10 órája
Elővigyázatosság: hogy ne bottal üsd a pénzed nyomát!
Azt az árut kaptam meg, amit rendeltem és olyan minőségben, amelyben hirdették? Ez az egyik buktatója az online vásárlásnak, amelybe nem csak az idősek, de a fiatalok is beleszaladhatnak. Fő az elővigyázatosság, pláne a bankkártyás utalásoknál.
Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Internetes vásárlások biztonsága címmel tartott előadást Domján Tímea történelem–informatika szakos tanár, mesterpedagógus a zalaegerszegi Petőfi Sándor Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában, a közelmúltban. A rendezvényen az iskola hetedik évfolyamának tanulói, valamint a Szeliánszky Márta Általános Iskola (volt Békeligeti-iskola) tanulói vettek részt. Mint mondta, az internetes vásárlásnak vannak előnyei is, mint az otthonról való vásárlás a nap 24 órájában, a hatalmas árukínálat, illetve a kényelem, hiszen házhoz hozzák az árut. Elővigyázatosság nélkül azonban pórul járhatunk.
Elővigyázatosság: Használj virtuális bankkártyát!
A kényelmes ügyintézés azonban veszélyeket is rejthet magában. Egy-egy tranzakció jóváhagyásánál kinek a fejében fordul meg az, hogy valóban biztonságos-e, ha bankkártyánkat ismeretlen helyeken használjuk? Remélhető-e, hogy azt az árut kap kapom meg, amire vágytam, és azon az áron, amin kínálták? Vagy a vételárnál jóval több pénzt emelnek le, netán az összeset a bankkártyáról. Domján Tímea ezzel kapcsolatban a biztonságos fizetési módok használatára hívta fel a gyerekek figyelmét. Ilyen a PayPal, a Revolut és a virtuális bankkártyák, amelyekkel helyettesíthetőek a „rendes” bankkártyák. Biztonságot nyújtanak az internetes vásárlások kapcsán, mert csak azaz összeg emelhető le róluk, amennyiről a megbízás szólt.
Ha megtörtént a baj...
Domján Tímea elmondta, a jogtalan kártyahasználatot azonnal jelezni kell a banknak, mert csak ők tudják kivizsgálni az esetet. Bankkártyát azonnal le kell tiltani, továbbá feljelentést kell tenni a rendőrségen. Pénzünk elúszhat úgy is, hogy hamis weboldalakon keresztül rendelünk, amelyek nem létező termékeket árulnak, és soha nem kapjuk meg a megrendelt árut. A weboldalak hitelességének ellenőrzésére azonban van mód. A mestertanár erről is tájékoztatta a gyerekeket.
A termék minősége, mérete becsapó lehet
Még a hitelesnek nevezhető webáruházak is kínálnak olyan árut, amelynek minősége kifogásolható. A gyerekek elmondták, hogy rendeltek egy lámpát, ami egyből szétesett, illetve egy kabátot, amely rögtön szétszakadt. A mérettel is gond lehet, mert becsapó a termékről megjelenített kép. Van aki úgy járt, hogy a megrendelt zuhanyrózsa játék-méretű volt. A tanárnő ezzel kapcsolatban azt javasolta, hogy alaposabban el kell elolvasni a termékleírást, mert lehet, hogy fel van tüntetve a valós mérete.
Az internetes vásárlások kapcsán adathalász és adatlopás kísérleteknek is elszenvedői lehetünk. Ezért legfontosabb az elővigyázatosság: ne adjuk ki személyes adatainkat! S legyünk tisztában a visszatérítési és a garanciális kérdésekkel is, hangzott el összegzésként az előadáson.