2 órája
A vihar, mely emberéleteket követelt, Valencia után Barcelonára csapott le – a DANA zalai szemmel
A spanyolországi áradások több mint kétszáz ember halálát okozták Valencia tartományban, a vihar pedig folytatta útját és tegnap elérte a katalán metropoliszt, Barcelonát. A zalaegerszegi Ujhelyi Fanni telefonjára is megérkezett a vörös riasztás, hiszen Barcelonában jár egyetemre, de azt mondja, ők viszonylag jól megúszták a vihart.
Egy elöntött városrész nem messze Barcelonától, Tarragonában. A vihar nem állt meg, folytatta útját
Fotó: La Vanguardia
Az extrém időjárás, a hatalmas vihar halálos áldozatainak a száma 213, és több száz eltűnt személyt tartanak még nyilván Valencia tartományban. Volt, ahol 445 liter eső esett le egy nap alatt, Pedro Sanchez miniszterelnök pedig az évszázad egyik legsúlyosabb árvízi katasztrófájáról beszélt, és elismerte, hogy a kormány intézkedései nem voltak megfelelőek. A heves esőzéseket a DANA nevű hidegcsepp-jelenség okozza. A DANA a spanyol Depresión Aislada en Niveles Altos rövidítése, zárt magaslégköri depressziónak lehet fordítani.
Tombolt a vihar
Ősszel és tavasszal alakul ki Spanyolország keleti partvidékén. Az interneten fellelhető leírások szerint ahhoz, hogy a DANA megérkezzen, kell még egy összetevő: a keleti szél, ami a kialakult hidegcseppet a part felé felé fújja. Ekkor a vihar a part mentén tombolja ki magát, ahogy most is történt, s aminek tragikus lett a végeredménye.
A zalaegerszegi Ujhelyi Fanni néhány hete kezdte meg egyetemi tanulmányait Barcelonában, és hétfőn ő sem ment iskolába, hiszen mindenkit arra kértek, ha teheti, ne mozduljon ki otthonából. Vele beszéltünk arról, ők miként élték meg a vihar közeledtét, és magát a vihart, különösen a néhány nappal korábbi tombolást követően.
Szerencsésebb környék
– Ahol lakom, ebből a szempontból szerencsés környék, hiszen a barcelonai Montjuis-hegy lábánál lakom, tehát magaslaton – válaszolta Fanni, amikor megkerestük. – A vihar érkezése mégis félelmetes volt, amikor pedig elért bennünket, hatalmas esőt hozott, szinte a harmadik házat sem lehetett látni tőle. Az alacsonyabban fekvő városrészeket elöntötte a víz. Aztán nagy hangjelzéssel érkezett az az én telefonomra is a hatóságok jelzése, hogy mindenki lehetőleg biztonságos helyre menjen a vihar elültéig. Később az egyetem is jelezte, hogy nem kell bemenni, és az esti órákra sem.
Arra a kérdésre, hogy mennyire volt félelem az emberekben, hiszen a vihart előre jelezték a hatóságok, Fanni szerint erre már talán jobban felkészültek, mint néhány nappal korábban.
– A Valenciában és környékén történtek már óvatosabbá tettek mindenkit, így felkészültünk rá, de így is nagyon ijesztő volt, főleg az eső és a tomboló szél – mesélte az egerszegi egyetemista. – Egyébként az elmúlt egy hétben már itt is szinte folyamatosan borult, esős idő van. Az emberek együttéreznek az áldozatokkal, mindenhol adománypontok vannak.
Halottak után kutatnak
Spanyolországban jelenleg is halottak után kutatnak, különösképpen az vihar által sújtott települések mélyebben fekvő részén, házak pincéjében, aluljárókban, folyók medréhez közel.