2022.03.28. 13:00
A becsehelyi kiviről hallhattak előadást az érdeklődők Miklósfán
A miklósfai városrész Mindenki Házában pénteken a Dr. Kotnyek István Kertbarát Kör szervezésében a „Fenntartható gyümölcstermesztés és borkultúra népszerűsítése Nagykanizsán” című projekt keretében az érdeklődők a becsehelyi kiviről hallhattak előadást, majd borkóstoló várta őket.
Miklós Ákos Márton a magyar kivi termesztéséről is szólt
Forrás: Szakony Attila / Zalai Hírlap
Az előadássorozat sikeréről a városrész önkormányzati képviselője, Radics Bálint beszélt. Elmondta: a miklósfai gazdák az elmúlt időszakban több érdekes beszámolót hallhattak például az almafajták sokszínűségéről, a bioborok előállításának lehetőségeiről. Ezúttal pedig olyan egzotikus növények, mint a füge, a datolyaszilva, a gránátalma, az indián banán vagy éppen a kivi termesztéséről kínált információkat Miklós Ákos Márton, aki maga is termeszti ezeket a gyümölcsöket.
– Biztató jövőképet szerettünk volna adni azoknak a hétvégiház-tulajdonosoknak, akik felhagytak a szőlőtermesztéssel – folytatta. – A jó zalai föld képes arra, hogy az eddig nem ismert fajták is terméssel lássák el a háztartásokat. Ezzel megmenthetők lennének a kisbirtokok. Azt tapasztaltuk, hogy a gazdák nyitottak, érdeklődnek, hiszen egy gombostűt sem lehetett leejteni, annyian gyűltek össze.
A házigazda kertbarátkör elnöke, a Da Bibere Zalai Borlovagrend tagja, Németh József is örült annak, hogy minden eddiginél többen hallgatták meg az előadásokat. Főleg annak tükrében, hogy az elmúlt hét tavaszias időjárása a munkák elkezdésére csábította a gazdálkodókat.
– Dologidő van, ahogy errefelé mondjuk – folytatta. – A kiskertekben lehet már vetni a borsót, a retekféléket, elrakni a hagymát, a burgonyát. A szőlő és a gyümölcsfák metszésének ideje szintén elérkezett. Az időjárással kapcsolatban tanácstalanok vagyunk, bár tavaly hasonlóan kezdődött az év, ám mégis több csapadék érkezett a földekre. Jelenleg tragikus a helyzet, ha két héten belül nem lesz legalább 60-70 milliméter csapadék, akkor azt minden megsínyli. A téli csapadékmennyiség hiányzik a szőlőknek is, a 10 milliméter eső nem segít, ugyanis nem jut le a gyökérzónába, hogy hasznosuljon.
Az estét az ugyancsak becsehelyi, ám szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkozó Hajdú Szilárd borkóstolója zárta, aki hatféle tavalyi évjáratú nedűvel kínálta az egybegyűlteket.