Amerikai elnökválasztás

6 órája

Amerikai elnökválasztás: máris megvan az első eredmény – frissül

November 5-én, kedden elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, továbbá újraválasztják a 435 tagú képviselőházat és a 100 tagú szenátus egyharmadát, valamint 11 államban kormányzót is választanak. Hírfolyamunkban a legfrissebb hírekből válogatunk.

MW

Donald Trump volt amerikai elnök és republikánus elnökjelölt 2024. november 4-én a pennsylvaniai Pittsburgh-i PPG Paints Arénában tartott kampánygyűlésen, és Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke és demokrata elnökjelölt a pennsylvaniai Rankinban 2024. november 4-én

Forrás: AFP

Fotó: CHARLY TRIBALLEAU and Rebecca DROKE

Cikkünk frissül!

Ma tartják a választást az Egyesült Államokban, az amerikaiak döntenek arról, ki legyen az Egyesült Államok következő elnöke, és kongresszusi képviselőket is választanak. Az elnökjelöltek még az utolsó pillanatban is fej fej mellett haladtak a felmérések szerint – számol be róla a Magyar Nemzet

Residents Voting In Florida US
A közép-floridai Orange megye lakosai részt vesznek az Egyesült Államok elnökválasztásának korai szavazásán, november 3-án
Fotó: Ronaldo Silva / Forrás: NurPhoto via AFP

A szavazóhelyiségek nyitása és zárása államonként, sőt akár településenként is eltérhet egymástól. Az első szavazók Vermont állam egyes településein helyi idő szerint már reggel öt órakor (magyar idő szerint délelőtt 11-kor) leadhatják szavazatukat. A Magyarországtól legtávolabb eső Hawaiin helyi idő szerint este hétig szavazhatnak a választók, ami magyar idő szerint szerda reggel hat óra.

További részletekről IDE kattintva olvashat.

Amerikai elnökválasztás: máris megvan az első eredmény

Döntetlen született a Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.

A holtversenyben egyaránt három szavazatot kapott a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump – jelentették be helyi idő szerint nem sokkal éjfél után egy kézzel írott táblán.

A szavazóhelyiségek éjfélkor nyíltak meg a kanadai határ mentén fekvő faluban. A választási részvétel 100 százalékos volt.

Mivel a településen csak hat regisztrált szavazó él, a számlálás gyorsan zajlott. Az amerikai televízió élőben közvetítette a szavazást és a számlálást.

Az apró Dixville Notch 1960 óta minden elnökválasztáskor az első település, ahol voksolnak.

Deutsch Tamás: hajrá Donald Trump

Az európai parlamenti képviselő egyértelmű üzenetet fogalmazott meg az amerikai elnökválasztással kapcsolatban.

Trump: ha megnyerjük Michigant, megnyerjük az egészet

A két pennsylvaniai kampánygyűlés után egy másik fontos billegő államban, Michiganben zárta le kampányát Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje – számol be róla a The New York Post amerikai napilap.

Ha holnap szavaznak, akkor megoldhatunk minden egyes problémát, amellyel országunknak szembe kell néznie, és új dicsőséges magasságokba vezethetjük Amerikát

– fogalmazott a volt elnök a Grand Rapidsben tartott rendezvény során.

Trump érzelmes hangon beszélt a kampány lezárásáról, de optimizmusát fejezte ki a választások kimenetelét illetően.

Ha megnyerjük Michigant, megnyerjük az egészet

– hangsúlyozta, utalva az állam kulcsfontosságú szerepére a választási küzdelemben.

A Magyar Nemzet teljes cikke IDE KATTINTVA olvasható!

Kijevben is feszülten várják az amerikai elnökválasztás eredményét

Az amerikai elnökválasztás alakulását Kijevben is aggódva figyelik, hiszen annak kimenetele kulcsfontosságú lehet a háborúban álló országnak. Mind a civilek, mind a katonák feszülten várják, ki költözhet be a Fehér Házba, ez ugyanis az orosz–ukrán háború kimenetelét is nagyban befolyásolhatja – írja a Magyar Nemzet az Unian ukrán hírügynökség alapján.

Az amerikai elnökválasztás közeledtével Ukrajna számára létfontosságúvá vált Washington támogatásának fenntartása. A dróntámadások fokozódása az ukrán városok ellen egy újabb nehéz telet vetít előre. A béketerv kudarcot vallott az ukránok Kurszk elleni támadása után.

Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje azt ígéri, hogy 24 óra alatt befejezi a háborút. Ezzel szemben Zelenszkij elnök hangsúlyozta, hogy az új amerikai elnök megerősítheti vagy gyengítheti Ukrajna támogatását, utóbbi esetben pedig Ukrajna további területeket veszíthet.

Kamala Harris győzelmével nyernek a háborúpárti politikai erők is

Elon Musk, az Egyesült Államok egyik legismertebb üzletembere legutóbb egy interjúban fejtette ki véleményét a háborús politikáról és az amerikai elnökválasztásokról. Musk szerint az amerikai vezetésben politizáló háborúpártiak azért akarják Kamala Harris győzelmét, mert a demokrata elnökjelölt könnyen irányítható, így a háborús érdekek nem sérülnek – olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

A háborúpártiak azért akarják a Kamala-féle bábállamot, mert több háborút akarnak

– jelentette ki a milliárdos üzletember. Hozzátette, hogy az úgynevezett háborús nyerészkedők megvetik Donald Trumpot, a republikánus elnökjelöltet, mert ő a békét szorgalmazná.

Felmérés: Magyarország a leginkább Trump-párti uniós tagország

Orbán Balázs, a Miniszterelnök politikai igazgatója az amerikai választás napján egy felmérést közölt X-oldalán, mely szerint

Magyarország áll ki a leginkább Donald Trump mellett az Európai Unióban.

A grafika az Európa Magazin hivatalos Instagram-oldalán jelent meg – szúrta ki a bejegyzést a Mandiner.

Orbán szerint ez nem meglepő, hiszen a republikánusok elnökjelöltje ugyancsak a határok védelmére, a béke megteremtésére a gazdasági növekedés előmozdítására helyezi a hangsúlyt, ezek pedig egybecsengenek a magyar prioritásokkal.

Orbán Viktor politikai igazgatója bejegyzését azzal zárta, hogy megkérdezte követőitől, hogy ők kire szavaznának.

Trump: megjavítom, amit Kamala Harris elrontott

A kampány utolsó napján két pennsylvaniai helyszínen is gyűlést tartott Donald Trump volt amerikai elnök, republikánus elnökjelölt − számol be róla a Breitbart amerikai hírportál.

A Pittsburgh-ben óriási tömeg előtt megrendezett eseményen azt ígérte támogatóinak:

Kamala elrontotta, én megjavítom.

Kamala Harris amerikai alelnök, a Demokrata Párt elnökjelöltje növekvő árakat és gazdasági bajokat hozott belföldön és káoszt külföldön – mutatott rá a volt elnök.

A teljes cikk ITT olvasható.

A Z generáció szavazata döntő lehet

Az Ansa hírügynökség szerint

a Z generáció szavazatának döntő jelentősége lehet. 40 millió 18–27 év közötti fiú és lány járulhat idén az urnákhoz, akiknek fele színes bőrű, nyolcmillióan pedig idén szavaznak először életükben.

A felmérések szerint a fiatal nemzedék fele Harris támogatója, egyharmada pedig Trump oldalán áll – írja a Magyar Nemzet.

Kamala Harris Campaign Rally Washington DC
Amerikai választók Washingtonban, 2024. október 29-én
Fotó: Sahab Zaribaf / Forrás: Middle East Images via AFP

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában