2024.11.10. 20:00
Ezt gondolják zalai modellek a mesterséges intelligencia alkotta képekről
A mesterséges intelligencia már a divatvilágba is befurakodott. Méghozzá úgy, hogy az egyik világhírű divatmárka már mesterséges intelligencia segítségével megalkotott "lányokkal" dolgozik. A meghökkentő hír kapcsán modellként dolgozó hölgyeket és egy, főként lányok fényképezésével foglalkozó fotóst kérdeztünk.
A mesterséges intelligencia térhódításáról a modellvilágban és annak minden piaci következményéről nemrégiben egy hosszabb cikkben számoltunk be.
Mesterséges intelligencia: még a szakértő szemeket is megtévesztheti
Legutóbb a Tündérszépek 2024-es szépségverseny háziasszonyaként szereplő, jelenleg modell-műsorvezetőként dolgozó nagykanizsai Tótpeti Lili gyakran találkozik a mesterséges intelligencia által generált képekkel. Szerinte olyan életszerű fotókat generál, ami még az ő, szakértő szemét is megtéveszti.
Nem létező modellek
– Rendkívül károsnak tartom a mesterséges intelligenciát, hiszen profi, tökéletes fényképeket alkot olyan modellekről, akik nem is léteznek – mondta Lili. – Ezáltal a hús-vér embereket meghazudtolja. A mai, tökéletességre törekvő világban elveszik a modellektől a munkát. Ez rányomja a bélyegét a hétköznapokra, a párkeresésre is. Az összes közösségi médiafelületen mindenki a tökéletességre törekszik és a lehető legszebb arcot mutatja meg. Zavaró lesz az, hogy az ember szeme a tökéletességet keresi, holott a való életben a tökéletlenség fogja meg az embert. Nem a makulátlan bőr és a hibátlan smink. Nyilvánvaló, hogy egy mesterségesen előállított nőnek a nyomába sem érhetek. Nem vagyok makulátlan, nem szimmetrikus az arcberendezkedésem, de ez így van jól.
Szinte egyetlen nő sem elégedett a külsejével
A Tündérszépek 2024-es zalai győztese, Tóth Evelin maximálisan egyetért Lilivel. Evelint ugyancsak elkeseríti az, hogy a mesterséges intelligencia ilyen komoly hatást gyakorol az emberek mindennapjaira
– Sokan felismerhetetlenre szerkesztik magukat a fotókon, mert szeretnének megfelelni a mai torz világ elvárásainak – folytatta. – Szinte egyetlen nő sem elégedett a külsejével, sajnos egyre többen végeztetnek szépészeti beavatkozást miközben semmi szükségük nincs rá. Kozmetikusként tapasztalom, hogy sok nő mennyire kétségbeesik, ha esetleg elkezdenek megjelenni az első ráncok. Szinte keresik magukban a hibát, olyan dolgokat vesznek észre önmagukon, ami a többi embernek nem is szembetűnő.
A valódi nőnek van kisugárzása
Hozzátette: a divatcégeknek, főleg a nagyobb cégeknek pont, hogy arra kellene hangsúlyt fektetniük, hogy mindenki úgy szép és úgy különleges, ahogy van, és ezt éreztessék is a nőkkel. Egy valódi nőnek megvan a saját kisugárzása, aurája, amit semmiféle mesterséges intelligencia által generált modell nem ad vissza.
A való életben nincs két egyforma arc
– A modellvilágban éppen azt szeretem, hogy soha nincs két egyforma arc, mindenki egyedi és különleges – ezt már a zalaegerszegi Pesti Viktória, a Tündérszépek 2022-es győztese mondta. – A mesterséges intelligencia már akármilyen karaktert megalkothat, és ezért elfelejtjük értékelni az egyediség kulcsfontosságát. Hibátlan arc, tökéletes test és kifogástalan beszédkészség, míg mi, az igazi emberek a tökéletlenségeinkkel együtt vagyunk tökéletesek. Mindenki másban jó és mindenkinek más a különleges, ezáltal vagyunk egyediek.
Ez a tökéletes kép megzavarja a fiatalok egészséges önképét, sokszor kevésnek, kevésbé szépnek érezhetik magukat, holott mindenki a maga természetességében, egyedileg szép és tökéletes. A boldog élet feltétele az önmagunk elfogadása és önszeretete.
Sokak veszíthetik el a munkájukat
Pesti Viktória rémisztőnek tartja a kialakult helyzetet. Szerinte a cégek is a kényelmesebb és egyszerűbb megoldásokat választják, több divatcég már a digitálisan megalkotott modellekkel "dolgozik", hiszen nem kell hozzájuk leszervezni egy egész stábot az adott fotózási napra. Ezzel rengeteg időt és pénzt spórolnak meg, de mindeközben rengeteg szakembert fosztanak meg a hivatásuktól.
Nagyobb a veszély, mint azt sejtjük
A Kanizsa Fotóklub vezetője, Varga Szilárd 15 éve fotóz hölgyeket. A nagykanizsai fotós a többi klubtársával együtt érzi a mesterséges intelligencia előretörését, és nem tagadja, tartanak is attól, hogy a fejlődéssel veszélybe kerülhet a hobbijuk, vagy épp a hivatásuk.
– A divat- és szépségiparban a mesterséges intelligencia előretörését nem lehet megakadályozni, hiszen valóban jóval olcsóbban lehet modelleket generálni, csúnya szóval élve előállítani – fogalmazott. – Azonban, amire nem képes: a kreativitás és a fantázia. Utóbbi iparággal szemben a művészi fotók esetében nyilvánvalóan más kihívások tartják lázban a fényképészeket. Persze ott is érdemes például a nők menstruációs ciklusára figyelni, hiszen az arcbőr olyankor változik, de az egész testre hatást gyakorol.
Varga Szilárd fotói nincsenek veszélyben, hiszen letűnt korok fényképezőgépeinek segítségével készít igazi fényképeket. A mesterséges intelligencia képtelen ilyen technológia elsajátítására, ezért értékelődik fel a kézműves fotográfia. A generált fotók előállításához már digitális fényképezőgépre sincs szükség, szóval nagyobb a veszély, mint azt sejtenénk.