2024.03.21. 09:30
Mokos János: A kereszténység legnagyobb ünnepére nem lehet csak úgy beesni
Kerékpáros nagyböjti zarándoklaton vettek részt a keszthelyi Ranolder-iskola diákjai és pedagógusai, akik két keréken érkeztek a hévízi kálváriához, ahol Mokos János, a Magyarok Nagyasszonya-templom káplánjának vezetésével elmélkedték végig Krisztus szenvedéstörténetét.
Az iskolai közösség Mokos János (balról) vezetésével járta végig a kálváriát, középen Kiss László és Tál Zoltán, balról Őry Gábor
Fotó: Péter Béla Árpád
A csoportot Tál Zoltán keszthelyi és Kiss László hévízi esperes-plébános kísérte az Árpád-kori templomig vezető keresztúton. Őry Gábor, a Ranolder-iskola igazgatója arról beszélt lapunknak, ezúttal az ájtatosságot zarándoklattal kötik össze, amelynek célja az intézmény közösségének lelki erősítése, s e nagyböjti alkalomból hagyományt szeretnének teremteni.
Most az intézmény „leglelkesebb diákjai” érkeztek a hévízi kálváriához, „hiszen ennek pont az a lényege, hogy azok vesznek részt rajta, akik többet szeretnének, többet vállalnak a megszokottnál”, emelte ki a direktor. A fiatalok mellett több tanár és szülő is csatlakozott a csoporthoz.
Őry Gábor azt is elmondta, a nagyböjtben több megnyilatkozása lehet az önmegtartóztatásnak, lemondásnak, s ezt az iskola közössége gyakorolja is. A diákok például részt vettek a veszprémi keresztúton, amely az országos hittanverseny döntőjét követte. E megmérettetésen a 90 induló közül a nyolcadik helyen végeztek a ranolderes fiatalok. Ezen a héten pedig csatlakoznak a keszthelyi városi kálváriához, amelyet dr. Udvardy György érsek vezet pénteken.
Mokos János káplán emlékeztetett, a nagyböjti időszak egyik jellemző ájtatossága a régi hagyományokra épülő keresztút, „amelyen Jézus szenvedéstörténetének állomásait járjuk végig, lélekben már húsvétra készülve”.
– Ez a negyven nap arra is figyelmeztet bennünket, a kereszténység legnagyobb ünnepére nem lehet csak úgy beesni, például a tévé elől. Jézus húsvétja, feltámadása komoly lelki felkészülést igényel tőlünk is.
A megváltás az életet jelenti számunkra, s ha mi magunk is szeretnénk ebben a dicsőségben részesülni, fel kell vennünk saját keresztjeinket, és úgy követni Krisztust – fogalmazott Mokos János, hozzátéve: nekünk keresztényeknek is bele kell halnunk az isteni szeretetbe és közvetett módon embertársaink szeretetébe is. Ez Jézus parancsa.
Szerinte ez a kálváriajárás a gyerekek számára is jó alkalom arra, hogy kimozdulva az iskolai hittanos keretek közül, a keresztúton elmélkedjenek arról: Jézus mit tett értünk s hogyan mentett meg minket.