Gazdaság

2017.06.20. 16:20

Egyre gyakoribb az egy érintéssel történő fizetés

Az idei első negyedévben is folytatódott az elektronikus pénzforgalom bővülése. A kártyás forgalomban az érintéses fizetés vált meghatározóvá, a vásárlások 63 százalékánál használták az az új technológiát, ami értékben a teljes forgalom közel felét jelenti.

Zalai Hírlap

Az érintőkártyák száma 2016 végéhez viszonyítva több mint 5 százalékos emelkedés eredményeként elérte az 5,9 millió darabot, azaz az összes kártya kétharmada rendelkezik ezzel a funkcióval, tájékoztatta lapunkat a Magyar Nemzeti Bank. A közel 88 ezer fizikai kereskedői elfogadóhelyen mintegy 113 ezer POS terminál üzemelt az első negyedévben és az érintéses fizetést lehetővé tevő készülékek száma is dinamikusan, több mint 4 százalékkal nőtt a megelőző negyedévhez képest.


Ez azt is jelenti, hogy már a POS terminálok több mint 77 százaléka támogatja a gyorsabb és kényelmesebb érintéses fizetést. Az internetes elfogadóhelyek száma mintegy 4 százalékkal bővült az előző év végéhez viszonyítva, így számuk meghaladta a 8800-at, derül ki a jegybank tájékoztatójából.

Az idei első negyedévben is a fizetési kártyás vásárlások jelentették az elektronikus pénzforgalom fejlődésének motorját, a hazai kibocsátású fizetési kártyákkal belföldön összesen 944 milliárd forint értékben lebonyolított több mint 134 millió darab vásárlási tranzakció darabszámban és értékben egyaránt 25 százalékos emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. A vásárlási forgalmon belül a hitelkártyák használata némileg mérsékeltebb, 14 százalék körüli bővülést mutatott mind darabszámban, mind értékben, míg a teljes forgalom túlnyomó részét kitevő betéti kártyás vásárlások esetében a növekedési ütem 26 százalék fölött alakult.

Folytatódott az érintéses technológia térnyerése a vásárlásoknál: e tranzakciók számának bővülése mintegy 80 százalék volt az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy az első negyedévben a kártyás vásárlási forgalom 63 százaléka darabszámban és 48 százaléka értékben az új technológia segítségével bonyolódott le.

A kártya fizikai jelenléte nélkül, elsősorban az interneten lebonyolított vásárlási forgalom továbbra is dinamikusan, darabszámban 34 százalékkal, értékben 37 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, részesedése a teljes forgalomban 7 százalék a darabszámot, és 11 százalék az összértéket tekintve. Mind a kártyás készpénzfelvételek száma, mind pedig értékük kismértékben nőtt az év első időszakában, átlagértékük meghaladta a 65 ezer forintot.

Ma már a POS terminálok több mint 77 százaléka támogatja a gyorsabb és kényelmesebb érintéses fizetést. Cziráki Gábor üzletvezető is ilyet tart a kezében Fotó: Katona Tibor

Az első negyedévben lebonyolított 56 millió darab egyedi forintátutalás közel 4 százalékos, az ezekkel elküldött összesen 157 ezer milliárd forint pedig közel 15 százalékos emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. Az elsősorban rendszeres számlafizetésekre használt csoportos beszedési tranzakciók forgalma szintén 4 százalékkal bővült a darabszámot (18 millió darab) és 9 százalékkal az összértéket (212 milliárd forint) tekintve 2016 első negyedévéhez viszonyítva, részletezi a jegybanki tájékoztató.

A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal 2016 utolsó negyedévében kevesebb mint 8000 visszaéléssel 244 millió forint kárt okoztak, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva mindössze 2 százalékos emelkedést jelentett darabszámban, értékben pedig 13 százalékos csökkenést. Éves szinten a visszaélések számát (33 ezer darab) tekintve 37 százalékos, az okozott kár (1,1 milliárd forint) vonatkozásában pedig 26 százalékos emelkedés történt, azaz a növekedés jelentős része a forgalom bővülésére vezethető vissza. Az összforgalomhoz viszonyítva továbbra is alacsony a visszaélések aránya és az elsősorban a fogyasztók érdekeit védő szabályozás miatt az okozott kárnak csupán 10 százalékát (99 millió forint) kellett a kártyabirtokosoknak viselnie 2016-ban.

A visszaélések főleg a határon átnyúló forgalmat érintették, az összes eset háromnegyede, az összes okozott kár közel 87 százaléka kapcsolódott ezekhez a tranzakciókhoz. A visszaélések típusát tekintve elsősorban az internetes tranzakciók érintettek, az esetek számát és az okozott kár értékét tekintve egyaránt 70 százalékot meghaladó az arányuk. A magyarországi kártyaelfogadói hálózatban 2016-ban 165 millió forint kárt okozó 3700 visszaélési eset 27 százalékos emelkedést jelentett a darabszámot és 8 százalékos növekedést az értéket tekintve, ez elsősorban a kártyás vásárlási forgalom bővülésével magyarázható, közölte a Magyar Nemzeti Bank.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!