2 órája
A reformáció emléknapja a hévízi gyülekezetben
Októberben a négy hitelvről szóltak az igehirdetések a hévízi református gyülekezetben (is). A reformáció emléknapja alkalmából, múlt vasárnap a sola Scriptura, vagyis: az „egyedül a Szentírás (igaz tanítása által)” került a figyelem középpontjába.
A reformáció emléknapja tiszteletére a presbiterek megkoszorúzták a templom falán lévő emléktáblát
Fotó: ZH
Péntekné Vizkelety Márta lelkipásztor felidézte, a középkorban kiüresedett az egyház tanítása, liturgiája, mert a hagyománynak lett nagyobb szerepe, s a Biblia igéi háttérbe szorultak. A reformáció emléknapja azokra irányítja a figyelmet, akik újra az Úrra – és csakis rá – szegezték tekintetüket.
A reformáció emléknapja: Luther és Kálvin
– A reformátorok, Isten segítségével megtapasztalták: az akkoriak eltértek az Úrtól, nem az Ige szerint éltek. Luther Márton 95 tételében benne van: vissza kell térni a Biblia igaz tanításához, mert abból ismerheti meg az ember Jézus Krisztus által az üdvösségének útját. Csakis a Szentírás által – fogalmazott a lelkész.
Az első Biblia
A reformáció eredményeként 1590-ben Vizsolyban kinyomtatták az első magyar nyelvű Bibliát, emlékeztetett Péntekné Vizkelety Márta, majd arra hívta fel a figyelmet: fontos, hogy minden nap elővegyük a Szentírást, s elolvassunk egy-egy részt belőle, mert „abban van az életünknek és az üdvösségünknek az útja”.
Nem vesztettek erejükből
A lelkipásztor azt mondta, „a reformátori hitelvek semmit sem veszítettek a maguk erejéből”, nekünk pedig nem kell mást tennünk, mint a szívünkbe fogadni és ezek szerint élni az életünket.
– Olyan idők járnak, amelyben folyamatos az egyházak megújulása, s ezzel együtt változik a mi életünk is. Ám az alap marad, s az nem más, mint egyedül Krisztus – hangsúlyozta Péntekné Vizkelety Márta.
Gyermekistentisztelet
Mint iskolaidőben szinte minden vasárnapon, ezúttal is tartottak gyermekistentiszteletet a hévízi gyülekezetben, Kotora Pál és Kotora Erika gyermekhitoktatók vezetésével. Az ünnepi alkalom – a hagyományokhoz hívek – közös imádsággal kezdődött, majd igemagyarázattal s az ahhoz kapcsolódó kreatív feladattal folytatódott. A fiatalok ezúttal rajzukkal vallottak hitükről.
A reformáció hajnala
- Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes az általa megfogalmazott 95 tézissel hívta fel a figyelmet a katolikus egyház hibáira
- a dokumentumot 1517. október 31-én szegezte ki a wittenbergi vártemplom kapujára
- nem sokkal később Ulrich Zwingli, majd Kálvin János Svájcban is elindította új, független vallási mozgalmát
- az új irányzatot követőket a tiltakozás (vagyis: protestálás) miatt protestánsoknak nevezték