2 órája
Melania Trump: egy szlovén kisvárosból a Fehér Házba
A hajdanvolt Jugoszlávia egykori tagköztárságaiban megint külön figyelmet szentelnek az USA first ladyjének, aki a férje oldalán ugyancsak másodjára költözhet be a Fehér Házba. A szerb, horvát és szlovén médiában, különösen a női magazinokban újfent előkerült Melania Trump személye. A nyomtatott és elektronikus oldalakon nem felejtik el megjegyezni, hogy az Egyesült Államok elnökének felesége az akkor még „szocialista” Szlovéniában, Sevnica településen született 1970-ben. A városka közúton 170 kilométerre fekszik Alsólendvától, 140-re a horvátországi Csáktornyától.
Melania Trump eddig nem sokat árult el magáról
Fotó: szloveniainfo
A jellemzően visszahúzódó first lady néhány interjún és hivatalos nyilatkozaton kívül eddig keveset árult el magánéletéről. Most megtört a jég, hisz ősszel, az amerikai elnökválasztás előtt egy hónappal önéletrajzi memoárral jelentkezett, amelyet a kampány hajrájára időzítették. A 256 oldalas, egyszerűen csak Melania című kötet rövid idő alatt bestseller lett. Ahogy a fotókkal színesített olvasnivalót a kiadó az érdeklődők figyelmébe ajánlja: „egy olyan nő erőteljes és inspiráló története, aki a saját útját járta, és legyőzte a nehézségeket.”
Apja után Melania a Knavs családnevet kapta, ezt később a könnyebben kiejthető Knaus-ra változtatta. A családfő autószerelő szakmával sofőrként dolgozott akkoriban, majd átváltott autókereskedésre, nyugati márkákat forgalmazott. Lánya számára emlékezetes volt, amikor a família a sebesség egykori királynőjének tartott Citroen Maseratit vásárolt. Anyja varrónőként dolgozott, gyakorlatilag ő vezette be a szépségiparba a már akkor mutatós csemetéjét. A szorgalmas család viszonylag jó körülmények között élt, babysittert is tudtak fogadni. A dajka valóságos torta különlegességeket készített, marcipán virág-figurákkal díszítve azokat.
A szülők, együtt a két lányukkal - Melaniával és húgával, Inezzel - rendszeresen nyaraltak a dalmát tengerparton, télen pedig az Alpokban síeltek. Jólétüket látva, a hatalom nem hagyta nyugton őket. A kommunista Jugoszlávia titkosrendőrsége megfigyelte őket. Szálka volt a hatalom szemében, hogy a szomszédos osztrák és olasz ismerősökkel álltak szoros kapcsolatban. Előfordult, hogy házkutatást tartottak kis kerttel rendelkező otthonukban, amely pedig nem is rítt ki a környék házaitól.
Melania e kellemetlenségek ellenére is boldog gyermekkort tudhatott magáénak. Már hatévesen manőkenkedett, varrónő anyja öltöztette. Az iskolai tanítónője szerint jó eszű gyerek volt. Tinédzserként vonzódott a demokratikus világ iránt, járt Elton John és Tina Turner koncertjén. Apjával a Forma-1 autóversenyeket látogatta. Középiskolásként Ljubljanában tanult. Tizenhat éves, amikor egy fotós édesanyja divatbemutatóján figyel fel rá. Később felnőttként, 1992-ben második helyezett lett a Miss Szlovénia versenyen. Rövid ideig művészettörténetet tanult a ljubljanai egyetemen, majd tanulmányait megszakítva Milánóba és Párizsba költözött. E két kitérőt követően útja 1996-ban (26 évesen) New Yorkba, a lehetőségek világvárosába vezetett, hogy - ahogy ő fogalmazott - próbára tegye képességeit az amerikai modellpiacon, ahol ismert divatlapokkal dogozott. Nagy fordulatot az 1998-as esztendő hozott számára, amikor egy divatbemutató utáni partin találkozott az akkor 52 éves Donald Trump-pal. A gazdag és tehetős üzletember épp válófélben volt második feleségétől. Új házasságot 2005-ben kötött Melaniavál, akit elbizonytalanított, hogy férje öt gyermeke közül a legidősebb, Jr. Donald csak nyolc évvel fiatalabb nála. Melania saját fia 2006-ban született. Az anyaság a férje politikai pályafutásának kezdete előtt évekig töltötte ki az idejét, mellette ékszereket és bőrápoló készítményeket forgalmazott. A ház körüli teendőkben a segítségére siettek szülei, akik Szlovéniából költöztek az óceánon túlra.
Trumpék közös fia, Barron az idén lett 18 éves s először a mostani választáson élt szavazati jogával, Az ifjú az apja és anyja társaságában jelen volt a novemberi választási éjszakán. A fiatalember idén májusban érettségizett a főiskolai, egyetemi előkészítést szolgáló Oxbridge Academián, ahonnan egyenes útja vezetett New Yorkba, a jónevű Stern School of Business üzleti egyetemre, ahol ősszel kezdte tanulmányait. A nyolc és fél millió lakosú világvárosban a student a család minőségi felszereltségű, nagyszerű kilátással rendelkező, tágas penthouse-ban lakik.
Melania - ahogy eddig, bizonyára ezután is - igyekszik megőrizni a magánéletét. Tartja magát ahhoz az elvéhez, hogy a nagy nyilvánosság előtt ritkán szólal meg, s akkor is csak módjával politizál. Ahogy ő látja ezt: „Az időnkénti politikai nézeteltérések köztem és a férjem között a kapcsolatunk részei, de ezeket inkább négyszemközt kezeljük, mintsem hogy a nyilvánosság előtt vitázzunk.” Házastársához való ragaszkodását mutatja, hogy akkor is kitartott mellette, amikor párját több kínos üggyel hozták kapcsolatba.
Sevnica festői városka Szlovénia dél-keleti szögletében, a Száva partján. A település látványossága a lakott hely fölött magasodó kastély. Az egykori főúri lakban régi várlakomákat idéző vendéglátásban részesülhet az odalátogató. aki a környék kékfrankos borával öblítheti le a nehéz ételeket. Az egyik élelmes helyi cukrásznak köszönhetően Melania tortát is kínálnak városszerte. A minden földi jóval - dióval, mandulával és pisztáciával - töltött finomság szeletéért 5 eurót kérnek. Más leleményes vendéglátósok elnöki hamburgert is föltálalnak. A 4 és fél ezer lakosú Sevnica a textil- és faipari múltjáról híres. A jugoszláv időkben alapított Lisca nevű, női fehérneműkről ismert céget manapság is jegyzik Európában, akárcsak a Stilles manufakturát. ahol régies bútorokat és más, stil lakberendezési tárgyakat készítenek.
Sokan látogatnak ide, hogy megnézzék a Melania szülőhelyét, s a róla mintázott szobrot. amelynek eredetijét fából faragták, ám az valakinek az útjában állt, ezért fölgyújtotta. Az eredeti alkotás helyére tartósabb, bronzból készült stilizált változat került. Az alak természetes nagyságú, az egész a talapzattal együtt 2,8 méter magas
Sevnica polgármestere örömét fejezte ki, hogy kis városuk szülöttje továbbra is Amerika első hölgye. A település vezetője büszke arra, hogy Melania fia (Barron) érti és beszéli a szlovén nyelvet. Mindehhez a helyi tisztségviselő hozzátette: Melania példája bizonyíték arra, hogy bárki, a föld bármely pontján, aktivitásával, töretlen akaratával szorgalmával sikeres lehet, nagy dolgokat érhet el.