2024.10.29. 17:30
Krizantém: akár két hétig is megőrzi szépségét a temetőben (videó, galéria)
Krizantém virágokból megannyi fajtájú, színű kapható mindenszentek előtt a nagykanizsai Vásárcsarnokban. Azonban vannak olyan őstermelők, akik nem a piacon, hanem otthon a házuknál értékesítik a változatos méretű és kinézetű krizantémot.
A krizantém jellegzetes fanyar illata lengte be a csarnokot és szinte minden asztalon árultak belőle. A nemesítésnek köszönhetően olyan változatos a megjelenése, hogy láttunk: vízben álló szálasat, abból is nagyvirágút éppúgy, mint apró virágút. Ugyancsak lehetett vásárolni vékony, de ugyanúgy vastag szirommal rendelkezőt. A cserépben, földlabdával megannyi színben és formában kínálták a virágokat. No és persze, ahol épp nem krizantémot árultak, ott koszorúk sorakoztak. Egyikben műfenyő alapra elhelyezett selyemvirág, addig a másikban friss fenyőgallyra, vagy mohával borított alapra kerültek a szárított termések.
Krizantém: állandó munkát kíván a termesztése
Több vödörnyi, frissen szedett hófehér közepes fejű krizantémmal érkezett a csarnokba a kiskanizsai Jandovics Istvánné főállású őstermelő, aki már tizenkét éve foglalkozik a virág termesztésével. Elmondta: dugvánnyal foglalkozó magyar termesztőktől vásárolnak június közepén, egészen pontosan a 24. héten kapják meg. Azután szinte egy perc nyugta sincs, hiszen a kényessége miatt folyamatos munkát igényel, például állandó permetezésre szorul.
Két hétig megőrzi a szépségét a temetőben
– A szálas krizantémoknál az oldalhajtásokat leszedjük, hogy kizárólag a "fejét", vagyis a legszebb virágot növessze meg – mesélte. – Sok locsolást igényel, hogy a szirmainak legyen tartása akkor is, amikor leszedve a temetők vázájába kerül. Mielőtt a vízbe kerülnek, érdemes féloldalasan levágni a szárát, hiszen akkor több vizet képes felvenni. Ilyen kellemes őszi időben, amikor nincsenek fagyok akár két hétig is megőrzi a szépségét. A jelenlegi ára változó, ám nálam kedden 400 és 700 forint között mozgott egy szál ára. Hallottam olyanról, hogy a tenyérnyi virágú fajtákért szálanként 1500 forintot is elkértek. Bár azokat általában koszorúba raknak.
Kiskanizsa: a krizantém egyik hazája
Néhány sorral arrébb a kiskanizsai testvérek, Miskó Jánosné és Kiss Mária szintén többféle szálas krizantémot kínált szintén eltérő, ám az előzőhöz hasonló árfekvésben 600 forintos áron. A hölgyek elárulták: már beleszülettek a krizantém termesztésbe, hiszen szüleiktől tanulták be annak minden fortélyát.
– Speciális időzített termesztést választottuk, hogy egységes virágok növekedhessenek – folytatták. – A krizantém úgynevezett rövid nappalos növény, ami azt jelenti, hogy a virágképződés a nappalok rövidülésének hatására történik meg. Egyes fajták esetében fekete fólia felhúzásával sötétítünk, így a növény estének éli meg ezt az időszakot. Már napnyugta előtt besötétítünk, s csak napkelte után jóval húzzuk le a fóliát.
A palini talaj nem volt megfelelő a krizantémhoz
Krizantémmal azonban nemcsak "Sáskaországban" foglalkoznak, hanem Csetei Jánosné Mária őstermelő a palini városrészben is. Bár a sztoriban van egy kis csavar, hiszen Mária kiskanizsai születésű.
– Gyerekként beletanultam a termesztésbe, megtanultam a fortélyokat, a virág búját-baját – fogalmazott. – Bár felnőttként a városban laktunk, de Kiskanizsán volt kertünk, sőt a közeli Cserfő-hegyen is gondoztunk egy területet. Ma már az Alkotmány utcáról is látszik a négy fóliasátor, ahol változatos méretű virágok nőnek. Kezdetben a talaj minőségével azért akadtak gondok, hiszen nem olyan jó, mint a kiskanizsai. Viszont az évek során önerőből és önzetlen segítőkkel együtt kiváló termőtalajt alakítottunk ki.
Mária hozzátette: az idei szezon nem alakult jól a hőmérsékletváltozás miatt. Nem nyári virágok ezek, ősszel nyílnak. Mihelyst megjött a kicsit hűvösebb akkor kezdtek fejlődni. Abban a nyári nagy forróságban a bimbó nem bírt "megmoccanni" sem, pedig reggel és este is meglocsolta. A környéken élők adják a vásárlói zömét, de a belvárosból is eljönnek a krizantémért, ami jó érzés.
Kirizantém körkép Nagykanizsáról
Fotók: Szakony Attila