5 órája
Végrendelet, amitől a házastársad is nyugodt lehet
A felmérések szerint egyre több házaspár fordul közjegyzőhöz a vagyon és ingatlan törvényes biztosítása miatt. Megkönnyíti a végrendelet ugyanis a házassági vagyonközösségi igények érvényesítését, hívja fel a figyelmet a Magyar Közjegyzői Kamara legutóbbi sajtóközleményében.
Boldogságban holtomiglan. És utána? A végrendelet a pereskedéstől véd meg.
Forrás: Pexels
A házasság megkötése, a közösen szerzett vagyon tudata még nem jelentheti azt, hogy nyugodtan hátradőlhetünk a székben arra gondolva, feleségünkről, férjünkről időben gondoskodtunk. A tapasztalatok szerint gyakran végrendelkeznek olyan házaspárok, akik egyikük halála esetére szeretnék biztosítani a másiknak járó vagyont. Hiába élnek ugyanis vagyonközösségben, ha egyikük nevén van egy ingatlan, egy bankszámla, egy cég vagy egy autó, és a többi örökös nem ismeri el a túlélő házastárs tulajdonjogát, végrendelet vagy házassági vagyonjogi szerződés hiányában csak a bíróságon érvényesítheti házassági vagyonközösségi igényét – olvasható a közleményben.
Nemrég arról írtunk arról, hogy zalai olvasóink nem mindig fordultak közjegyzőhöz, bár a szándék már megérett rá. Mindezek ellenére a statisztikák szerint csaknem tíz százalékkal többen végrendelkeztek az idei első félévben, mint egy évvel korábban.
A vagyonközösség még nem gyógyír mindenre
A házaspárok a törvényi szabályok szerint házastársi vagyonközösségben élnek, azaz az együttélésük alatt szerzett vagyon alapesetben közös. Akkor is így van ez, ha például vesznek egy lakást a megtakarított pénzükből, amelyet a gördülékeny ügyintézés miatt csak az egyikük nevére íratnak. Ugyanez vonatkozik az autóra, bankszámlára vagy cégtulajdonra.
A törvényes öröklési rend szerint a túlélő házastárs a közösen lakott lakásra haláláig tartó haszonélvezetet kap, a hagyaték többi részéből pedig egy gyerekrészt örököl. Ha egy vagyontárgy az elhunyt nevén volt, akkor részét képezi a hagyatékának. A közjegyzők a hagyatéki eljárás során nyilatkoztatják a túlélő házastársat, a hagyatéki leltárban felsorolt hagyatéki vagyontárgyakkal kapcsolatban kíván-e házassági vagyonközösség jogcímén igényt támasztani, azaz van-e olyan vagyontárgy, amelynek a fele őt illeti meg házassági vagyonközösség jogcímén.
Jól jön a végrendelet akkor, ha nem komál minket az örökös
Ha van, és a többi örökössel egyezséget köt, akkor a házastárs megkapja az örökhagyó hagyatékába tartozó, a leltárban feltüntetett vagyontárgy fele részét, a másik feléből a törvényes öröklési rend szerint kap a többi örökös. Ha azonban valaki nem ismeri el a házastárs igényét, akkor csak peres úton tudja érvényesíteni azt. Ilyenkor, amíg a bírósági eljárás nem zárul le, a közjegyző felfüggeszti a hagyatéki eljárást, így akár évekkel is elhúzódhat a hagyaték átadása. Ezért fontos tehát a házaspárok végrendelkezése – tájékoztat a közjegyzői kamara.
„A közjegyzők tapasztalatai szerint gyakori, hogy hiába közös a vagyon egy házasságban, sok vagyontárgy csak az egyik fél nevén van, mert így életszerű. Az egyik fél halála után azonban, különösen, ha nem az első házasságukban éltek, az öröklésben érintettek nincsenek mindig tisztában ezzel, és nem fogadják el a túlélő házastárs vagyoni igényét. Ilyenkor csak a peres eljárás marad, amely hosszú és költséges. Aki időben gondol erre, és végrendeletet tesz, meg tudja előzni az ilyen vitákat” – mondja Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.
A végrendeletben az örökhagyó nyilatkozhat arról, hogy a nevén lévő vagyontárgyak közül melyek tartoznak a házastársával közös vagyonba, és melyek az ő különvagyonába, és meghatározhatja, ki és milyen arányban részesüljön az örökségéből. Ha valaki nem idegenkedik attól, akár a házasságkötéskor tisztázni lehet a viszonyokat: a házassági vagyonjogi szerződésben ugyanis szintén meghatározhatják, hogy mi a közös és mi a különvagyonuk.