2024.08.29. 13:08
Paksy Tímea – egy igazi példakép a kanizsai stégen
Kilencszeres világbajnok, a magyar kajak-kenu sport örökös bajnoka cím birtokosa, aki tíz éven át szerepelt világversenyeken, de egyetlen olimpián sem indulhatott. Paksy Tímea ma már Gyenesdiáson él, onnan jár át Nagykanizsára edzésekre, hiszen nemcsak trénere a Plastex Kanizsa Kajak-kenu Klubnak, hanem annak elnöke is. Hisz benne, hogy lesz kanizsai olimpikon kajakos.
Paksy Tímea, a magyar kajak-kenusport örökös bajnoka cím birtokosa
Fotó: Szakony Attila
Amikor felvetődött a téma, hogy nem sokkal a párizsi olimpia után kérdezzünk meg olyan zalai, vagy zalai kötődésű szakembereket a magyar kajak-kenu válogatott szereplésről, Paksy Tímea személye egy ilyen kérdésben megkerülhetetlennek tűnt. Évek óta Zalában él, a kanizsai klubban edzősködik, kilencszeres világbajnok, s az ember ilyenkor csap a homlokára: de hogy-hogy nem indult egyetlen olimpián sem? A válasz itt is a magyar kajak-kenu sport erősségében keresendő. Klasszis versenyzőink vannak, és némi túlzással élve, kijutni egy olimpiára sokszor nehezebb itthonról, mint a nyári játékokon jó eredményt elérni.
Máig nem érti az akkori döntést
Paksy Tímea 2002 és 2012 kötött érte el legnagyobb sikereit. A kilenc vb-cím mellett tízszeres Európa-bajnok, vb-ken szerzett még hat ezüstöt és három bronzot is.
– Pont abban a tíz évben voltam a csúcson párostársammal, Benedek Dalmával együtt, amikor a Kovács Katalin-Janics Natasa kettős is – emlékezett vissza erre az időszakra Paksy Tímea, amikor a nemrég véget ért olimpiával kapcsolatban megkerestük. Őszintén beszélt erről az időszakról.
– Máig tüske marad bennem, hogy az akkori sportvezetésnek miért kellett honosítania Janics Natasát Szerbiából, hiszen idehaza is voltak remek versenyzők. Ott voltunk mi ketten Dalmával és természetesen ott volt Kovács Kati, illetve már mellettünk edzett Kozák Danuta is. Hozzáteszem, semmi bajom, bajunk nincs Janics Natasával, csak az akkori döntés volt kevésbé érthető. Az olimpiára emiatt nem jutottam ki, hiszen az athéni, a pekingi és a londoni játékokra való válogatókon Janicsék nyertek a szétlövésben. Az akkori szabályok szerint egy számban egy országból csak egy egység indulhatott.
Így lett Paksy Tímea zalai
Paksy Tímea Zalába költözése érdekes történet. Mint mesélte, annak ellenére, hogy Budapesten született és ott is élt, vettek egy nyaralót Gyenesdiáson, és ahogy mondta, olyan sokat volt itt a férjével, hogy egy idő után már itt érezte magát otthon. Eldöntötték, hogy itt, Gyenesdiáson szeretnének élni. Közben megszületett a három kislánya, és "itt éreztem úgy magam, hogy már nem akarok visszamenni a fővárosba".
Nagykanizsára pedig három éve került, méghozzá az időközben váratlanul elhunyt mesteredző, Sári Nándor révén, aki akkor már a kanizsai kajakosok szakami vezetője volt.
– A férjem a KSI szakosztály-vezetője, s amikor három éve elkísértem Szegedre egy versenyre, ott futottam össze Sári Nándorral, akit a válogatottból jól ismertem – mesélte Kanizsára kerülésének történetét Paksy Tímea. – Amikor leesett neki a tantusz, hogy itt vagyok a közelben, akkor ajánlotta fel, hogy foglalkozzak Nagykanizsán a kicsikkel. Átugrottam Gyenesdiásról Nagykanizsára és egy igazi vízi csoda fogadott a Csónakázó-tónál. Megfogott ez a látvány és a környezet. Sajnos még annak az évnek a decemberében Nándi váratlanul elhunyt, de én maradtam. Így lett sokkal több abból, hogy egy kicsit besegítsek...
Arany nélkül is sikeres szereplés
Olimpia. A mostani, párizsi játékok előtt 1976-ban fordult elő utoljára, hogy nem született magyar aranyérem kajak-kenuban. A párizsi mérleg így is szépen fest a hét éremmel (négy ezüst, három bronz), de természetesen kíváncsiak voltunk rá, hogy Paksy Tímeának mi a véleménye erről.
– Ha őszinte akarok lenni, akkor 2002 óta most tudtam először végre már tiszta szívvel örülni minden éremnek, hiszen az a fájdalom mindig bennem volt, hogy én nem lehetek ott – árulta el a kiváló sportoló. – Az utóbbi két olimpián van duplázás, azaz egy országból két egység is indulhat egy számban. Régen csak egy indulhatott, én ezért maradtam itthon... Nem született arany, pedig a kajaksport vitte sokszor a hátán a magyar olimpiai csapatot, de nem születhet mindig arany sem. Erősödött a mezőny, és ott volt a női mezőnyben az új-zélandi Lisa Carrington, akit egyszerűen nem lehetett ezen az olimpián megvernie senkinek. Női kajakosaink szereplése egy csoda volt, hogy ennyi érmet hoztak. A férfi kajak az mindig borzalmasan erős szokott lenni, és ez most is bebizonyosodott. Összességében a magyar szereplés felülmúlta az előzetes várakozásokat.
Példaképek és az olimpia hatása
Példaképek tehát vannak és kellenek is. Paksy Tímea személyesen érintett ebben a kérdésben, hiszen a Párizsban női kettes 500 méteren ezüstérmes, illetve a női kajaknégyes 500 méteren bronzérmes Gazsó Alida Dóra a legjobb barátnőjének a lánya, s ki más, mint Tímea a példaképe a Párizsban érmes versenyzőnek. Mit hozhat egy olimpia a sportágnak, illetve milyen kilátásai vannak a jövőre nézve? Erről is kikértük Paksy Tímea véleményét.
– Nyerni kell továbbra is, hozni a sikereket, és amíg a bázis ebben a sportágban ilyen erős, mint idehaza, addig nem kell félteni a kajak-kenu sportágat sem – állapított a meg. – Amíg ez megvan, lesz utánpótlás és százak versenyeznek a gyerekviadalokon. Ehhez viszont az is kell, hogy a stégeken térdelő edzőket meg kell becsülni. És le kell hozni ide a gyerekeket, egy olyan sportágat kell megszerettetni velük, amiben csak kőkemény melóval lehet elérni eredményt. Ehhez már kell a belső motiváció is. Egy olimpia mindig jól jön nekünk, annak idején én is a barcelonai olimpia után, alig tízévesen kezdtem el kajakozni. Ennek mindig van ilyen hatása. Nagykanizsán mi is toborzunk, a harmadik-negyedik osztályosoknak biztosítjuk – természetesen a pedagógusokkal egyeztetve –, hogy kipróbálják a kajakozást. Ha már beül a gyerek és mosolyog a kajakban, akkor elértük a célt. Persze, nagyon hiányzik egy tanmedence, ami a fővárosi kluboknak viszont rendelkezésre áll, hiszen ott oda lehet menni a fiatalhoz és helyben lehet javítani a mozgásán, ha kell.
Vannak tehetségek Nagykanizsán is
Így is vannak tehetségek Nagykanizsán. Gondoljunk csak Kurucz Leventére, aki a minap Szamarkandban felnőtt világbajnoki hatodik helyezést ért el K-1 500 méteren, és harcban volt a párizsi kiküldetésért. A kanizsai klubnál pedig vannak további tehetségek, már országos bajnoki címek is gyűlnek.
S hogy kesz-e kanizsai olimpikon? Paksy Tímea ebben a kérdésben határozott volt.
– Lesz! – vágta rá a kérdésre. – Leventének minden adottsága megvan ehhez és mi, a klub vezetői is azon vagyunk, hogy a következő olimpián ott legyen. Persze, nagy szerencse is kell, hogy egy ilyen tehetséget az ember megtaláljon. És bármikor feltűnhet másik is, de akkor legyen ott a hajó, a lapát és az edző is.