Fesztivál

2024.08.02. 07:02

Művészetek Völgye: egyedi, varázslatos és nyugalmat árasztó

Idén 33. alkalommal rendezték meg a Művészetek Völgye Fesztivált, ez a szám azért is érdekes, mert a napokban zajlanak a 33. nyári olimpiai játékok Párizsban. A Völgy története 1989-ben kezdődött, Márta István és barátai ötlete alapján, s annak idején a fellépők, Márta István barátjaként és ismerőseként még pénzügyi ellenszolgáltatás nélkül vállalták a produkciót Kapolcson. Nagyot változott persze a világ a rendszerváltás óta, ma a három településen 40 helyszínen már közel 3000 program várja a látogatókat.

Bálizs Zsuzsanna

Péterfy Bori a kezekben...

Fotó: Bálizs Zsuzsa

A 10 nap alatt a hazai könnyűzenei élet színe-java megfordult a Völgyben, a Quimbytől a Bohemian Betyarson és Zoránon át egészen Beton.Hofiig, de a koncertek mellett idén is nagyon népszerűek voltak a színházi előadások, az irodalmi és alkotó programok is.

A fesztiválon debütált a Művészetek Völgye és az Art-Színtér közös darabja, a ’Tikk-Takk bumm’, Ember Márk, Dobó Enikő és Csiby Gergely főszereplésével, emellett pedig a látogatók 24 különféle színházi előadást nézhettek meg július 19. és 28. között. Napjaink egyik legtöbbet foglalkoztatott színész-zenésze, Ember Márk két színházi előadása után a Blahalouisiana együttes koncertjén is felbukkant, s a második sorban együtt bulizott több ezer emberrel. Annál is inkább tette ezt, mivel az elmúlt évadban Schoblocher Barbarával együtt énekelt a ’Szabadakarat’ című, Petőfi életét feldolgozó musicalben, ahol a banda tagjai közül Jancsó Gábor és Mózner László is zenélt. A Völgyben egyébként nagyon gyakori, hogy a művészek több napra is maradnak és gyakran hozzák magukkal családjukat, barátaikat is, és különböző eseményeken lehet találkozni velük.

A Csík zenekar koncertje
Fotó: Bálizs Zsuzsa

A színházi produkciók telt házzal és nagy sikerrel zajlottak, ráadásul a nagy melegben üde színfoltot jelentett a taliándörögdi kultúrház légkondicionált terme, ahol az előadásokat tartották. G.Ö.R.CS., a Gondviselő Összes Regéi és Cselekedetei, azaz a Biblia – ilyen címmel hirdették meg Gáspár András, Kálid Artúr és Kállay-Molnár Péter főszereplésével a Színház Színpad egyik legjobban várt darabját, melyre akkora érdeklődés volt, hogy még 30 póthelyet is engedélyeztek a szervezők. A publikum pedig igazán remekül szórakozott; csakúgy, mint a Rezes Judit-Szabó Győző fémjelezte Loveshake című darabon, vagy a Trokán Nóra-Klem Viktor főszereplésével előadott Múviláv című zenés romkom fantázián. Nem csak vidám műfajt láthatott viszont a nagyérdemű: Gryllus Dorka és Simon Kornél előadásából megtudhattuk, milyen egy érzelmileg bántalmazó kapcsolat. Igazán tanulságos darab volt.

Ember Márk a Blahalouisiana koncertjén 
Fotó: Bálizs Zsuzsa

A Momentán Udvarban tíz napon át pörgött az impro-színház, a Kaláka Versudvar hagyományos, Udvarzáró koncertjére idén 157 kívánságot dobtak be a látogatók, ebben 83 különféle dalt neveztek meg, amelyből végül egy kétórás koncerten 25 Kaláka-dal csendült fel.

A Csík zenekar idén a Cirque de Tókert színpadán kapott helyet, Presser Gáborral közös fellépésüket telt ház fogadta. Az immár 36 éve működő zenekar a szeptember 6-8. között megrendezendő Vadpörkölt és borfesztiválon Zalaegerszegen is zenél majd.

A G.Ö.R.CS. - a Gondviselő Összes Regéi és Cselekedetei, azaz a Biblia egy jelenete 
Fotó: Bálizs Zsuzsa

A Művészetek Völgye Fesztivál közönsége abban is különleges, hogy nemcsak élvezni szeretik a művészeteket, hanem az alkotásból is szívesen kiveszik a részüket: az Analóg Udvarban idén 300 fotó készült sörösdobozból épített lyukkamerával, illetve 250 portrénapló analóg fotográfiai eljárásokkal, a Hagyományok Háza Folk Udvarban a fesztiválozók több mint 55 órán át mulathattak a táncházban és a folkkocsmában, ahol 40 népdalt tanulhattak meg, elsajátíthatták a moldvai, dél-alföldi, gömöri és bakonyi táncokat és énekeket.

Az új generációs underground már a Völgyben is hódít 
Fotó: Bálizs Zsuzsa

A látogatók idén is tanúsították, hogy helyén van a szívük: ezúttal 1026 ember adott vért a fesztiválon, amit a szervezők napijeggyel is honoráltak.

A szokásoknak megfelelően idén is számos zalai látogatott el hosszabb-rövidebb időre a Völgybe. Hári Judit húgával együtt egy napra érkezett, s már kora reggel elkezdték a fesztivál felfedezését, hogy minél több helyre eljussanak. Részt vettek önismereti és zeneterápiás workshopon, majd a vásári forgatagban merültek el, szebbnél-szebb portékákat szemlélve. A délutánt a vigántpetendi POKET-udvarban töltötték, ahol Vecsei H. Miklós délutánonként izgalmas vendégekkel beszélgetett az irodalomról: szombaton a Lázár tesók kerültek sorra, akik a beszélgetést követően akusztikus koncertet is adtak a szépszámú publikumnak. Az estét a Panoráma színpadon töltötte Judit és Kriszta, az Esti Kornél, majd az Elefánt együttes koncertjét az első sorból élvezhették s énekelhették-tombolhatták végig.

Hári Judit és húga a Panoráma színpad első sorában 
Fotó: Bálizs Zsuzsa

– Ha csak egy szóval kellene jellemeznem a Völgyet, akkor azt mondanám: nyugalom – kezdte Hári Judit. – Ha viszont többel, akkor azt mondanám, hogy rendkívül színes, izgő-mozgó, örökké változó. Feltűnt, hogy idén még szélesebb körű volt a közönség életkor tekintetében: rengeteg volt a tini és nem voltak ritkák a hetven felettiek sem. Talán azt szeretem legjobban a Művészetek Völgyében, hogy a fesztiválozók igazán toleránsak: mindenki elfogadja a másikat, nem nézi le, nem bámulja meg, akármennyire is extrém a külseje. Mindenkinek lehetősége van az önmegvalósításra, melyre itt számos alkalom kínálkozik, akár kézműveskedésre, akár önismereti tréningre, akár táncos produkcióra. Nagyon tetszett, hogy a Csigabusz pontosan és megbízhatóan járt, kevesebb volt a teltházas járat; illetve hogy az önkéntesek nagyon aktívan próbáltak mindenkinek segíteni. Örömmel térek ide már évek óta vissza, jövőre biztosan ötnapos bérlettel érkezünk, mert annyi a jó program, hogy egy nap nagyon kevés. Az Elefánt koncertje alatt óriási pogó folyt a háttérben, de minket szerencsére megóvtak a fiatalok, így csak a zenére tudtunk koncentrálni. Sokáig emlékezetes lesz számomra ez a nap, Vecsei H. Miklós lebilincselő beszélgetőtársa volt a Lázár tesóknak, akiket nagyon kedvelek, sokáig fülemben cseng még ez a beszélgetés.

László Zsófia, a Zrínyi-gimnázium leendő végzőse egy hétig kapcsolódott be a Völgy mindennapjaiba barátaival együtt. Ez alatt az idő alatt rengeteg pozitív benyomás érte, amiről szívesen mesélt is.

A Zenélő Busz és utasai – az első sorban balról Császár Éva és lánya, mellettük Jancsó Gábor, a Blahalouisiana basszusgitárosa 
Fotó: Bálizs Zsuzsa

- Az egyik legnagyobb élményt a ’Bánatot váltunk szerelemre’ című koncertszínházi előadás jelentette számunkra, melyben Nagy László és Szécsi Margit, a XX. századi magyar irodalom egyik legfontosabb költőpárjának életét és szerelmét mutatta be Vecsei H. Miklós, Hegedűs Bori, Tempfli Erik és Juhász Anna. Már több hónapja nagy kedvencem a QJÚB: A kocka kibontása című darab is, szintén az ő szereplésükkel, melyet volt szerencsénk tavaly a VMK-ban is látni, Karáth Anita tanárnő szervezésében. Mivel a playlistje a Spotifyon is elérhető, rá tudtunk hangolódni már a kapolcsi műsor előtt.

Zsófiék a Panoráma Színpad nagykoncertjeit is szívesen látogatták, a leginkább az Ivan and the Parazol és a 30Y produkciója nyerte el a tetszésüket, de a Hiperkarma bulija is nagy kedvenc lett. Emellett a Momentán Udvarban is nagyszerű órákat töltöttek el, ahol dr. Zacher Gábor előadásán vettek részt, ahol előbb az alkoholhoz kapcsolódó viszonyunkról folyt a téma, majd gyógyszerfüggőségekről esett szó.

- Dr. Zacher Gábor a rá jellemző stílusban az alkohol-, drog- és gyógyszerfogyasztás, valamint függőség különböző aspektusait boncolgatta. Mindezt este 10 körül, egy kissé hűvösödő nyári estén, egy pohár itallal a kezünkben hallgatva már tudtuk, hogy maradandó emlék marad – mesélte Zsófi, akit többek között azért is érdekel a téma, mert orvosi pályára készül.

Császár Éva két gyermekével és barátaival érkezett Kapolcsra a Völgy első 5 napjára, ez idő alatt pedig számtalan felejthetetlen pillanattal gazdagodtak.

- A Zenélő busszal kezdődött az idei Völgy-élményünk, a Blahalouisiana együttes két tagja zenélt nekünk a Közlekedési Múzeum jóvoltából egy retro Ikarus 331-es buszon, majd pár nappal később a Kacaj zenekarral róttuk Kapolcs, Vigántpetend és Taliándörögd utcáit. Ilyenkor még közelebbről találkozhatunk a zenészekkel, a buszos minikoncertek hangulata varázslatos és megismételhetetlen. Ha pedig visszagondolok erre az öt felejthetetlen napra, a következő gondolatok jutnak eszembe. A Momentán Udvar igazi rekeszizomedzés, ami után a Kaláka Versudvar pihentet és felüdít. A dörögdi Református és az Evangélikus udvarban többször is jártunk társasjátékozni, illetve végigjártuk az életút labirintust is. Az esti koncerteken aztán mindenki elengedhette magát és átadta magát a zenének: imádtuk többek között az Aurevoirt, a Bohemian Betyarst, a Vad Fruttikat, az Európa Kiadót és a PUF-ot, külön élmény volt új előadókat felfedezni, akikre biztosan ellátogatunk majd. Sokat sétáltunk, néha még futni és túrázni is alkalmunk nyílt a környéken, emellett pedig rengeteget beszélgettünk ismerősökkel és ismeretlenekkel egyaránt.

A szervezők erre az esztendőre igazán emlékezetes pillanatokat szereztek a Völgybe látogatóknak a Panoráma Színpadon. Több alkalommal is előfordult, hogy az est első fellépőjét vendégül látta a második a színpadon 1-2 közös dal erejéig: így énekelte közösen a Punnany Massif és a Parno Graszt a ’Másfél hete’ című dalt, az Ivan and the Parazol pedig Fekete Giorgio hívó szavára a Carson Comával kollaborált a ’Kérdőjelek és a válaszok’ című dallal. Az este 11-kor kezdődő nagykoncerteken mindig nagyon sokan voltak; ahogy a Carson Coma énekese fogalmazott, egyetlen olyan hétfő van az évben, amit szeret az ember, ez pedig a hétfői nap a Völgyben. Nos, július 22-én csupa boldog arccal futhattunk össze Kapolcson.

A szervezők újításaként idén az eddiginél is sokszínűbb zenei paletta várta a völgylakókat: az újgenerációs underground irányába való nyitás jegyében fellépett Kapolcson és Taliándörögdön az egykori focistából rapperré avanzsáló Beton.Hofi, az alternatív pop üde színfoltja, Cserihanna, avagy az extravagáns magyar női rapper, Sisi. Ez pedig soha nem látott tiniáradat megjelenését hozta magával: rengeteg lett a húsz évnél fiatalabb fesztiválozó a Völgyben. Mindez remek hír a jövőre nézve Oszkó-Jakab Natália és csapata számára, hiszen ők jelenthetik majd a Völgy utánpótlását.

Üde színfoltot jelentettek a kisbabák is: idén is nagyon sokan hozták el a piciket; akadtak, akik lakóautóval érkeztek féléves babájukkal – nem véletlenül, hiszen lassan tíz éve visszajáró vendégek, s nem szerették volna idén sem kihagyni a csak itt tapasztalható élményt. A Völgy egyébként számos családbarát programmal is készült, ráadásul a Gyermekvölgy programjaira hatéves kor alatt ingyenesen léphettek be a lurkók, a nagyobbak számára pedig rendkívül kedvező jegyárral kedveskedtek a szervezők. A legkülönlegesebb járművel érkező címet kétségtelenül az a külföldi fesztiválozó érdemelte ki, aki stílszerűen lóháton, karikás ostorral érkezett Kapolcsra.

S bár a fesztivál csak múlt vasárnap ért véget, már meg is van a jövő évi dátuma: 2025. július 18. és 27. között vár mindenkit vissza Kapolcsra, Taliándörögdre és Vigántpetendre az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában