Hamarosan gyűjtés indul erre a célra

2 órája

Felújítják a temető kőkeresztjét Hévízen

Közadakozást hirdet Hévíz. A cél, hogy felújítsák a temető kőkeresztjét, amelynek állaga mostanra nagyon leromlott. A kezdeményező s az első felajánló Naszádos Péter polgármester volt.

Péter B. Árpád

Naszádos Péter: Megfogadtam, ha lesz rá lehetőségem, felújítjuk ezt a kőkeresztet

Fotó: Péter B. Árpád

A sírok fölé magasodó alkotás előtt tartott sajtótájékoztatón a város első embere úgy fogalmazott: minden évben eljön az az időszak, amikor kicsit többet imádkozunk és többet gondolunk szeretteinkre. Mindenszentek és halottak napja ilyen alkalom. A temetőben álló kőkereszt pedig méltó helyszíne lehet a megemlékezésnek. 

kőkereszt
A temetői kőkereszt állapota sokat romlott az elmúlt években
Fotó: Péter B. Árpád

Folyamatosan romlott a kőkereszt állapota

– Öt évvel ezelőtt eljöttem ide, miután megkeresett az egyházközség és sok hévízi, hogy újítsuk fel. Akkor kéthavi képviselői tiszteletdíjamat ajánlottam e célra, és szerettem volna gyűjtést szervezni. Sajnos, ez jogi okok miatt meghiúsult, de megfogadtam: ha lesz rá lehetőségem, felújítjuk ezt a keresztet – bocsátotta előre Naszádos Péter

Gyűjtés, civilek segítségével

Közben folyamatosan romlott a temetői alkotás állaga, és most Naszádos Péter úgy döntött: felajánlja ugyanazt az összeget, és civil közösségek bevonásával gyűjtést szerveznek.

Más keresztek is megújulhatnak 

– Ha több gyűlik össze, mint ami szükséges, akkor nemcsak ezt a keresztet, hanem a város más keresztjeit is felújítjuk – tette hozzá a városvezető. 

A tervek szerint a gyűjtés már idén elindul, amelynek részleteiről hamarosan tájékoztatják a hévízieket. A rekonstrukciót pedig tavaszra tervezik.

Úton, útfélen

Zala vármegyében az utóbbi időkben – főként a helyi közösségek és a plébánia összefogásával, vagy éppen magánkezdeményezésre – egyre több helyen újultak meg kőkeresztek, s az értékőrző sorozat most Hévízen tovább folytatódik.

Kőkeresztek itthon

  • az első ismert kőkereszt idehaza a Sopron határában állt, a „Pihenő kereszt” a román korból származik
  • a korabeli kőkeresztek többsége fogadalmi emlék volt 
  • a Kárpát-medence sok helyén állnak úgynevezett missziós keresztek is

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában