges szerepet tölt be a tó anyagforgalmában, a megtermelődött algákat elfogyasztva, azon felnőve alapvető táplálékot biztosít a halak és a víz mentén élő madarak, kétéltűek számára. Az árvaszúnyogok számunkra zavaró hatását csökkenthetjük, ha napközben kerüljük a pihenőhelyükként szolgáló bokrok és fák bolygatását, illetve figyelembe vesszük, hogy éjjel e rovarokat erősen vonzza a fény.