2024.11.11. 19:30
Ötletek a hőszigetek ellen
A fürdőváros önkormányzata konzorciumi partnerként vesz részt a Be Ready elnevezésű projektben. Ennek lényege, hogy azonosítsák a városi hőszigeteteket, vizsgálva azok hatását az egészségre, a termelékenységre, az energiafogyasztásra és a biológiai sokféleségre.
Városi területek felmelegedése: a városi területek hőmérséklete magasabb, mint a környező vidéki területeké, főként az épített környezet (beton, aszfalt) miatt, amely elnyeli és tárolja a hőt.
Fotó: Péter B. Árpád
A 12 ország 19 partnere megoldási javaslatokat is kidolgoz ezek mérséklésére. A cél, hogy leküzdjék a hőszigeteket – várostervezési megoldásokkal, szabályozásokkal, fokozott tudatossággal és infrastrukturális intézkedések révén.
Hőszigetek: mindenre hatással vannak
A fürdővárosban tartott projekttalálkozó kapcsán Pálffy Tamás, a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. igazgatója kifejtette: az éghajlatváltozás miatt egyre intenzívebb nyári hőhullámokkal kell szembenéznünk, amelyek nemcsak az emberek egészségét veszélyeztetik, hanem hatással vannak a biodiverzitásra és az energiafogyasztásra is.
Küzdelem az éghajlat változás ellen
– A Duna Régió Program (DRP) elősegíti a gazdasági, társadalmi és területi összetartást, lehetővé téve, hogy 14 ország partnerei teszteljenek innovatív megoldásokat az éghajlatváltozás ellen, felmérve a hőszigetek kialakulásának kockázatát, s javaslatokat kidolgozva azok enyhítésére – részletezte Pálffy Tamás.
Mi is ez?
A hőszigetjelenség leggyakrabban városi környezetben alakul ki, ahol az épített környezet, az aszfaltozott felületek és a sűrűn beépített területek miatt a hőmérséklet lényegesen magasabb lehet, mint a környező zöldterületeken. Ezek különösen károsak az egészségre, mivel a magas hőmérséklet megterheli a szív- és érrendszert. Emellett fokozzák az energiafogyasztást is, hiszen a hűtési igény megnövekszik a nyári hónapokban.
A zöld, a kék és a fehér
Három megoldástípus létezik, tette hozzá a szakember. A zöld a növények telepítését jelenti, amelyek természetes módon csökkentik a hőmérsékletet. A kék vizes felületeket: szökőkutakat, tavakat, folyókat igényel. Ezek a párolgás révén hűtik a levegőt. A fehér megoldás pedig a hőt visszaverő anyagok használatát szorgalmazza az épületeken és az utakon, hisz a speciális festékek vagy fóliák csökkentik a hőfelszívódást.
A hévízi példa
A projekt részeként Hévízen bevonták az önkormányzatot, továbbá hoteleket, magánszálláshelyeket, kutatóintézeteket és a nemzeti parkot is.
– A program 2026-ig tart, és addigra már kézzelfogható eredmények is születhetnek a résztvevő városokban. Hévízen is tervezünk egy pilot projektet, amely kis költségvetéssel ugyan, de konkrét eredményeket hozhat. E kezdeményezés példa lehet más városok számára, amelyek szintén szembesülnek a hőszigetek problémájával – összegzett Pálffy Tamás.
A hőszigetekről
- Városi területek felmelegedése: a városi területek hőmérséklete magasabb, mint a környező vidéki területeké, főként az épített környezet (beton, aszfalt) miatt, amely elnyeli és tárolja a hőt.
- Egészségügyi és környezeti hatások: a hőszigetek erősítik a hőhullámok hatását, amelyek különösen veszélyesek az idősebbekre és a beteg emberekre, növelve az energiafogyasztást is a hűtés iránti igény miatt.
- A klímaváltozást súlyosbító tényező: a hőszigetek gyakorisága és intenzitása a klímaváltozással növekszik, ami szükségessé teszi a hőszigetcsökkentő intézkedéseket.