5 órája
Imádság a zene nyelvén Keszthelyen
Lélekemelő halottak napi hangversenyt tartottak a keszthelyi Kis Szent Teréz-bazilikában vasárnap este. Az alkalom lehetőséget teremtett az imádságra is a tisztítótűzben szenvedő lelkekért.
Imádság halottainkért. Mezei András plébános mögött az Opus énekegyüttes. Fotó: Halász Gábor
A Kármelben a Kővári Péter karnagy, orgonaművész által vezetett Opus énekegyüttes és Bálint János Liszt-díjas fuvolaművész lépett fel. A programban szerepelt például Monteverdi Adoramus te, Albinoni Adagio és Kocsár Miklós Agnus dei című műve is; vagyis: imádságok csendültek fel – a zene nyelvén.
Imádság az Opustól
Az Opus énekegyüttes Veszprémben alakult 2013-ban. A 13 állandó tagot számláló komolyzenei formáció repertoárja felöleli az egyházi és világi kórusirodalmat s az ehhez kapcsolódó kamarazenét, a reneszánsz madrigáloktól és motettáktól kezdve a XXI. századi modern művekig.
A Musica Sacra kategória győztese
Az együttes Veszprém vármegye és a Balaton-felvidék számos pontján fellépett már, emellett járt többek között Finnországban, Észtországban és Ausztriában is, bemutatkozva például a klagenfurti és a salzburgi dómban is. 2022 októberében pedig Olaszországban, a 19. Venezia in Musica Nemzetközi Kórusversenyen arany diplomát nyert az Opus, a Musica Sacra kategória győzteseként.
Fohász, a zene segítségével
E meghitt esemény a Kis Szent Teréz-bazilikában lucernáriummal kezdődött, amelyet Mezei András plébános vezetett. András atya később azt mondta, e meghitt program minden résztvevő számára alkalmat adott arra, hogy lélekemelő zene segítségével emlékezzen elhunyt szeretteire és fohászkodjon a tisztítótűzben szenvedő lelkekért.
– A felcsendülő dallamok egyaránt szolgálták az imádságot, az emlékezést és a lelki töltekezést – fűzte hozzá a Kármel plébánosa.
Az egyházzene gazdag világa
A hangversenyt Németh Kristóf karnagy szervezte, a veszprémi érsekség és a keszthelyi önkormányzat támogatásával. A főegyházmegye e hangverseny kapcsán is fontosan tartotta kiemelni: fontos célja, hogy „az egyházzene gazdag világát minél szélesebb körben megismertesse, örömet és lelki feltöltődést kínálva mindazoknak, akik részt vesznek az ilyen alkalmakon”.
Az Opus énekegyüttes és Bálint János közös koncertjét az érdeklődők visszanézhetik a veszprémi érsekség Youtube csatornáján.
Bálint János fuvolaművész
- 1961-ben született Hódmezővásárhelyen
- a szegedi Zeneművészeti Szakközépiskola fuvola szakos diákja volt, majd a Zeneművészeti Főiskolán diplomázott
- volt a római Respighi Academia és a rovigói zeneakadémia tanára is
- koncertezett többek között Olaszországban, Ausztriában és Luxemburgban