2024.11.10. 17:30
A 92 éves zalai filozófus új előadásai
Budapesten, a Kondor Béla Közösségi Házban, október 18-án indult Pais István filozófiatörténésznek, magát a régi Göcsej fiának valló elszármazottnak egy négyrészes előadássorozata. A nyugalmazott egyetemi docens vállalkozása azért érdekes számunkra, mert a most 92 éves Pais István első előadásának témája a régi Göcsej paraszti világa és beszédmódja volt.
A „Tanár úr!” 1932-ben, hazánk egyik legszebb táján, a dimbes-dombos, keskeny völgyek szabdalta régi Paisszegen látta meg a napvilágot, s a mostani előadássorozat első részében e hajdan volt, mint ahogy ő fogalmaz:
a sok erdőtől, a virágos rétektől, a gondosan művelt változatos kultúrájú-mosolygó mezőktől és a varázslatos szőlőhegyektől gyönyörűséges világot
mutatta be az érdeklődőknek. Szót ejtett ama őseiről, akik a vadtermészetből heroikus munkával az emberarcú Göcsejt megteremtették. Bemutatta az ő életmódjukat, sajátos-különös szokásaikat, szorgos munkálkodásuk sokarcúságat. Részletesen ismertette azt a sajátos nyelvezetet, amelyet még az 1940-es években is beszéltek, és amely hazánk mindegyik tájszólásától igen komoly mértékben eltér.
A filozófiatörténész élete során 7 könyvet írt, ezek: „Ember és vallás”, „A görög filozófia”, „Antik bölcsek, gondolatok, aforizmák”, „Bibliai érdekességek, történetek, aforizmák”, „A filozófia története”, „Az igazság nem tűr meg semmi álnokságot”, „Minden le-föl kavarog és változik az idő gyermekjátékában”. Ezek az igen fontos témákról szóló, a hazai irodalomban páratlan kötetek 24 alkalommal, 18 ízben szerzői kiadásban, összesen 177.000 példányban láttak napvilágot. E tény azt jelenti, hogy a magyarországi filozófus-szerzők közül Pais István a legolvasottabb bölcselő. Mégpedig annak köszönhetően, hogy ő minden kényes világnézeti, filozófiai, vallási és bibliai kérdést kertelés nélkül fölvet, és a problémákat a humánum és az igazság szempontja által vezetve mutatja be a mai megtébolyult világban elő embereknek.
„Pista bácsi” első előadása nagyon jól sikerült, amelyre meghívták a szintén Zalából származó Németh Miklós Attila szerkesztő-újságíró, rádiós szakembert, aki nagy alázattal és tisztelettel beszélt Pais Istvánról. A jövő év elejéig tartó előadások a fenti filozófiai témákról szólnak majd, köztük beszél az ókori görög szellem időszerűségéről, az Ótestamentum társadalmáról és vallási képzett világáról, valamint a világ teremtéséről és a Bibliáról.