Ezt tegyük, hogy védve legyünk

2024.11.08. 14:00

Öröklés: kié lesz az elhunyt bankszámlája és felvehetem-e a nyugdíját?

Önöknél is előfordult már, hogy éppen a családfenntartó vagy a szülő halála esetén lett volna szükség a pénzre, ám nem fértek hozzá? Azok, akik egymás között – bár nem igazán szabályos módon – tudják a kártya pin-kódját –, valamennyire áthidaló megoldásként hozzájuthatnak a pénzhez. Ám mi történik, ha zárolják a bankszámlát? Mutatjuk a fontos tudnivalókat az öröklésről.

Mozsár Eszter

Az öröklés során miénk lehet a bankszáma? Természetesen igen, csak nem mindegy, mikor jutunk hozzá. Forrás: Pexels

Az elhunyt bankszámláján lévő megtakarítás, pénz természetesen az örököshöz kerül majd, ám jobb esetben néhány hónapot kell várni a hagyatéki tárgyalásra, így addig máshogy kell megoldani a több száz ezer forintos temetkezést, illetve a mindennapokat. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara néhány hónapja felmérést végzett, amiből kiderült, sok esetben nem tudják, hogy használhatják-e az autót a hagyatéki tárgyalás előtt vagy hogy a haláleseti kedvezményezett nem egyenlő a végrendeletben szereplővel, illetve a nyugdíj nem része a hagyatéknak, ez is fontos szabály az öröklés kapcsán.

öröklés
Öröklés: kié lesz az elhunyt bankszámlája? Ha banki nyilatkozatot írunk, akkor előbb jutunk a pénzhez    Forrás: Pexels

Öröklés: van, ami nem képezi a hagyaték tárgyát

„A bank, miután hitelt érdemlően értesült a tulajdonos haláláról, kifizeti a haláleseti a kedvezményezettnek a számlán lévő egyenleget, függetlenül attól, hogy a számlát valaki másra hagyták a végrendeletben. Ha van haláleseti kedvezményezett, a bank neki fizeti ki a számlán lévő egyenleget, és a bankszámla nem képezi a hagyaték tárgyát ”. 

„A válaszadók 43 százaléka tudta jól, hogy a fel nem vett nyugdíjat elsősorban az elhunyt vele együtt élő házastársa veheti fel az örökhagyó halálát követő egy éven belül, ha nincs házastárs, akkor a gyermeke. A többség (49 százalék) tévesen gondolta, hogy a fel nem vett nyugdíj a hagyatékhoz tartozik, csak a hagyatéki eljárás jogerős befejezése után juthatnak hozzá az örökösök” – írja a kozjegyzotkeresek.hu blogbejegyzés. 

Nem elég a végrendelet, nyilatkozat kell 

Nagyon elgondolkodtató, de ha öröklési szerződést ír alá valaki például a szomszéddal, aki gondozza őt, akkor az örökös még kötelesrészt sem kap az ingatlan után. Van olyan eset is, amikor az örökösök közösen eldönthetik, hogy felülírják a szülő végrendeletét, amennyiben egymás között megegyeznek. S hogy használhatjuk-e az elhunyt autóját a jogerős hagyatékátadó végzés kézhezvétele előtt, a helyes válasz ez: „Ha a vezetőnek van érvényes jogosítványa, nála van a forgalmi engedély és a személygépjármű biztosítva is van, akkor a hagyatéki eljárás alatt is használható.” 

Nem muszáj hónapokat várni

Végezetül egy fontos tanács: ha nem akarnak hónapokat vagy akár egy évet várni addig, hogy hozzájussanak az elhunyt bankszámláján lévő pénzhez, akkor érdemes a számlát vezető pénzintézetnél haláleseti rendelkezési nyilatkozatot aláírni, ugyanis a végrendelet nem egyenlő a nyilatkozattal. Hiába hagyta tehát ránk minden ingóságát és ingatlanát a szeretett férj, érdemes még ezzel a nyilatkozattal is felvértezni magunkat, akár oda-vissza alapon. A nyilatkozatban több kedvezményezett is megjelölhető. Fontos tudni még, hogy mindez nem vonatkozik az értékpapírszámlákra, csupán a betéti és lakossági számlákra írhatunk haláleseti rendelkezési nyilatkozatot. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!