2024.11.12. 11:30
Lámpásfényben Keszthely – Szent Márton-napi felvonulás a város szívében (képgaléria, videó)
Keszthely városa november 11-én ismét megelevenedett a hagyományok jegyében, amikor a Szent Márton napi-lámpás felvonulás elindult a kastélyparkból, fényárba borítva a zimankós őszi estét. A lámpás hagyománya már több éve gyűjti össze a helyi közösséget, és a résztvevők ezzel emlékeznek meg a város egyik védőszentjéről, Szent Mártonról, akinek tiszteletére a középkorban templomot is szenteltek.
A lámpásjárás eseménye alkalmat ad arra, hogy megemlékezzenek Szent Márton örökségéről, amely nemcsak vallási, hanem kulturális jelentőséggel is bír.
Ráczné Páldy Eszter, a Városvédő Egyesület Szent Márton csoportjának tagja így fogalmazta meg a városvédelmi munkájuk, Szent Márton emlékének jelentőségét: - Amikor az ember a városvédelemmel elkezd foglalkozni, akkor előbb azzal kezdi, hogy várostörténetet kutat, és akkor egyszer csak belebotlik abba, hogy ennek a városnak a történelme nem a Festeticsekkel kezdődött és nem azzal végződik.
Lámpásjárás a város történelmi kincsei mentén
Ráczné Páldy Eszter szerint a város története sokkal régebbre nyúlik vissza, mint azt a legtöbben gondolnák. – Ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy a gyermeknek van édesapja, édesanyja, nagyapja, dédapja, ükapja, és mi még a nagyapánál tartunk, és ennél sokkal régebbi támaszpontokon is nyugodhat Keszthely, és büszke is lehetne rá – hangsúlyozta a városvédő. A városban három középkori templom is állt: a Szent Márton-, a Szent Lőrinc- és a Szent Miklós-kápolna.
A Szent Márton-napi felvonulás nemcsak a város hagyományait ápolja, hanem egy európai kulturális kapcsolatot is megerősít. – A Szent Márton-templom része a Szent Márton Európai Kulturális Útvonalnak, amely összekapcsolja Keszthelyt az európai városokkal – mondta Ráczné Páldy Eszter. A Szent Márton szellemisége jegyében tartott lámpásjárás minden évben nagyon várt esemény a helyiek és az idelátogatók számára is.
Szent Márton szelleme és a hagyomány tisztelete
Az ünnepség délután öt órakor vette kezdetét a keszthelyi Festetics kastélyparkban. Az eseményt a Himnusz dallamai nyitották, majd ünnepi köszöntőkkel és áldásokkal folytatódott a program. A Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymestere, Dr. Brazsil József, és Mezei András, a Karmelita Bazilika Kis Szent Teréz Plébániájának plébánosa is köszöntötte az egybegyűlteket. A program keretében áldást mondtak Szent Márton fájára és emlékhelyére, amelyet több felekezet képviselője is megszentelt, köztük Földi István címzetes esperes, Zichy Emőke lelkész a Református Egyház részéről és Honthegyi Zsolt evangélikus lelkész. Ezt követően a jelenlévők Csider Sándor “Szent Márton fája” című versét hallgathatták meg, mely méltón idézi meg az ünnep szellemét.
Lámpás felvonulás és újbor áldás a Fő téren
A kastélyparkból lámpás felvonulás indult a Gyenesi Dalárda kíséretében Keszthely főterére, ahol az ünnep további eseményei várták a látogatókat. Itt a Belváros képviselője, Barna Dániel mondott köszöntőt, majd az újborok megáldására is sor került Mezei András plébános és Solymos András káplán közreműködésével, amely a termés és az új bor tiszteletének mély hagyományait idézi fel. Az ünnepi műsorban a Gyenesi Dalárda, az Életfa Óvoda gyermekcsoportja, a Zöldmező Utcai Általános Iskola diákjai és a Csány-Szendrey Általános Iskola első osztályos diákjai is szerepeltek, akik a közönséget a Márton-nap szellemét idéző dalokkal és műsorokkal szórakoztatják.
A rendezvény Csider Sándor “Útravaló” című versének szavalatával és a városi rajzpályázat eredményhirdetésével zárult. A szervezők ezt követően minden résztvevőt szeretetvendégségre és újborkóstolóra invitáltak.
Lámpásfényben Keszthely
Fotók: Mészáros Annarózsa