4 órája
Bárányhimlő: a kulcslyukon át is fertőz
A hideg, változékony idő beköszöntével egyre több a meghűléses tünetekkel jelentkezők száma az orvosi rendelőkben. Ezeket a megbetegedéseket baktériumok, vírusok egyaránt okozhatják, közös jellemzőjük az, hogy leginkább ősszel fordulnak elő. Ilyen a bárányhimlő is, amelyet az őszi gyermekbetegségek közé sorolnak. Bár felnőttek is elkaphatják.
A bárányhimlő elleni oltás felnőttkorban is kérhető, hívta fel a figyelmet dr. Hóbor Miklós gyermekorvos
Fotó: Hóbor Miklós
Egy 33 éves zalaegerszegi hölgy járt így. Először csak azt érezte, hogy fáj a bőre, majd apró, piros, viszkető, hólyagosodó kiütésekre lett figyelmes, ami a bárányhimlő legjellemzőbb tünete. Fején, arcán és nyakán, majd a hasától a hátán át testszerte jelentek meg, enyhe láz kíséretében. Mint mondta, nem is annyira a viszketés, sokkal inkább a fájdalom zavarta. A vízszerű folyadékot tartalmazó hólyagokat ruházata kifakasztotta, nedves foltokat hagyva maga után. Ezek a hólyagok öt nap után kezdtek elszáradni, pörkösödni. A fiatal nő, mivel gyermekkorában nem esett át a bárányhimlőn, először nem is gondolta, hogy ez a fertőző betegség okozza tüneteit.
Miért bárány a bárányhimlő?
A bárányhimlőt a Herpesz-vírusok családjába tartozó Varicella-zooster vírus okozza, ezért nem reagálnak az antibiotikumos kezelésre. Elnevezésében a bárány előtag a cseppfertőzéssel terjedő betegség enyhe voltára utal, megkülönböztetve a sokkal súlyosabb lefolyású fekete himlőtől. A két megbetegedés közti különbséget egy angol orvos, William Heberden írta le 1767-ben.
Kulcslyukon is átmegy
A bárányhimlő az egyik leggyakoribb és legragályosabb betegség, ezért illetik azzal a jelzővel, hogy a kulcslyukon is átmegy. Dr. Hóbor Miklós Zala vármegyei házi gyermekorvos, kollegiális szakmai vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a beteg mintegy 10–14 napig fertőzőképes. Mivel vírus okozza a bárányhimlőt, a szervezet immunrendszere birkózik meg vele, győzi le. Súlyos esetben speciális, vírus ellen ható gyógyszerrel kezelhető a tüneti szereken kívül.
Felnőttkori bárányhimlő: gyakoribbak a szövődmények
A bárányhimlőn legtöbben gyermekkorukban esnek át. Aki nem, vagy nem volt beoltva, bármikor elkaphatja. Felnőttkorban is. A felnőttkori bárányhimlő azonban súlyosabb lefolyású és több kockázattal járó is lehet. Dr. Hóbor Miklós elmondta, hogy a felnőtteknél gyakrabban jelentkezhetnek szövődmények, mint a gyulladt bőr baktériumok általi felülfertőződése, tüdőgyulladás, máj- és vesegyulladás. Hangsúlyozta, hogy a várandósoknál súlyos magzatkárosító hatása lehet, amely védőoltással elkerülhető. Ezért tartja fontosnak a fiatal lányok oltását, hogy mire gyermeket vállalnak, legyen védettségük a bárányhimlő ellen.
A bárányhimlő elleni védőoltás 2019-től kötelező
A fiatal hölgy nem kapott bárányhimlő elleni védőoltást, amit egy japán orvos fejlesztett ki 1988-ban. Magyarországon 1998 óta elérhető a bárányhimlő elleni, gyengített vírust tartalmazó vakcina, amely 2019 szeptemberében került fel a kötelező oltások listájára hazánkban. A gyermekeknek ingyenesen biztosítja a védőoltást az állam. De felnőttként is kérhető: a háziorvos receptre felírja és kiváltása után beadja.
Ad-e élethosszig védettséget a védőoltás?
A betegség átvészelése életre szóló védettséget ad, ahogy a védőoltás is. A védőoltást követően, az évek előrehaladtával azonban előfordulhat az, hogy csökken az ellenanyagszint a szervezetben, de ekkor is csak egy nagyon enyhe lefolyású betegség jelenhet meg. Ezt nevezzük áttöréses bárányhimlőnek, magyarázta el dr. Hóbor Miklós.
A védőoltás szükségességét a bárányhimlő „utóélete” is igazolja. A betegséget okozó vírus ugyanis megbújhat az idegdúcokban, ahonnét az immunrendszer meggyengülése esetén aktiválódhat. Ezt a betegséget nevezzük övsömörnek, amelynek hátterében így ugyanaz a Varicella-zooster vírus áll, mint a bárányhimlőében.