A méh- vagy darázscsípés nagyon súlyos következményekkel járhat

2024.08.09. 17:02

Életmentő rendőrök a Balatonnál

Rövid időn belül másodszor mentettek életet a rendőrök a Balatonnál. Nem, nem lövések dördültek, nem is késszúrás volt az ok; ám egy csípés is lehet halálos. S – mint az élet bizonyítja – jó, ha vannak a közelben áldozatkész járőrök, életmentő rendőrök. No meg adrenalin.

Péter B. Árpád

Életmentő rendőrök: Horváth Renáta is köztük van

Forrás: rendőrség

Ha valaki rovarcsípés-allergiában szenved – a magyar felnőttek négy, a gyermekek 1 százalékát érinti ez –, a „nagy találkozás” után néhány percen belül súlyos, életveszélyes állapotba is kerülhet. Az elmúlt napokban kiderült: jó, ha ilyenkor „kéznél vannak” életmentő rendőrök a Balatonnál, vagy bárhol, ahol a csípős-szúrós támadás történt.

életmentő rendőrök
A méh- és darázscsípés akár életveszélyes is lehet. Az életmentő rendőrök idejében közbeavatkoztak
Forrás: ZH

Életmentő rendőrök a Balatonnál

A közelmúltban két keszthelyi eset is igazolta e tézis. Előbb Horváth Renáta főtörzsőrmester és Hoffer Albert Károly törzsőrmester a keszthelyi strandon, a pavilonoknál találkozott egy 50-60 év közötti férfival, aki a dohányboltot kereste, s arról mesélt, a vízben megcsípte valami, de semmi vész: nem allergiás. Aztán hirtelen rosszul lett és elájult.

A rendőrök azonnal mentőt hívtak, s előbányászva elsősegélynyújtó ismereteiket, próbáltak segíteni. Kiderült, a csípés mégis csak heves immunreakciót váltott ki nála, ám a gyors és szakszerű intézkedés megmentette az életét.

Jól jön, ha kéznél az injekció

Nem sokkal később Székely Zsófia őrmester és Borda Áron törzsőrmester a keszthelyi Helikon strandnál ellenőriztek, amikor egy biciklis csapat kért tőlük segítséget. Egyikőjük férjét ugyanis megcsípte egy darázs. A férfin ekkor már látszott: rosszul van, az arca is dagad.

– A légzés is nehezére esett már, de eszébe jutott, van nála adrenalinos injekció, amit gyorsan beadott magának. Mi pedig beültettük a rendőrautóba, és vittük a sürgősségi osztályra – elevenítették fel a történteket. – Mire beértünk, már nem szédült, talpra tudott állni.

Székely Zsófia és Borda Áron arról mesélt, hasonló esetek, bár nem sűrűn, de időről időre elfordulnak.

– Ilyenkor az ember „kicsit kikapcsol magából”, megy, és teszi a dolgát, hogy segítsen – szögezte le Borda Áron.

Méhek, darazsak mindenütt

A rendőrség hivatalos honlapja több hasonló esetről is beszámol. Ezekből kiderül, a lélekjelenlét és a gyorsaság életet ment.

Dr. Moric Krisztina allergológus és klinikai immunológus, a Budai Allergiaközpont orvosa korábban az EgészségKalauzban arról írt: az allergiás reakció legsúlyosabb formája az anafilaxia, amely nemcsak helyi, hanem az egész szervezetet érintő tüneteket okoz, és életveszélyes is lehet. Ezt kiválthatják élelmiszerek, gyógyszerek, a latex, illetve a rovarméreg, vagyis méh- és darázscsípés is.

A vényköteles epinefrin injekció, vagyis az adrenalin gyorsan kifejti hatását, szűkíti az ereket, megemeli a vérnyomást, így tágulnak a légutak, csökken a nehézlégzés. Az életmentő szuri azonban csak sürgősségi kezelésre szolgál, a beadását követően orvosi ellátásra van szükség.

Az anafilaxia tünetei lehetnek

  • bőrpír
  • viszketés
  • angioödéma (egyes testtájékok duzzanata)
  • rekedtség
  • köhögés
  • nehézlégzés
  • fulladás
  • szapora pulzus
  • szédülés
  • alacsony vérnyomás
  • tudatzavar

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában