2024.10.24. 14:23
Egmontot kivégezték (Galéria)
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója tiszteletére rendeztek hangversenyt szerdán a zalaegerszegi Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. A Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekar vendégművésznek Ránki Fülöp zongoraművészt hívta az alkalomra, s elhangzott az ilyenkor "kötelező" Egmont-nyitány is.
Az Egmont-nyitány és Magyar táncok után Liszt-zongoraverseny következett, a zongoránál Ránki Fülöp
Fotó: Pezzetta Umberto
Az Egmont-nyitányt azért adja elő az együttes minden október 23-i koncertjén, mert ez az a zenemű, amelyet az 1956-os események idején a rádióban sokszor lejátszottak. Beethoven műve ma már a forradalom és szabadságharc szimbóluma.
Egmont szembeszállt a zsarnoksággal
A Goethe-dráma alapján készült zenemű hőse Egmont, a németalföldi főnemes, aki szembeszállt a spanyol zsarnoksággal. II. Fülöp spanyol király 1567-ben kivégeztette Egmontot, halála azonban tiltakozássorozathoz, végül Hollandia függetlenségéhez vezetett. Beethoven maga is tiltakozásként írta a művet 1810-ben, a hazáját elfoglalt Napóleon ellen szólalt fel a nyitánnyal, amely a huszadik században a magyar 1956-os szabadságharcosok tetteivel forrt össze.
Magyar táncok és Liszt-zongoraverseny
A telt házas koncert következő részében, az Egmont-nyitány után Brahms Magyar táncok sorozatából adott elő néhányat a Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekar a karmester, Bognár Ferenc válogatása alapján, majd Ránki Fülöp zongoraművésszel játszották el Liszt Ferenc Esz-dúr Zongoraversenyét. A közönség körében nagy tetszést arató műsort Tóth László, a hangversenyterem vezetője, a zenekar titkára vezette.
Ünnepi hangverseny Zalaegerszegen
Fotók: Pezzetta Umberto