A Balaton, a Fertő- s a Velencei-tó hőmérséklete évtizedenként fél fokkal nő

2024.10.29. 13:00

Gyors ütemben melegszenek természetes vizeink

Az elmúlt 150 év felszíni vízhőmérsékletének változásait vizsgálták a Pannon Ökorégióban a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) munkatársai. Megállapításuk szerint az 1980-as évektől kezdve hatszor gyorsabban melegszenek természetes vizeink, mint előtte.

Péter B. Árpád

Főleg sekélyebb tavaink adatainál szembetűnő a folyamat: tovább melegszenek természetes vizeink

Fotó: Stipendium Hungaricum

A legnagyobb mértékben tavaink hőmérséklete nőtt, közülük is leggyorsabban a Velencei-tóé – évtizedenként 0,7 Celsius fokot. Az, hogy melegszenek természetes vizeink, kedvez az invazív – vagyis idegenhonos, betelepülő – fajoknak. A BLKI szakemberi az 1870 és 2021 közötti időszakot vizsgálták, s elemzésük tartalmazza a Balaton, a Fertő- és a Velencei-tó, illetve a Duna s a Tisza vízügyi hatósági adatsorait, illetve a saját vizsgálataik eredményeit is. 

melegszenek természetes vizeink
A sekély tavak melegebb vize alkalmassá válhat az invazív fajok számára
Fotó: greendex

Melegszenek természetes vizeink

Kimutatták: bár a felszíni vízhőmérséklet melegedése a teljes, 150 éves időszakban tetten érhető, a komoly változások az 1980-as évek második felében kezdődtek. Ekkortól a melegedés üteme több mint hatszorosára gyorsult. A változás nem mindegyik tavunk vagy folyónk esetében azonos: a Balaton, a Fertő- és a Velencei-tó hőmérséklete gyorsabban, évtizedenként átlagosan 0,46 Celsius fokkal nő, míg folyóinknál ez a szám 0,27 fok. Érdekesség, hogy a téli hőmérsékletek csaknem kétszer olyan gyorsan változtak, mint a nyáriak.

melegszenek természetes vizeink
A Balaton esetében is folytatódik a tendencia
Fotó: Telekom Spots

Hőhullámok – a természetben 

A BLKI kutatói szerint az 1980-as évek végétől a hőhullámok is gyakoribbá váltak, teljes hosszuk pedig évtizedenként 22 nappal nőtt. 

– Eredményei összhangban vannak más közép-európai tanulmányok megállapításaival. A hőmérséklet-növekedés gyorsulása feltehetően a helyi éghajlati változásra, valamint az üvegházhatású gázokra és a regionális aeroszol-kibocsátásra vezethető vissza – mondta a kutatás vezetője, Huan Li. 

– A vízhőmérséklet emelkedésével az ökoszisztémák hőegyensúlya felborul, ami a fajösszetételre és a vízi környezet stabilitására van hatással – emelte ki Tóth Viktor, a BLKI tudományos főmunkatársa, hozzátéve: a sekély tavak melegebb vize például alkalmassá válhat az invazív fajok számára. 

melegszenek természetes vizeink
Melegszenek természetes vizeink, így a Balaton is
Fotó: Európai Űrügynökség/Sentinel 2

A jövő

Bár most nem végeztek arra vonatkozó előrejelzéseket, hogy a következő 10-20 évben mennyivel emelkedik majd vizeink hőmérséklete, a Balatonnal kapcsolatos korábbi kutatások és az éghajlati forgatókönyvek adatainak elemzése alapján a szakemberek szerint arra számíthatunk, hogy vizeink hőmérséklete évtizedenként 0,3-0,7 Celsius fokos ütemben nőhet.

A hőhullámokról…

  • a hőhullámok intenzitása is jelentősen változott az elmúlt évtizedekben
  • a hőmérséklet a hőhullámok során évtizedenként 0,58 Celsius fokkal emelkedett
  • az 50 évvel ezelőttiekhez képest a mostani hőhullámok átlagosan 2-3 fokkal melegebbek

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában