2024.08.20. 15:30
"Örzsehegyen" búcsúztatták az évszakot a kertbarátok
Szenterzsébethegy 55 évvel ezelőtt még önálló település volt, híres bortermelő falu, saját aprócska templommal, iskolával. Most város, a vármegyeszékhely egyik legszebb településrésze, a turisták is szívesen koptatják arrafelé a bakancsukat, s nem véletlen, hogy a minap a kertbarátok is az egyik szőlőskertjében piknikeztek.
A Zalaegerszegi Hagyományápoló Kertbarát és Kulturális Egyesület a Dömötör-család erzsébethegyi birtokán
Fotó: Fincza Zsuzsa
- Közösségünknél bevett szokás, hogy időnként csapatostól ellátogatunk tagjaink birtokára, egyrészt megtiszteljük őket, másrészt a helyszínen elleshetjük egymástól a bevált kertészkedési módszereket. Az idei nyárbúcsúztató találkozónkra Dömötör Endréék ősi, öreghegyi családi rezidenciájára kaptunk meghívást. Örömmel jöttünk, reggel óta bográcsban és kemencében sütöttünk, főztünk, s az árnyas fák alatt még a kánikulát is könnyebben elviseltük. A tavasztól csentei szőlőtermelő barátainknál vettünk búcsút, a nyár derekán mi láttuk vendégül a hasonszőrű berhidaiakat, jártunk Budatétényben rózsanemesítő továbbképzésen, és a Dömötör-birtokon is sok újat tanultunk - fogalmazott Mrakovics Miklósné, a Zalaegerszegi Hagyományápoló Kertbarát és Kulturális Egyesület elnöke.
- Olyan zöldségféléket is találtunk, amiket eddig még csak nem is láttunk - a magját a gazdasszony lánya hozta Olaszországból. Olyan paradicsomot is megkóstolhattam, amihez eddig nem volt szerencsém, ami pedig nagy szó, hiszen most is vagy 40-féle terem a jánkahegyi kertemben - tette hozzá Milley Istvánné.
S ha már a paradicsomnál tartunk: naná, hogy az asszonyok a tartósítási tapasztalataikat is megosztották egymással.
Nagy-Horváth Joli, aki a Göcsej Kézműves Egyesület tagjaként a zöldség és gyümölcs "befőzésében" is jeleskedik, a család kedvelt pizzakrémjének, a "sült paradicsomszósz" készítésének titkát tette közkincsé (egy mély tepsibe belevagdossa a paradicsomot, rászel 4 nagy fej vöröshagymát, 1 fej fokhagymát, a kertbe frissen szed rá oregánót, bazsalikomot és kakukkfüvet, jól megsózza, összesüti - néha megkeveri, ha kész turmixolja, üvegekbe meri, majd a kellő főfokra és időre beállított befőzőautomatába teszi, s csak akkor veszi ki, ha a készülék befejezte a munkáját és a víz teljesen kihűlt).
- Az őszi programjainkat szeptemberben majd egy hagyományőrző savanyúságeltevési bemutatóval kezdjük, elvégre a megtermelt zöldségek, gyümölcsök tartósítása is a kertészkedéshez tartozik. Nagyanyám, Füst Józsefné ősi bioreceptjét vetjük be - árulta el Mrakovics Miklósné.
A megalakulásának immár 56. évét taposó zalaegerszegi kertbarát közösséget jellemzi, hogy még a húsért sem kellett a boltba menniük. Tóth Jóskától kapták a nyulakat, amiket Király Imre levágott, megnyúzott, az asszonyok megsütötték-főzték, majd közösen, jó étvággyal megették. S természetesen a bort sem a kocsmából szerezték be.
A jókora terület Dömötör Endre apai öröksége. A családfő, gépészember lévén a kertészkedésben a kezdetektől hagyta kibontakozni Erikát, a feleségét, aki igyekszik a hagyományos módszereket a legmodernebbekkel ötvözni.
Amit lehet, vegyszer nélkül nevel, a paprikát például körbeültette büdöskével. A gyümölcsfák között az újdonságok - datolyaszilva, homoktövis, különleges őszibarackok, japán nashi körte - is szépen teremnek, s a szőlő is ígéretesnek látszik.