2011.04.10. 11:41
Copacabana, Rio de Janeiro - elcsípett hangulatok Brazíliából
A zalaszentgróti Szili Péter nevével főként koncertek, de mindenképpen zenei produkciók kapcsán találkozhat a közönség. Az is megeshet azonban, hogy idővel fotósként is megismerhetjük. Nemrégiben búcsút intett a kontinensnek, és Brazíliába utazott...
Dél-Amerika csodáit azonban már maga mögött hagyta, szülővárosában, Zalaszentgróton beszélgettünk Szili Péterrel.
- Múlt év december 30-án indultam és március 1-jén érkeztem haza. Azzal a céllal is utaztam, hogy picikét kiszabaduljak a mindennapokból, eddigi lakóteremből és szembenézzek saját magammal. Ehhez olyan helyet szerettem volna választani, ahol még sosem voltam, ahol teljesen más energiák működnek, ahol próbára tehetem magam... Arról pedig, hogy eljussak egyszer Brazíliába, évtizedek óta álmodoztam - mondta elöljáróban a fiatalember.
- Sokat jöttem-mentem. Rio de Janeiroban jártam először, aztán három hét elteltével Salvador da Bahia következett. Időm nagy részét végül az ócenánpart apró falvaiban töltöttem, a természetben, ahol tényleg teljes volt a nyugalom, főként a nagy riói nyüzsgés után. Megismerkedtem a brazil kultúrával, zenével - gyűjtöttem is zenét-, rengeteg koncerten jártam. És rengeteg fotó született.
Péter már gyermekként elkötelezte magát a muzsika mellett. A fúvós hangszerekkel került először közelebbi kapcsolatba, majd a zongora és a gitár következett. Több zalai zenekarban feltűnt, egyebek mellett a Merlinben, a Graffitiben, a Jamben, de játszott a Bazookában, a Sziámiban is. Még 1997-ben költözött Svájcba, a zürichi Theater HORA zenésze, zeneszerzője lett. Aztán 2004-ben barátja, Szabó Leslie lemezén dolgozott már itthon billentyűs hangszerelőként, zenei producerként. Visszatért Svájcba, de szíve újra és újra hazahúzza. Az Itthoni Dal Fesztiválon a Hazafelé című daláért a legjobb hangszerelőnek járó díjat kapta és ő szerezte a Zalavölgyi Kultúrtivornya indulóját is, melynek szövegét Bereményi Géza írta.
- A muzsika és a zeneszerzés mellett régi vágyam volt, hogy fotózzak is - folytatta. - Még akkor ismerkedtem meg ezzel a mesterséggel, amikor nem volt digitális technika, de aztán másfele vitt az élet. Tavaly azonban vettem egy jónak mondható masinát és a Balti-tengerre, a hajóra már magammal vittem.
Természetesen nem a szórakozás, hanem a szórakoztatás okán szállt vízre: éjszakánként dolgozott, muzsikált, napközben pedig fotózott. Így aztán nem meglepő, hogy a gép Dél-Amerikában is vele volt.
- A fotózás komoly szakma, számomra egyelőre hobbi, de szeretnék minél többet tanulni. Nemrégiben Martin Szipál előadását volt szerencsém meghallgatni, füleltem, jegyzeteltem, hogy ellessek ezt-azt. Meglátjuk, mi lesz belőle.
Ha minden jól megy, a közönség is megláthatja, hiszen a Zalavölgyi Kultúrtivornyán ízelítőt kaphat a Brazíliában megörökített pillanatokból. A zalaszentgróti kulturális fesztiválon persze zenészként is fellép: a Hegyi Band a Yetihez és a Megrótt Laza Szentek nevű formációval.