Találkozó

9 órája

Így érkeztek meg a delegációk a budapesti csúcsra – Orbán Viktor fogadta őket (frissül)

Magyarország történelmének legnagyobb diplomáciai eseményén több mint negyven ország vezetői gyűltek össze Budapesten. Az Európai Politikai Közösség és az Európai Tanács ma és holnap megrendezett csúcstalálkozója során a résztvevők Európa biztonságát és jövőjét érintő kérdésekről tanácskoznak.

MW

Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának megnyitó plenáris ülése Orbán Viktor elnökletével (hátul, középen) a budapesti Puskás Arénában 2024. november 7-én

Forrás: AFP

Fotó: Kisbenedek Attila

Cikkünk frissül!

Zelenszkij: Ukrajna nem hajlandó engedményeket tenni

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján – tudósított a Magyar Nemzet. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a budapesti Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján tartott beszédében hangsúlyozta a „békét az erő által” koncepció fontosságát, amely szerinte már többször bizonyította hatékonyságát. 

Az elnök kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolat kulcsfontosságú, és reményét fejezte ki, hogy az ország Donald Trump elnöksége alatt erősebb lesz.

Zelenszkij figyelmeztetett, hogy az orosz háború eszkalálódott az EPC legutóbbi, júliusi csúcstalálkozója óta, és azért Oroszországot okolta, egyúttal rámutatott Észak-Korea növekvő szerepére az európai konfliktusban.

Határozottan elutasította azokat a javaslatokat, amelyek szerint Ukrajnának engedményeket kellene tennie Putyinnak, ezt öngyilkosságnak nevezve Európa számára.

Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy a béke csak az erősek jutalma lehet, és sürgette Európát, hogy maradjon egységes és erős. Zelenszkij szerint Oroszország célja nem a területszerzés, hanem a globális hatalom megszerzése, kezdve Ukrajnával, majd kiterjesztve befolyását egész Európára.

Nem szabad illúziókat táplálni arról, hogy az igazságos békét gyengeség kimutatásával vagy valamely európai pozíció vagy európai ország státuszának elcserélésével meg lehet vásárolni

– fogalmazott az ukrán államfő.

Beszédében köszönetet mondott a támogatásért, de kiemelte, hogy Ukrajnának fegyverekre van szüksége, nem tárgyalási támogatásra. Kritizálta azokat, akik Putyinnal való kompromisszumot szorgalmaznak, mondván, hogy ez a megközelítés az elmúlt húsz évben nem vezetett eredményre.

A teljes cikkért és a további részletekért kattintson IDE

Szijjártó Péter: új valóság köszöntött a világra, ezért hátra kell hagyni a régi kliséket

Az amerikai elnökválasztás eredménye teljességgel új valóságot teremt, nem is csak Európában, hanem az egész világon, a régi megközelítések ekképpen érvényüket vesztették, ezért ezeket hátra kell hagyni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának margóján tartott sajtótájékoztatóján a fórum létrehozásáról szóló kezdeményezést méltatta, és üdvözölte azt, hogy a nyitó ülésen valóban színes véleményeket lehetett hallani, nem csak a régi kliséket.

Hallhattunk véleményeket a török világból, a Nyugat-Balkánról, Skandináviából és egy vezető európai uniós tagállamból is

– mondta.

Majd kifejtette, hogy az álláspontok eltérősége is bizonyítja, hogy Európa valóban válaszúthoz érkezett, olyan helyzet állt elő, amely megváltoztathatja a játékszabályokat. Ennek kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy a helyes útról alkotott vélemények különbözősége nem rossz, ez ugyanis a platform demokratikus jellegét tanúsítja.

Szijjártó Péter veszélyesnek és nehéznek nevezte Európa jelenlegi helyzetét. Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország lassan ezer napja az ukrajnai háború közvetlen szomszédságában él, és fizeti annak az árát, miközben nem felelős semennyiben a kirobbanásáért.

Aggodalmát fejezte ki a világ ismételt blokkosodásának kockázata miatt, rámutatva, hogy ezen hazánk erősen rajtaveszítene, ahogy az a hidegháborúban is történt.

Szavai szerint a kormány ezért inkább a konnektivitásban, a bizalmon és tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködésben érdekelt. „És ennek semmi köze az ideológiához, semmi köze semmilyen politikai elmélethez, hanem kizárólag a tapasztalatainkhoz” – fogalmazott.

Majd aláhúzta, hogy az elmúlt néhány nap nyomán ugyanakkor teljesen új valóság köszöntött a világra.

Az amerikai elnökválasztás eredménye teljességgel új valóságot teremt, és nem is csak Európában, hanem az egész világon

– jelentette ki.

Illetve érintette a németországi belpolitikai válságot, amely szerinte újabb érv amellett, hogy semmi nem olyan, mint eddig.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a régi megközelítések egyszerűen már nem működnek, ezért hátra kell hagyni ezeket a régi kliséket.

Ezért stratégiai párbeszédre van szükség. És reméljük, hogy az Európai Tanács ma este kezdődő ülései a stratégiai párbeszéd platformjaként szolgálnak majd ahelyett, hogy a régi kliséket ismételgetnénk, amelyek, én úgy gondolom, hogy az elmúlt napok fejleményei miatt érvényüket vesztették

– közölte.

Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat számos nehézséget okozott Magyarországnak, például a kétoldalú kétoldalú adóegyezmény felmondásával és a vízummentességi szabályok módosításával, ráadásul a nagykövetük „politikai aktivistaként, ellenzéki vezetőként” viselkedik.

Aláhúzta: ezzel szemben teljesen mások a kormány tapasztalatai Donald Trump elnökségének idejéről, ezek alapján pedig magasak az elvárások a második ciklusával kapcsolatban.

Úgy vélekedett, hogy a megválasztott elnökkel fennálló személyes kapcsolat és bizalom mindenképpen jó alap lesz a kapcsolatok fejlesztéséhez.

Valamint abbéli meggyőződését is kifejezte, hogy a Kínával fenntartott kapcsolatok nem okoznak majd súrlódást Budapest és Washington között, ahogyan semelyik másik kétoldalú viszony sem.

Ennek kapcsán kiemelte, hogy ma az EU-n kívül hazánk két legjelentősebb kereskedelmi és befektetési partnere az Egyesült Államok és a Kína.

Új uniós Ukrajna-politikára van szükség

Milyen szerepe lehet a következőkben az Európai Uniónak és az európai kontinensnek Ukrajna sorsát illetően? – Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársa és az MCC szenior kutatója szerint ez ma a fő kérdés.

Elsősorban diplomáciai szempontból fontos ez az esemény hazánk számára. Ekkora politikai esemény nem volt az elmúlt időszakban

– mondta el a szakértő az Európai Politikai Közösség mai budapesti találkozója kapcsán a Magyar Nemzetnek nyilatkozva.

– Több mint 45 ország képviselője lesz jelen és nagyon sok nemzetközi szervezet képviselője, körülbelül ötven delegáció – tette hozzá.

Korábban egyre erősödtek azok a hangok, hogy Magyarország mennyire el van szigetelve és senki nem hajlandó velünk szóba állni, mi vagyunk Európa szégyene, de ez különösen az amerikai elnökválasztás eredményének tükrében átértékelődik

– hangsúlyozta Máthé Réka Zsuzsánna.

Orbán Viktor és Donald Trump nagyon jó kapcsolatot ápolnak egymással, és az amerikai elnök többször személy szerint is említette a magyar miniszterelnököt, kiemelve érdemeit. Ennek fényében és annak ismeretében, hogy az Európai Unió mennyire ódzkodott korábban Trump politikájától, és mennyire nem volt felkészülve az amerikai választások eredményére, különösen felértékelődött a budapesti eseménysorozat – mutatott rá az NKE tudományos munkatársa.

European Political Community summit
Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója résztvevőinek csoportképe a rendezvénynek helyet adó budapesti Puskás Arénában 2024. november 7-én
Fotó: AFP / Forrás: Ludovic Marin

Az Európai Politikai Közösségre (EPC) elsősorban úgy tekintenek, mint egy olyan fórumra, ahol az európai kontinens országai Oroszországot és Belaruszt kivéve együtt gondolkodhatnak elsősorban biztonsági, de nem csupán biztonsági problémákról.

– Olyan informális beszélgetésekre kerülhet itt sor, és olyan közös gondolkodás indulhat el, amely megvalósulása nélkül az európai kontinens vezetői nehezen tudnának egymással egyeztetni és közös álláspontokat kialakítani, egyáltalán egymás problémáit átlátni és azt megérteni, és arról, ha kell, elmozdulni – hangsúlyozta Máthé Réka Zsuzsánna.

A Magyar Nemzet cikkének folytatását IDE KATTINTVA tudja elolvasni.

Szijjártó: Európa több és nagyobb, mint az Európai Unió

Európa több és nagyobb, mint az Európai Unió, ezért az integráció felgyorsítására, az együttműködések szorosabbra fűzésére van szükség, mert ezek hiányán a kontinens sokat veszíthet – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának margóján észak-macedón, georgiai, monacói, örmény, san marinói és török kollégáját fogadta, és rámutatott, hogy mind EU-n kívüli országok külügyminiszterei, ami világosan mutatja az ülés üzenetét és lényegét: „Európa több, Európa nagyobb, mint az Európai Unió.”

A külgazdasági és külügyminiszter élőben is bejelentkezett a Puskás Arénából:

Aláhúzta, hogy Európa biztonsága és versenyképessége sokat romlott az elmúlt időszakban, arra pedig, hogy miként lehetne javítani a helyzetet, több helyes válasz is van.

„Ezek közül az egyik mindenképpen az, hogy

az Európai Uniónak bővülnie kell, illetve sokkal szorosabb, sokkal összehangoltabb együttműködést kell kialakítania a nem európai uniós tag európai országokkal”

– vélekedett.

Majd arra is figyelmeztetett, hogy az EU sok növekedési és fejlődési lehetőséget veszít azzal, hogy nem vesz fel újabb tagokat, hogy nem fűzi szorosabbra a kapcsolatokat a kaukázusi országokkal, illetve hogy nem tudott tiszteletteljes együttműködést felépíteni a világ húsz legnagyobb gazdasága közé tartozó Törökországgal.

Az Európai Unió nagyon sokat fog veszíteni a jövőben is, ha nem tud egy valódi európai integrációvá válni, ha nem tud egy teljes körű európai integrációvá válni

– fogalmazott.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy

a bezárkózás, a befelé fordulás, a megsértődés és a kioktatás politikája helyett sokkal inkább a tisztelet politikájára lenne szükség, a nyitottság politikájára lenne szükség.

„Az Európai Uniónak igenis bővülnie kell, az Európai Uniónak sokkal szorosabb együttműködést kellene felépíteni a nem EU-tag európai országokkal annak érdekében, hogy a kontinens ismét biztonságos és versenyképes legyen” – hangsúlyozta.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Orbán Viktor miniszterelnökkel egyeztet a csúcstalálkozón 
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Ennek kapcsán elfogadhatatlannak nevezte, hogy a nyugat-balkáni államok átlagosan most már tizenöt éve várnak a tagságra, egyes országok pedig tíz éve várakoznak a társulási megállapodás aláírására.

Az nem lehet, hogy kettős mérce alapján a konzervatív kormányokat, patrióta kormányokat megválasztó, keleti végeken elhelyezkedő országokkal szemben elutasító legyen az Európai Unió

– mondta.

A miniszter végül megismételte, hogy az EU nagyon sok fejlődési lehetőséget hagy ki, ha nem bővül, és nem fűzi szorosabbra az együttműködését a közösségen kívüli országokkal.

Célunk tehát, hogy az Európai Unió igazi európai integrációvá váljon, a bővítési politika felgyorsuljon, és a nem EU-tag európai államokkal minél harmonikusabb, minél szorosabb legyen az együttműködés

– összegzett.

„És reméljük, hogy ez az üzenet ma itt az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján is át fog jönni” – tette hozzá.

Különleges vonaton érkezett a budapesti csúcsra Zelenszkij

– Volomidir Zelenszkij, Ukrajna elnöke a magyar vasúttársaság különjáratával érkezett Budapestre, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára – közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója, akinek videójára a Magyar Nemzet hívta fel a figyelmet. Hegyi Zsolt elmondta:

Nagy megtiszteltetés, de jelentős kihívás is volt, hogy a különlegesen védett személy közlekedtetését lebonyolítsuk. Megcsináltuk!

Orbán Viktor: meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában (videó)

Orbán Viktor miniszterelnök ünnepélyesen megnyitotta az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozóját Budapesten, ahol 42 ország állam- és kormányfői, valamint az Európai Unió, a NATO és az Európa Tanács vezetői vesznek részt. A magyar miniszterelnök beszédében rámutatott, hogy az EPK találkozójának különös jelentősége van, hiszen Európa számos súlyos kihívással néz szembe, a többi között az ukrajnai háborúval, a közel-keleti konfliktusokkal és az Észak-Afrikában kialakuló instabilitással.

A miniszterelnök beszédéről beszámoló bővebb cikkünket IDE KATTINTVA olvashatja, a beszéd videóját itt is megnézheti:

Így érkeztek meg a delegációk a Puskás Arénába

Orbán Viktor miniszterelnök a YouTube-csatornáján megosztotta a köztévé közvetítését a delegációk érkezéséről a Puskás Arénába. Európa politikai vezetőit a magyar kormányfő fogadta a tanácskozás helyszínén. A felvételek bemutatása közben Boros Bánk Leventét, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatóját, Palóc Andrét, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány vezető elemzőjét, Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai Üzletágának vezetőjét, Lajkó Fannit, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatóműhelyének elemzőjét kérdezték a budapesti csúcstalálkozó jelentőségéről. Az eseményt itt tudja megtekinteni:

A miniszterelnök a Facebook-oldalán is jelezte, hogy megkezdődött az Európai Politikai Közösség (EPK) és az Európai Tanács budapesti találkozója. „Egész Európa a pályán!” – írta posztjában a kormányfő:

Orbán Viktor a TikTok-oldalára is feltöltött egy videót, ahol a csúcs helyszínére, Puskás Arénára utalva arról kérdezték, hogy „ki játszik ma a stadionban”:

A Puskás Arénában találkoznak a vezetők

A találkozó előkészítése már több mint fél éve zajlik, amely során az Európai Politikai Közösség (EPK) és az Európai Tanács találkozójának minden részletére gondosan figyeltek. Az eseményt a Puskás Arénában rendezik, amely Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szerint logisztikai és költséghatékonysági szempontból is megfelelő helyszínt biztosít ekkora méretű rendezvények lebonyolítására. 

Az EPK plenáris ülésén a migráció és a gazdasági biztonság kulcskérdéseit vitatják meg a résztvevők, és szekcióülésekre is sor kerül, ahol az illegális bevándorlás különböző aspektusait, valamint az energia-, közlekedési és informatikai rendszerek integrációját tárgyalják.

Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy Magyarország a nyitott, együttműködő Európát képviseli, amely képes összekapcsolni a kontinens eltérő érdekeit és hozzájárulni a békéhez. 

Kovács szerint az EPK budapesti találkozója alkalmat ad arra, hogy Európa választ találjon a két és fél éve tartó ukrajnai háború által felvetett kérdésekre, valamint hogy világossá tegye, milyen szerepet kíván vállalni a béketárgyalásokban.

Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának helyszíne, a budapesti Puskás Aréna
Fotó: Kisbenedek Attila / Forrás: AFP

Trump győzelme új irányba terelheti Európát – Orbán politikája megerősítést nyer

A budapesti találkozó különösen nagy figyelmet kap az amerikai elnökválasztás eredménye miatt, hiszen Donald Trump győzelme új helyzet elé állította az európai politikát. Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója a Magyar Nemzetben rámutatott, hogy Trump megválasztása alapvetően meghatározza a csúcstalálkozó napirendjét és az európai politikai irányvonal alakulását. 

A jelenlegi brüsszeli emberekkel és a szivárványkoalíciókkal nem lehet változtatni. Az a tragédiája Európának, hogy Magyarország a jó úton jár, és visszaigazolást nyert a mi utunk, Brüsszel viszont szembemegy a transzatlanti autópályán

– emelte ki a lapnak a szakértő.

Kiszelly szerint Trump győzelme nemcsak Orbán Viktor és a magyar kormány politikai elképzeléseit erősíti meg, hanem rámutat arra is, hogy az amerikai szavazók egy jelentős része is a gazdasági stabilitást és a migráció elleni szigorú fellépést támogatja, akárcsak a magyarok. Az igazgató hozzátette, hogy Európa most egy új, kiegyensúlyozott megközelítésre kényszerül, amely figyelembe veszi az amerikai politikai változásokat és alkalmazkodik a transzatlanti kapcsolatok új kereteihez. 

Donald Trump és az amerikaiak a legtöbb kérdésben, a háború kérdésében, a főbb értékek tekintetében is azt gondolják, amit mi. A gazdaság, a családi értékek és sok egyéb kérdésben is, és Európának ehhez kell igazítania magát

– fogalmazott Kiszelly, hangsúlyozva, hogy az amerikai változások következtében az EU-nak is meg kell fontolnia politikai irányát, ha nem akar az amerikai elit sorsára jutni.

Fontos migrációs megállapodás születhet Budapesten

Nyugat-balkáni országokkal köt együttműködési megállapodást a brit kormány az embercsempészet felszámolására. Sir Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnök az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozóján a nemzetközi együttműködés jelentős mértékű fokozására szólítja fel a partnerországokat a szervezett embercsempész csoportok elleni közös fellépés érdekében.

A szervezett bevándorlási bűnözés felszámolását célzó tervek megvalósítása végett Starmer a csütörtöki magyarországi EPC-találkozón új megállapodásokat ír alá Szerbiával, Észak-Macedóniával és Koszovóval a hírszerzési információk cseréjének bővítéséről és a szakértők együttműködésének szélesítéséről, annak érdekében, hogy meg lehessen állítani azokat a bűnözői csoportokat, amelyek ezeken az országokon át szállítanak veszélyeztetett embereket

– fogalmaz tájékoztatásában a londoni miniszterelnöki hivatal.

A migrációs megállapodásról a Magyar Nemzet cikkében talál több információt.

Különleges intézkedések a budapesti diplomáciai csúcstalálkozó miatt

Budapest közlekedésében jelentős változások lépnek életbe a diplomáciai találkozók idejére. A Budapesti Rendőr-főkapitányság számos útszakaszon megállási tilalmat és időszakos lezárásokat rendel el, többek között a főváros központjában, valamint az M3-as autópálya és a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér között. 

Az intézkedések a főváros V., VI., VII., XIV., XV. kerületeit érintik, és több napig fennmaradnak, hogy biztosítsák a delegációk zavartalan közlekedését a városban.

A csúcstalálkozón több mint háromszáz jármű vesz részt a delegációk szállításában és biztosításában. Az Európai Politikai Közösség (EPK) ülésére és az azt követő Európai Tanács informális találkozójára csaknem 160 hivatalos jármű, valamint további 180 rendvédelmi autó biztosítja a résztvevők közlekedését Budapesten. 

A forgalmi korlátozások mellett a budapesti repülőtér is különleges felkészültséggel várja a több mint harminc magánrepülőt, amelyek a delegációkat szállítják.

A teljes cikket a Magyar Nemzeten olvashatja el.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában