2 órája
A hévíziek 22 éve kitartanak
A Széchenyi István Polgári Egyesület egyike azon keveseknek, amelyek 2002 óta a mai napig működnek. Az alakulást főként az motiválta, hogy a nemzeti kormány elveszítette a lehetőséget a folytatásra, a 23 alapító tag pedig hitet a polgári Magyarország eszméje mellett.
A polgári Magyarország eszméje vezérli őket. Képünk a hévízi Trianon-emlékműnél készült, középen Sebők András
Fotó: Széchenyi-kör
Sebők András, az egyesület elnöke és felesége, Piroska az alapító tagok közé tartozott. A csapat bátran hitet tett a polgári Magyarország eszméje mellett, s az akkori ellenszélben is magasra emelte a zászlót.
A polgári Magyarország eszméje
– Kellett bátorság ehhez a lépéshez, de nagy volt rá az igény, hogy megvédjük nemzeti értékeinket, kultúránkat, történelmünket. Az évek során olyan vendégeket hívtunk meg Hévízre, akik munkásságukkal gazdagították e nemzetet. Megtörtént, hogy egy hónapon belül Jókai Anna, Melocco Miklós és Szörényi Levente is tartott nálunk előadást. Hatalmas volt az érdeklődés, s nemcsak hévíziek jöttek, hanem a környező településekről is, Keszthelytől Zalaegerszegig – fogalmazott Sebők András.
Üzenetek a jövőnek
A meghívott előadók kézírásos bejegyzését ma is őrzi az egyesület vaskos könyve. Dr. Papp Lajos szívsebész például ezt írta: „Tehetségem, tudásom, életem a Hazámé és népemé. Isten engem úgy segéljen!” Eperjes Károly (Szamóca) üzenete bár rövid, de sokatmondó: „Mert mindent lehet, de csak a jót szabad.”
Őrizték a lángot
A 2006-os országgyűlési választások megint nem a polgári-nemzeti oldal sikerét hozták, amire a hévíziek így reagáltak az egyesület könyvében: „Tovább dolgozunk azért, hogy nemzetünk ne felejtse el hitét, hazaszeretetét, ősi múltját, de legfőképpen azt, hogy a polgári Magyarország ne csak álom, elérhetetlen cél legyen, hanem valóság.”
Nemes célok
Az egyesület az évek során lehetőségeihez mérten – bár csak tagdíjakból van bevétele – nemes célokat is támogat. Hozzájárultak többek között a Feszty-körkép restaurálásához, a nagycenki Széchenyi-mauzóleum felújításához, a keszthelyi Család Iskola működéséhez, segítették a keszthelyi kórházat, árvizek és a vörösiszap katasztrófa károsultjait s a Covid-árvákat is.
Támadás alatt áll a nemzet
Sebők András azt mondta, ma már mindenki számára látható, milyen hatalmas támadás éri a nemzeteket, a keresztény hitet, a polgári értékeket.
– A fősodratú média és az oktatásban dolgozók egy része érték nélküli világot népszerűsít. Arra törekszenek, hogy megfosszák az embereket a gyökereiktől: támadás alatt áll a család, a házasság intézménye, a hazaszeretet, a nemzethez tartozás igénye. A legfontosabb feladatunk most, hogy a konzervatív, keresztény értékeknek védőbástyát állítsunk, és harcoljunk a történelemhamisítás ellen. Ezért polgári egyesületünk újult erővel folytatja a megkezdett munkát, hiteles előadókat, művészeket, történészeket fogunk bemutatni a hévízi közönségnek – emelte ki, elárulva: következő vendégük Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes lesz. Ennek időpontjáról az egyesület megújult honlapján (www.heviziszechenyikor.hu) tájékoztatják majd az érdeklődőket.
Néhány előadó az elmúlt több mint két évtizedből
- Döbrentei Kornél író
- Wittner Mária 56-os hős
- Melocco Miklós szobrászművész
- Szörényi Levente zenész, zeneszerző
- Bubik István színművész
- dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök