Lempirától a latin fiestáig

2024.04.04. 09:30

Bankjegyek, bélyegek és képeslapok a Halis-könyvtárban

A Halis-könyvtárban nemrégiben nyílt meg Gelencsér Gábor nyugalmazott újságíró kiállítása Lempirától a latin fiestáig címmel. A különleges tárlat több érdekesség mellett a nagykanizsai kötődésekre fókuszál.

Benedek Bálint

Gelencsér Gábor gyűjteményének darabjaiból tematikus kiállítás nyílt a Halis-könyvtár emeletén

Fotó: Szakony Attila

A tárlat április végig látogatható a bibliotékában, Gelencsér Gábor addig minden kedden 15 órától megfelelő létszámú érdeklődő esetén végigkalauzolja a látogatókat.

- Szerzőtársammal, jó barátommal, Kalmár Anikóval közös kiállításunk érdekes világba repíti el a képzelet szárnyán a látogatókat - mesélte Gelencsér Gábor. - Ezúttal Közép- és Dél-Amerikára gondoltunk, az ott található országok kultúráját és sokszínűségét villantjuk fel az érdeklődőknek. A tárlat apropója két nagykanizsai kötődés. Az egyik Ősze András szobrászművész, aki éveket töltött Peruban, a limai egyetemen tanított művészettörténetet, sőt Brazíliában is megfordult. Rá is emlékezünk, s például a Halis-könyvtár jóvoltából róla szóló kiadványokat is kezében tarthat a látogató. A másik nagykanizsai egy mérnök, Tóth László, aki a földönkívüli civilizációk kutatásával foglalkozott. Egyik nyáron gondolt egyet és elutazott a mexikói maja romvárosba, Palenque-be. Az ottani feliratoknál kutatott, s az ott készített tanulmánya megjelent egy német kiadású tudományos kötetben is.

Hozzátette: ezen kívül olyan képeslapok kerültek ki, melyek a maja civilizációt mutatják be, vagyis a spanyol hódítás előtti élet látható rajtuk. Ekkor még rengeteg népcsoport élt a dél-amerikai kontinensen.

 

- Az adott országok zászlóit is kiállítottuk - mondta a nyugalmazott újságíró. - Czupi Gyula könyvtárigazgató ötlete nyomán ezek most nem az oszlopokra kerültek, hanem két gólyaláb közé kifeszítve, így téve még érdekesebbé és egyedibbé a bemutatásukat. Ugyancsak sokféle bankjegyet láthatunk, melyek közül több különlegesség is feltárul. Az egyik ilyen például a lempria. Hondurasban szintén még a spanyol hódítás előtt az egyik népcsoport vezetője Lempira volt és róla nevezték el a pénznemet, mely ma is forgalomban van.

Ezen kívül megannyi fantáziabankjegy, bélyeg, szalvéta és több kiadvány is az adott tematikát öleli körbe és valóban képzeletbeli utazásra hív.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában