1 órája
Hulladékpiramis, az meg micsoda? Zalai konyhafőnök is elmondta véleményét az ételpazarlásról
A november 16-24 között zajló Európai Hulladékcsökkentési Hét eseménysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet az élelmiszerpazarlás környezeti, gazdasági és társadalmi káros hatásaira, valamint motiválja a lakosságot és szervezeteket az ezzel kapcsolatos tudatos magatartásra. Idén az élelmiszerpazarláson van a fókusz - hogyan ne legyen az ebédből hulladék.
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét évente egy hétig tart, általában november végén. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a hulladékcsökkentésre és a körforgásos gazdaság fontosságára. A program résztvevői – önkéntesek, szervezetek és közösségek – különféle akciók során ösztönzik a lakosságot a fenntartható fogyasztásra. A projektpartnerek kommunikációs eszközöket biztosítanak, segítve az üzenetek eljuttatását a célcsoportokhoz.
Európai Hulladékcsökkentési Hét alap hármasa
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét a hulladékpiramisra épül, melynek fő hármas alapelvei:
- hulladékcsökkentés
- újrahasználat
- újrahasznosítás
A cél, hogy a fogyasztási szokások átalakításával csökkenjen a keletkező hulladék, és nőjön a tudatosság a termékek környezetbarát használatára vonatkozóan. Emellett az Európai Hulladékcsökkentési Hét támogatja a szemetelés elleni fellépést és a szemétszedést, erősítve a lakosság környezettudatosságát.
Hulladékcsökkentés: Vásárláskor gondoljuk át, valóban szükség van-e a termékre és annak csomagolására. Alternatív megoldások, mint a kölcsönzés, javítás és megosztás elősegíthetik a felesleges vásárlások elkerülését.
Újrahasználat: Az egyszer használatos termékek helyett válasszunk újrahasználható alternatívákat! Ez a szemlélet minden egyszer használatos cikkre kiterjeszthető, nem csupán a műanyagokra. Bátorítsuk környezetünket is a változtatásra.
Újrahasznosítás: Bár az újrahasznosítás fontos, az elsődleges cél a hulladék elkerülése és az újrahasználat kell, hogy legyen. A kevesebb hulladék előállításával a hulladéklerakók terhelése is csökkenthető.
Hiszen a szemetelés továbbra is súlyos probléma. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét célja az is, hogy felhívja a figyelmet a szemét káros hatásaira, és ösztönözze a hulladékmentes területek létrehozását. A kampány során az önkéntesek közösen dolgoznak a természetes és városi környezet megtisztításán.
Maradék nélkül
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét figyelemfelkeltő programjába a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is becsatlakozott a „Maradék nélkül” kampánnyal, amely 2024-ben az élelmiszerpazarlás csökkentésére összpontosít. Az eseménysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet az élelmiszerpazarlás környezeti, gazdasági és társadalmi káros hatásaira, valamint motiválja a lakosságot és szervezeteket az ezzel kapcsolatos tudatos magatartásra.
Az élelmiszerhulladék megelőzésével, az ételmaradékok újrafelhasználásával és az észszerűbb fogyasztási szokások bevezetésével csökkenthető a környezeti lábnyom. A program több szereplőt, köztük lakosságot, iskolákat, vállalatokat, civil szervezeteket és közigazgatási szerveket hív közös akcióra, hogy közösen járuljanak hozzá egy fenntarthatóbb jövőhöz.
A tudatosság a tervezéssel kezdődik: kisebb adag, többféle íz és élmény
Sendula Péter, a Hotel Helikon konyhafőnöke az élelmiszer-pazarlás csökkentéséről beszélve hangsúlyozva, hogy ennek már az ételsor megtervezésénél kezdődnie kell. - Fontos az adagok megfelelő méretezése, hogy a vendégek pontosan annyit kapjanak, amennyit el tudnak fogyasztani. Ez nemcsak a pazarlás csökkentése miatt lényeges, hanem azért is, mert a túladagolt ételek a vendégek számára sem kellemesek, a maradék pedig a kukába kerül - fogalmazott a séf.
Sendula Péter kiemelte, hogy Magyarországon sokszor az a vendéglátóhely számít jónak, ahol nagy adagokat adnak, de ezen a szemléleten változtatni kell. A cél az, hogy a vendégek több kisebb fogást kóstoljanak, így többféle ízt és élményt tapasztaljanak meg, ahogyan az például Franciaországban vagy Olaszországban természetes.
A svédasztalos étkezések kapcsán a kisebb tányérok használatát említette, ami segít megelőzni a túlzott ételfelhalmozást. A vendégek figyelmét felhívják arra, hogy először csak kóstoljanak meg egy-egy fogást, és csak annyit szedjenek, amennyit biztosan meg is esznek. Céljuk, hogy a vendégeket tudatosabb fogyasztásra ösztönözzék, miközben élvezik az ételeket és elkerülik a pazarlást.
Mi landol a kukában?
Az Európai Unióban évente több mint 59 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik, ami jelentős gazdasági, társadalmi és környezeti károkat okoz. Az élelmiszerhulladék jelentős üvegházhatású gázkibocsátással jár, károsítja a termőföldeket és az édesvízkészleteket, valamint növeli a műtrágyahasználat szükségességét. Az Európai Unió célja, hogy 2030-ra 55%-kal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az esemény alatt a „hulladéknapló” vezetése lehetőséget ad a résztvevőknek, hogy nyomon kövessék saját hulladéktermelésüket és megismerjék a pazarlás elkerülésének módjait.
Webinárium is segít
A Nébih november 18-án webináriumot szervez „Süssünk-főzzünk maradék nélkül” címmel, ahol gyakorlati tippekkel látják el az érdeklődőket a maradékételek kreatív és biztonságos felhasználásához. Emellett közösségi média kampányt is indítanak, amely az élelmiszerhulladék-piramis segítségével mutatja be az élelmiszermaradékok kezelésének módjait. Az akcióhét során rendhagyó iskolai órák keretében játékos és interaktív formában oktatják a fiatalokat az élelmiszerpazarlás megelőzésére.