Kutatók kiszámolták, hány perc alvást veszítünk meleg időben

2 órája

A klímaváltozás mindenre kihat…

Nyári vagy koraőszi meleg, esetleg májusi hőhullám? Nemcsak a szervezetünk működését, hanem az alvásminőségünket is befolyásolja a hőmérséklet, vagyis: a klímaváltozás az élet újabb területére van kedvezőtlen hatással.

Péter B. Árpád

Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK) kutatója számokban mutatta meg, mennyivel alszunk kevesebbet a melegben, és hány perccel csökkenhet az alvásmennyiségünk 2050-re. Vizsgálódásainak eredménye nem éppen szívderítő, s a következtetés sem ad okot örömre: a klímaváltozás lassan az életünk minden részét átalakítja.

A klímaváltozás az alvást is kedvezőtlenül befolyásolja
Fotó: HR Pharma

Klímaváltozás: hőmérséklet és alvás 

A szakember a hőmérséklet és az alvásmennyiség között fennálló kapcsolatot vizsgálta az 1976 és 2010 közötti magyarországi időmérleg-felvételek adatai alapján. Ez azt jelenti, megnézte: egy adott megyében mennyi az alvásmennyiség alacsonyabb, illetve magasabb hőmérsékletű napokon. A lényeg: amikor a középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot, nagyjából átlagosan 13 perccel kevesebbet alszunk. Ezzel szemben a hideg és enyhe napok között nincs érdemi különbség, vagyis az alvásmennyiség szempontjából szinte mindegy, hogy mínusz 5 vagy épp plusz 10 fok a napi középhőmérséklet. 

Az sem mindegy, mikor van meleg

A kutatók arra jutottak, az sem mindegy, mikor van meleg. Munkaszüneti napokon a 25 fok feletti középhőmérséklet 30 perccel csökkenti az alvásmennyiséget, míg egy munkanapon csupán hat perccel. Persze, egyéni tényezők is befolyásolják, hogyan reagálunk a hőségre. 

Egyéni tényezők

Minél idősebb valaki, annál kevesebbet alszik egy 25 fok feletti középhőmérsékletű napon. A 18-40 éveseknél az alvásveszteség átlagosan 6 perc, a 41-60 éveseknél 12 perc, míg a 61 évesnél idősebbek esetében 26 perc. Ráadásul az alacsonyabb végzettségűek és a férfiak jobban ki vannak téve ennek a hatásnak.

Hajdu Tamás: Az alvásveszteség döntően a nyári hónapokra koncentrálódik majd a jövőben is, és ehhez a helyzethez alkalmazkodnunk kell
Fotó: HUN-REN

Akár 6,5 órával is kevesebbet alhatunk 

– Az eredmények azt mutatják, az alvásidő csökkenését elsősorban a korábbi felkelés okozza – magyarázta Hajdu Tamás. – A pesszimista forgatókönyv szerint, ha a klímaváltozás mértéke nem lassul, 2050-re várhatóan átlagosan 6 és fél órával fogunk kevesebbet aludni egy év alatt, de egy mérsékelten optimista változat szerint is 4,3 óra lesz az alvásveszteség.

Főleg nyáron

A kutató felhívta a figyelmet, ezek a becsült értékek eloszlanak az év napjai között, de az alvásveszteség döntően a nyári hónapokra koncentrálódik majd a jövőben is, és ehhez a helyzethez alkalmazkodnunk kell. 

Munkaszüneti napokon a 25 fok feletti középhőmérséklet átlagosan 30 perccel csökkenti az alvásmennyiséget
Fotó: Szegedi Tudományegyetem

A kutatásnál figyelembe vették

  • a munka-szabadnap közötti különbséget 
  • a nemek közötti különbséget 
  • az iskolázottság kérdését 
  • az életkort

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában