2024.11.12. 20:43
A Budapest folyamat lényege a migráció területén való együttműködés
A Budapest Folyamat lényege a migráció területén való együttműködés, a párbeszéd – hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter kedden Budapesten, a Budapest Folyamat hetedik miniszteri konferenciáját követő sajtótájékoztatón.
Michael Spindelegger, a Nemzetközi Migrációs Politikai Fejlesztési Központ (ICMPD) főigazgatója (b) és Pintér Sándor belügyminiszter (j) a Budapest Folyamat hetedik miniszteri konferenciáját követő sajtótájékoztatón a Bálna rendezvényközpontban 2024. november 12-én
Forrás: MTI
Fotó: Illyés Tibor
Egyéves munkába telt a közös miniszteri nyilatkozat elfogadása és a megfelelő cselekvési felhívás közös elismerése – közölte a belügyminiszter. Pintér Sándor a Budapest folyamat miniszteri konferenciáját követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a felhívás lényege: meghatározza a következő öt évre, hogy milyen lépéseket kell megvalósítani a hétköznapok során, valamint milyen lépéseket kell megtenni a határokon és a menekültek ellátásában.
A magyar belügyminiszter megjegyezte,
a migráció területéhez hozzátartozik az illegális migráció, az embercsempészet, valamint a legális migráció is, amely megfelelő módon tudja segíteni, támogatni a gazdaságokat.
Elmondta: a Budapest Folyamat 1993-ban indult Budapesten, és mintegy ötven ország, illetve hét nemzetközi szervezet részvételével tudták a konferenciát megtartani.
A török elnökség létrejöttével, bekapcsolódásával a Selyemút országai is csatlakoztak, és így ma több mint 50 ország folytat párbeszédet az illegális migráció témájában
– közölte.
Pintér Sándor a prioritásokat összefoglalva kiemelte:
továbbra is fő célkitűzés az együttműködés.
Együttműködés az illegális migráció és az embercsempészet elleni küzdelemben, továbbá együttműködés a mobilitás biztosítására, hogy az egyes európai uniós és a Selyemút mellett lévő országok gazdaságai megfelelő módon fejlődjenek, és megfelelő munkaerőt tudjanak biztosítani az arra érdemes és az arra kényszerülő országoknak – mondta.
Közölte, elhatározták azt is, hogy elemezni fogják a kényszerű elvándorlást előidéző okokat is. A nyilvánvaló okok között említette például a háborús helyzeteket és az éghajlatváltozást.
Pintér Sándor elmondta, nemzetközi együttműködés eredménye lehet, hogy a menekülteket egy értékítélet alapján kezeljék majd. Továbbá
közös feladatként jelölte meg, hogy a fogadó országba érkezett menekültek megfelelő módon be tudjonak illeszkedni.
A belügyminiszter az elvégzett munkát jellemezve úgy fogalmazott:
egy év, sok tárgyalás, miniszteri értekezlet, a minisztereknek a megfelelő együttműködése, és ennek a keretén belül azt gondolom, hogy kiváló az eredmény.
A migráció mai helyzete
Michael Spindelegger, a Nemzetközi Migrációs Politika Fejlesztési Központ (ICMPD) főigazgatója azt mondta, a miniszteri nyilatkozat arról szól, hogy hogyan áll ma a migráció, a cselekvési felhívás pedig egy akcióterv a következő öt évre.
Tudnunk kell ugyanis, hogy milyen út áll előttünk, hogyan kell a jövőben együttműködnünk, milyen különböző projektek merülhetnek fel e célok elérése érdekében hat különböző területen
– szögezte le.
Michael Spindelegger kiemelte: azok az országok, amelyek részesei ennek a folyamatnak, különböző érdekekkel rendelkeznek, azonban az elmúlt egy év során sikerült közös alapot találniuk. Ennek eredményeképpen megbízhatunk azokban a döntésekben, amelyeket ma hoztunk – tette hozzá.
A főigazgató elmondta, fel kell készülni a migrációs áradatokra, és az együttműködés megfelelő eszközt jelent, arra hogy a migrációs kihívással meg tudjunk küzdeni.
Újabb magyar rendőri kontingens indult SzerbiábaA magyar rendőrség elkötelezett abban, hogy az illegális migránsokat megakadályozza a bejutásban Magyarország, illetve az Európai Unió területére, ehhez azonban szorosan együtt kell működni a környező országok hatóságaival is – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a police.hu oldalon kedden abból az alkalomból, hogy elindult a 24. magyar rendőri kontingens Szerbiába. A rendőröket Bányai Balázs alezredes, az ORFK határrendészeti főosztályának osztályvezetője búcsúztatta Budapesten, a Készenléti Rendőrség központi objektumában. A közlemény szerint 2023. január 12. és 2024. november 10. között 715 rendőr 4284 illegális migránssal szemben intézkedett a szerb–észak-macedón határon. Magyarország kettős migrációs nyomásnak van kitéve: keleti irányból az ukrajnai háború elől menekülőket fogadjuk, délről pedig a határsértőkkel szemben kell fellépni – hangsúlyozták, hozzáfűzve, hogy a magyar és a szerb rendőrség szoros együttműködésének köszönhetően a déli határszakaszon jelentősen csökkent az illegális határátlépési kísérletek száma. A tájékoztatás szerint a magyar rendőrök fő feladatként járőrszolgálatot látnak el a jogellenes határátlépések megelőzése és felderítése érdekében, illetve közreműködnek az embercsempészek és az illegális migránsok előállításában. Nemcsak a határ közvetlen közelében fognak szolgálatot teljesíteni, hanem a mélységi területeken található utakon is. A magyar kontingens terepjáró képességű szolgálati gépkocsikkal, kézi éjjellátó készülékekkel, kézi hőkamerákkal, valamint mobil hőkamerával segíti az érintett határszakasz védelmét – közölték. A 31 fős szerbiai kontingensben szolgálatot teljesítő magyar rendőrök saját szolgálati felszerelésükkel látják el feladataikat, intézkedési jogosultságukat a fogadó ország rendvédelmi szervének irányítása, felügyelete mellett gyakorolják – áll a rendőrség honlapján elérhető közleményben. |