2024.08.14. 11:30
Szamárköhögés-gyanús esetek: idén már 298-at regisztráltak
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) augusztus 12-én, hétfőn közzétett legfrissebb adatai a július 29. és augusztus 4. közötti időszakra vonatkoznak. E szerint a 31. héten – a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül – 72 új szamárköhögés-gyanús beteget azonosítottak. A megbetegedésben a legveszélyeztetettebbek az újszülöttek, és a két hónapos kor alatti csecsemők, ezért javasolják a várandósoknak a szamárköhögés elleni emlékeztető oltást.
- Az említett héten nyolc szamárköhögés-gyanús esetet jelentettek Zalából, amelyből négy igazolódott. Közülük kettő volt gyermekkorú – mondta el érdeklődésünkre dr. Hóbor Miklós Zala vármegyei házi gyermekorvos kollegiális szakmai vezető. – Hozzátenném, hogy az adatok a klinikai tünetek alapján a gyanús esetszámokat mutatják. Az érintetteknél további vizsgálatokat végeznek, de annak eredményét már nem tüntetik fel a statisztikában. Tehát nem tudjuk, hogy mennyi a valós megbetegedés ezek közül.
A szamárköhögés vagy pertussis súlyosan fertőző bakteriális betegség. Dr. Hóbor Miklós a tünetek és a lefolyás kapcsán azt emelte ki, hogy a baktérium nagyon fertőzőképes, és a betegség a kiköhögött váladékkal terjed. A csecsemők a legveszélyeztetettebbek, mert a köhögőrohamok kapcsán akár légzésleállás is előfordulhat.
Az első védőoltást két hónapos korban kapják meg a csecsemők
- Rendelkezünk védőoltással a szamárköhögés ellen, de az első oltást két hónapos kortól tudjuk adni, így a nagyon fiatal csecsemők nagyon veszélyeztetettek. Az ő védelmüket a környezetük oltásával tudjuk elérni. Várandósoknak a harmadik trimeszterben adható oltás. Az anya által megtermelt ellenanyagok a méhlepényen keresztül átjutnak az újszülöttbe, amely megvédi őket a betegségtől. A család többi tagja, az egy háztartásban élők is olthatók. Fontos még, hogy amíg az újszülött nem kapta meg a kettő, három és négy hónapos korban esedékes védőoltását, ne fogadjanak látogatót, de olyat semmiképp, akinek klinikai tünetei vannak. Erős, száraz ingerköhögés gyötri.
A szamárköhögés elleni védőoltás nem ad védettséget élethosszig
A védőoltás nem ad védettséget élethosszig, mert a szamárköhögés ellen termelt ellenanyagok mennyisége az életkor előrehaladtával csökken a szervezetben, így azok is elkaphatják a betegséget, akik korábban kaptak védőoltást. Náluk a betegség lefolyása enyhébb, tudtuk meg dr. Hóbor Miklóstól. A vármegyei házi gyermekorvos kollegiális szakmai vezető kérdésünkre elmondta, hogy érdeklődnek a szülők a védőoltás iránt, amit a saját háziorvosuk, a várandósoknak a gondozó szülész orvos adhat. Az emlékeztető oltás az utolsó oltás után tíz évvel lehet esedékes.
Az első szamárköhögés-gyanús megbetegedést egy Bács-Kiskun vármegyei 2 hónapos csecsemőnél igazolták
A NNGYK 2024. évi heti jelentéseiből kiderül, hogy az első hat hétben nem jelentettek be szamárköhögés-gyanús esetet. A 7. héten regisztrálták és laboratóriumi vizsgálattal igazolták az első esetet, egy Bács-Kiskun vármegyei 2 hónapos gyermeknél, aki megbetegedését megelőzően nem részesült szamárköhögés elleni védőoltásban.
Az adatok gyors növekedést mutatnak. A 29. héten 32, míg a 30. héten 41 pertussis megbetegedés gyanúját rögzítették a fővárosban, illetve a vármegyékben. A 28. héttől a 29. hét kivételével már Zala is szerepel az érintett vármegyék között. A 31. héten, július 29. és augusztus 4. között, már 72 szamárköhögés-gyanús megbetegedés szerepelt a fertőzőbeteg nyilvántartásban. A bejelentések Békés kivételével mind a 18 vármegyéből, köztük Zalából érkeztek. Az adatok alapján a kumulált gyanús esetszám ez idáig már 298 főnél jár idén.
Valamennyi korosztály érintett a szamárköhögés újbóli megjelenésében
A 31. hét szamárköhögés-gyanús adataiból ez szintén kiderül. A betegek közül 19 volt csecsemő, két fő az 1-2 éves, három fő a 3-5 éves, négy fő a 6-9 éves, öt fő a 10-14 éves, hat fő a 15-19 éves, két fő a 20-29 éves, kilenc fő a 30-39 éves, tíz fő a 40-49 éves, nyolc fő az 50-59 éves, négy fő pedig a 60 év feletti korcsoportba tartozott. Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok 29 fő esetében támasztották alá a klinikai diagnózist, a szamárköhögést. A többi betegnél a vizsgálatok még folyamatban vannak, közölték.
Táblázatban is mutatjuk
Szamárbőgésre emlékeztető magas hang A szamárköhögés vagy pertussis súlyosan fertőző bakteriális betegség. Kezdetben a tünetei megegyeznek az orrfolyással, lázzal és enyhe köhögéssel járó megfázáséval. Ezt később hetekig tartó súlyos köhögési rohamok követik, amelyek után a szamárbőgésre emlékeztető magas hang vagy zihálás fordul elő általában belégzéskor. A köhögés 10 hétig vagy még tovább is eltarthat, ezért nevezik a betegséget bizonyos kultúrkörökben „100 napos köhögésnek” is. |