Közel–keleti konfliktus

2024.07.30. 10:52

Izraelben szélsőjobboldali tiltakozók törtek be két katonai létesítménybe

Az izraeli–palesztin háború 298. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Izraeli katonák és rendőrök csaptak össze a jobboldali tüntetőkkel, miután behatoltak a Beit Lid katonai támaszpontra egy fogvatartott bántalmazásával gyanúsított katonai tartalékosok kihallgatása miatt

Forrás: AFP

Fotó: Oren Ziv

Egy izraeli civil halálát okozta egy Libanonból elindított rakéta

Egy harmincas éveiben járó civil férfi halálát okozta kedden egy Goser nevű észak-izraeli kibucban egy Libanonból elindított rakéta - jelentette be az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője. 

A Hezbollah libanoni síita milícia jelentkezett a támadás elkövetőjeként, azt állítva, hogy több tucatnyi rakétával vettek célba izraeli hadállásokat. 

Az IDF közleménye szerint tíz rakétát vagy lövedéket észleltek, és többségüket elfogták. Találat érte a galileai Beit Hillel falut is, ott személyi sérülés nem történt. Galileában a Hezbollah rakétái három helyen bozóttüzet okoztak. Hat tűzoltócsapat a természetvédelmi hatóság és a katasztrófavédelem dolgozóival együtt oltja a lángokat a nyílt területeken, megpróbálják megakadályozni a tüzek továbbterjedését. 

Izrael megtorlásul tüzérséggel támadta a Hezbollah indítóállásait.

 Korábban vadászgépekkel csapást mértek a milícia egyik létesítményére a dél-libanoni Dzsibhitben. 

Az IDF erői több mint százötven palesztin fegyverest öltek meg az egy hét óta tartó újabb rajtaütéssorozatuk során a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Junisz keleti lakónegyedeiben - közölte a katonai szóvivő. A hadművelet során alagutakat, fegyverraktárakat, terrorista építményeket és fegyvereket semmisítettek meg. 

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet gázai egészségügyi minisztériuma bejelentette, hogy az elmúlt napon 35-en haltak meg az IDF támadásaiban a Gázai övezetben, és további 73-an megsebesültek.

 A háború tavaly októberi kitörése óta 39 400-an vesztették életüket, és 90 996-an sebesültek meg az övezetben. 

Kedd este várhatóan mintegy kétszáz gázait Izraelből az Egyesült Arab Emírségekbe szállítanak kórházi ápolásra. Már korábban el kellett volna indulniuk, de Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap elrendelte útjuk elhalasztását a Hezbollah rakétatámadása miatt, amelyben meghalt 12 gyermek Madzsdel Samsz helységben.

Izraelben zavargás tört ki palesztin terrorista bántalmazásával gyanúsított katonák védelmében

Izraelben több tucat szélsőjobboldali tiltakozó betört hétfőn este két katonai létesítménybe, miután vizsgálat indult katonák ellen egy fogságban szexuálisan bántalmazott, és emiatt egy hónappal ezelőtt kórházba került palesztin terrorista vallomása nyomán.

A katonai nyomozó hatóságok elrendelték a túlkapással gyanúsított kilenc katona előállítását és kihallgatásra szállítását. Azért kezdődtek a zavargások, mert a katonai rendőrség képviselői kivonultak a Szdé Teiman nevű, az október 7-i terrortámadás után az elfogott iszlamista fegyveresek őrzésére létrehozott ideiglenes fogolytáborhoz, hogy elvigyék a foglyok őrzésével megbízott, a bántalmazással meggyanúsított tartalékos katonákat. A gyanúsítottak nem voltak hajlandók velük menni, s alkudozás kezdődött ügyükben a létesítményben.

Eközben Itamar Bengvír, a Zsidó Erő nevű, a kormánykoalícióban részes szélsőséges párt elnöke, nemzetbiztonsági miniszter, Amicháj Elijahu örökségvédelmi miniszter és Cvi Szukot képviselő felszólította támogatóit, hogy vonuljanak Szdé Teimanhoz és tiltakozzanak. A felhívás nyomán a fogolytábor bejáratához érkezett számos tüntető és a jobboldali pártok több képviselője "megvédeni" a szerintük csak kötelességüket teljesítő katonákat.

A tiltakozók behatoltak a katonai létesítménybe, hogy megakadályozzák a katonák előállítását. Elijahu, Szukot és a kormányzó Likud párt parlamenti képviselője, Niszim Vaturi is behatolt a rendbontókkal a létesítmény területére. Később az erőszakosan tiltakozó tömeget feloszlatták, a gyanúsított katonákat elszállították.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök közleményt adott ki, amelyben felszólított "a szenvedélyek azonnali csillapítására". Kijelentette, hogy "határozottan elítéli" a betörést az izraeli hadsereg (IDF) bázisára.

"Az IDF továbbra is a törvényeknek megfelelően fog eljárni" - hangsúlyozta közleményében Joáv Galant védelmi miniszter. "Lehetővé kell tennünk, hogy katonáink méltóságának megőrzése mellett az erre felhatalmazott szervek elvégezzék a szükséges nyomozást"- tette hozzá.

Este szintén megjelentek a szélsőjobboldali tüntetők, többen fegyverekkel, és betörtek a kapun Izrael középső részén, a Beit Lid nevű bázisra, ahová a kilenc katonát kihallgatásra vitték. Az IDF zászlóaljakat küldött a bázis megvédésére, mert az Itamár Bengvír felügyelete alá tartozó rendőrség nem volt hajlandó feloszlatni az ott található katonai bíróságra és katonai börtönbe betörő tüntetőket.

A helyszínre érkezett Herci Halevi vezérkari főnök is. "Ami itt történt, az az anarchia határát súrolta" - jelentette ki a vezérkari főnök, aki a helyszínről beszélt Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel.

Jifat Tomer-Jerusalmi katonai főügyész otthonánál is szélsőséges demonstrálók jelentek meg, akik "árulónak" bélyegezték meg és életveszélyesen megfenyegették a tábornok asszonyt. Ezért az IDF azt fontolgatja, hogy több hónapra biztonságba helyezi őt.

Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, a koalícióban részt vevő szélsőséges Vallásos Cionisták párt elnöke videót tett közzé az X-en, mely szerint hősként kell kezelni a kihallgatásra vitt katonákat, és nem bűnözőkként.

Nem a szakadék szélén, hanem a szakadékban vagyunk. Ma minden határt átléptek. Az erőszakos milíciák katonai bázisokra való behatolásában részt vevő parlamenti képviselők és miniszterek azt üzenik Izraelnek, hogy végeztek a demokráciával, végeztek a jogállamisággal. Egy veszélyes fasiszta csoport veszélyezteti Izrael létét

 - írta Jaír Lapid, a centrista Van jövő párt képviselője szintén az X-en.

Izraelben kenőpénzért fegyverviselési engedélyeket szerző személyeket tartóztattak le

Az izraeli rendőrség fehérgalléros bűnözés elleni osztálya kedd reggel tartóztatott le négy gyanúsítottat, és további több mint tíz embert őrizetbe vett kihallgatás céljából, mert azzal gyanúsítják őket, hogy olyan bűnözői hálózatot működtettek, amely kenőpénzért fegyverviselési engedélyeket szerzett a nemzetbiztonsági minisztériumtól.

A csúszópénz összértéke a becslések szerint elérte a több százezer sékelt (több tízmillió forintot). A fegyvertartási engedélyeket olyanoknak adták, akiket attól elvileg eltiltottak büntetett előéletük miatt vagy mentális okokból.

A rendőrség tájékoztatása szerint azért indították néhány hete a nyomozást, hogy tisztázzák a nemzetbiztonsági minisztérium lőfegyverengedélyezési osztályán történt bűncselekmények gyanúját, illetve a fegyverviselési engedélyek kiadásánál történt szabálytalanságokat.

A titkos nyomozás során fény derült egy olyan kapcsolatrendszerre, amelynek tagjai több száz fegyvertartási engedélyt szereztek kenőpénz fejében olyanoknak is, akik nem feleltek meg a feltételeknek, továbbá voltak olyan kérelmezők, akik az eljárás felgyorsításáért fizettek.

"A minisztérium tájékoztatást kapott az ügy részleteiről, és azonnal eljárást indított, hogy visszavonják az előírások megsértésével kiadott fegyvertartási engedélyeket"- közölte a minisztérium.

Izrael külügyminisztere sürgette a NATO-t Törökország kizárására Erdogan elnök fenyegetése miatt

Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter hétfőn sürgette a NATO-t Törökország kizárására Recep Tayyip Erdogan török elnök azon fenyegetése miatt, hogy a Gázai övezeti háború miatt katonailag beavatkozhat Izraelben, ahogy azt korábban Líbiában, illetve Hegyi-Karabahban is tette.

"Erdogan török elnök veszélyes retorikája és azon fenyegetésének fényében, hogy megtámadhatja Izraelt, Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter utasította a diplomatákat... , hogy sürgősen vegyék fel a kapcsolatot a NATO tagállamaival Törökország elítélésére, illetve kizárásának követelésére a regionális szövetségből" - ismertette az izraeli diplomáciai tárca.

Erdogan, aki Izrael Hamász palesztin terrorszervezet ellen viselt háborújának heves bírálója, egyik vasárnapi beszédében úgy fogalmazott, hogy "nagyon erősnek kell lennünk, hogy Izrael ne tehessen ilyen képtelen dolgokat a palesztinokkal". "Ahogy beavatkoztunk Hegyi-Karabahban, Líbiában, velük is hasonlóan járhatunk el"

 - hangoztatta. Ugyanakkor nem mondta ki, hogy pontosan milyen jellegű beavatkozásra gondolt.

"Erdogan Szaddám Husszein (iraki diktátor) nyomdokaiban jár és Izrael megtámadásával fenyeget. Emlékeznie kell, mi történt ott és az hogyan végződött" - húzta alá Kac közleményében.

Törökország, amely házigazdája az Izrael elleni terrortámadásokért felelős Hamász központjának, az Iráni gonosz tengelyének részévé vált a Hamász, a Hezbollah és a jemeni húszik oldalán

 - tette hozzá az izraeli külügyi tárcavezető.

A hétfői eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában