2023.11.12. 13:30
A horvátok ünnepe Nagykanizsán
Idén Nagykanizsa adott otthon az országos horvát napnak, melyet az Országos Horvát Önkormányzat és a Magyarországi Horvátok Szövetsége szervezett.
A kulturális műsorban a Mura mentén működő tánccsoportok, énekkarok, tamburazenekarok léptek fel.
Fotó: Korosa Titanilla
Szentmisével kezdődött a horvátság rendezvénye a Jézus Szíve templomban, majd a HSMK-ban kiállításmegnyitóval és gálaműsorral, díjátadóval folytatódott.
Jelen volt és köszöntőt mondott a rendezvényen Mladen Andrlic, Horvátország magyarországi nagykövete, Dario Magdic, államtitkár-helyettes, Osztrogonácz József, a Magyarországi Horvátok Szövetsége elnöke, Gugán János, az Országos Horvát Önkormányzat elnöke, valamint Balogh László, Nagykanizsa polgármestere. Részt vett az esemény mellettük Cseresnyés Péter, Nagykanizsa és térsége országgyűlési képviselője, Bene Csaba, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Koósz Attila, Horvátország tiszteletbeli konzulja, illetve a magyar és horvát politikai és társadalmi élet szereplői, képviselők, hivatalvezetők, egyházi személyek.
Gugán János az eseménnyel kapcsolatban elmondta: a évről évre megtartják a horvát napot, ezen alkalomkor a Magyarországi Horvátok Szövetsége, illetve a nemzetiségi önkormányzat megalakulását ünneplik. Évente más-más helyszínen rendezik meg a találkozót ott, ahol horvátok élnek. A horvátság Nyugat-Magyarország minden vármegyéjében, Budapesten és környékén, illetve Csongrád-Csanád vármegyében is jelen van. Hozzátette, hogy a horvátok heterogén nemzetiség Magyarországon, hiszen különböző szubetnikai csoportok tagjai, különböznek nyelvükben, népviseletükben, történelmükben, ezért gazdag és színes közösség.
Balogh László köszöntőjében arról beszélt, hogy a horvát és a magyar nemzeti közösségek múltja és kultúrája ezer éves. A Mura mentén a határ két oldalán hisznek a folyó összekötő erejében, de főként a hidak felépülésében, melyek megerősítik a horvát és a magyarországi horvát nemzetiségi közösségekkel való kiváló együttműködését. Balogh László úgy fogalmazott: jelen válsággal sújtott világunk egyik legfontosabb értéke a független, saját kultúrájára és történelmére büszke közösségek és nemzetek együttműködése és szomszédi kapcsolata. Ilyen a horvát-magyar történelmi barátság is, melyben két olyan közösség tekint egymásra jóindulattal, mely mindig is küzdött értékei elismertetéséért és függetlenségéért. Éppen a jelen kihívásai, a háborús helyzet mutatja, hogy milyen nagy érték a barátság és a kölcsönös tisztelet.
-Nem véletlen, hogy a Zrínyi család tagjai a mindkét nemzet legnagyobb hősei közt szerepelnek – folytatta. - Az irodalmi és a történelmi nagyságok tablóját megtekintve olyan, mintha szellemi testvérek lennénk. Ugyanígy az elmúlt évtizedek közös projektjei, rendezvényei és építő kapcsolatai is közös életünk összekötő szálai, melyek bizalmivá tették az itt élők közti viszonyt. Mi sem lehetne jelképesebb alkalom e kölcsönös megbecsülés megerősítésére, mint egy identitását és kultúráját őrző szellemi híd, az Országos Horvát Önkormányzat összefogta országos horvát nap. Dél-Zalában él az egyik legnagyobb mintegy 10 ezer fős magyarországi horvát közösség, akiknek kultúráját, hagyományait ismerjük, szeretjük és közös erőforrásként tekintünk egymásra.
Az ünnepségen az országos önkormányzat és a szövetség egyaránt 4-4 díjat osztott ki az arra érdemeseknek az oktatás, kultúra, társadalmi szerepvállalás, ifjúságnevelés területén.
Elismerésben részesült Blazsetin István, Kanizsainé Proszenyák Mária, Szávai József, Kubatovné Patarcsics Mária, Kanizsai Horvát Kórus, a Harkányi Horvát Vegyes Énekkar, Kráner Józsefné, és az MTVA horvát szerkesztősége.
A köszöntők és a díjátadó után a kulturális műsorban a Mura mentén működő tánccsoportok, énekkarok, tamburazenekarok léptek fel.