Így főzik a finom szíverősítőt a régi malomban

20 órája

A pálosok és a pálinka

Izgalmas tárlatvezetést tartottak kedden Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeumban. A Pálosok című rendtörténeti kiállításon ezúttal nemcsak a fehér barátok több mint 750 éves éves múltját és jelenét ismertette Havasi Bálint főizgató és Simmer Lívia régész-kurátor, hanem a zalamerenyei pálos malomról is hallhattak a vendégek, sőt, a program végén az ott készülő pálinka is az asztalra került.

Mozsár Eszter

A pálosok és a pálinka volt ezúttal a téma a rendhagyó tárlatvezetésen. Simmer Lívia, Havasi Bálint, Szabadicsné Madaras Katalin és Szabadics Attila a kiállításban

Fotó: Pezzetta Umberto

Lapunkban már beszámoltunk a kiállításról, ezúttal arra voltunk kíváncsiak, mi köze a pálosoknak a pálinka főzéséhez, s hogy miként került a múzeum fehér asztalára az ízletes alma (starking), szilva (lepotika) és feketeribizli főzet.

pálinka, pálosok
A pálosok és a pálinka kapcsolatáról hallhattak a vendégek, végül háromféle párlatot is kóstolhattak a Göcseji Múzeumban
Forrás: Göcseji Múzeum


Szabadics Attila malomtulajdonos a Corvinus Egyetemen végezte el a pálinkamester szakmérnöki képzést, s az országos tanulmányutak során fogalmazódott meg benne a gondolat, hogy méltó körülmények között készüljön a „kisüsti”. Így lett a zalamerenyei pálos malom nemcsak a pálinkafőzés helyszíne, hanem kulturális színtér és pálos történeti bemutatóhely.

A zalamerenyei pálos malom messze földről várja a vendégeket

Szabadics Attila és felesége, Katalin helyreállíttatta az egykori pálos vízimalmot, ami mára sokak által kedvelt és felkeresett ipartörténeti műemlék. A malom egész évben működik, csupán a téli hónapokban állnak le a malomkerekek. Nagyon örülnek, hogy részesei lehetnek a kontinenseket összekötő pálos közösségnek.

- A malomvásárlás és a felújítás egyik legnagyobb hozadéka lett az, hogy bekerülhettünk ebbe a lelkiségbe, közösségbe, a pálosok kultúrájába. Megismertük nemcsak az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend történetét, hanem a hozzájuk kapcsolódó civil közösségeket, a velük kapcsolatban állókat – felelte Szabadics Attila. - A zalamerenyei Pálos Malom évente mintegy 3500 látogató fogad. Mindenki megnézheti a pálos rendet bemutató kiállításunkat, amivel egy kis ablakot nyitunk erre a kultúrára. A feleségem feladata a kulturális programok szervezése, amit ugyancsak szívesen látogatnak immáron nyolc éve.

A pálosok és a pálinka, nem is olyan rossz párosítás

A tulajdonos a program végén vetített előadáson mutatta be a Pálos Malom múltját és jelenét, azt az elkötelezettséget, amit a pálos örökség megőrzéséért tesznek. Végül a vendégek megízlelhették a műemlék épületben készült, több mint hetvenféle pálinkából az alma, szilva és feketeribizli változatot.

- Szerettük volna megdönteni az egyik előítéletet, s megerősíteni azt, hogy a földiek a lelkiek nélkül nem tarthatóak fenn. Óvjuk tehát a testi egészségünket is egy kis kupica szíverősítővel – mondta mosolyogva Szabadics Attila.

A rendhagyó tárlatvezetés meghívott előadói hozzátették, látták már a Göcseji Múzeum időszaki kiállítását, s nagyon tetszik nekik annak interaktivitása és látogatóbarát megoldása.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában