2024.09.29. 09:30
Keszthelyi Halászcsárda: 90 év gasztrotörténelem
A Balaton fővárosa történelmi emlékeivel, látványosságaival, hangulatával s rendezvényeivel bűvöli el az idelátogatókat. E tényezők mind-mind megvannak az idén 90 éves Keszthelyi Halászcsárdában, amelynek tulajdonosa, Szita Gábor megmentette az ikonikus, de romos épületet – s több mint egy évtizede újra életet lehelt bele. Erről is mesélt a Zaol-podcast legfrissebb adásában.
Velünk élő történelem… A Keszthelyi Halászcsárda a 60-as években Velünk élő történelem…
Forrás: Keszthelyi Halászcsárda
A Balaton-parti vendéglátóhely tetőszerkezetét egykoron tűzvész pusztította el, s voltak évek, amikor a patinás étteremnek múltja volt – de jelene, pláne jövője: nem. A Szita család elkötelezettségének köszönhetően azonban több mint egy évtizede újra régi fényében ragyog a Keszthelyi Halászcsárda.
Keszthelyi Halászcsárda: szülinap a Balaton-parton
Az évek során az étterem hű maradt a hagyományokhoz, de nyitott a modern kezdeményezések felé is, fogalmazott Szita Gábor tulajdonos. E kettő jegyében szeptember végén s október elején kerti süllősütéssel, élőzenével, Balaton-melléki halakkal, borokkal, ünnepelnek, egy minitárlat pedig felidézi a Keszthelyi Halászcsárda kilenc évtizedes történetét.
Egy tál dödölle
Az évek során a vadételekhez kínált dödölle új üzleti vonalat hozott a cég számára. Ezzel kapcsolatban Szita Gábor felidézte, ezt az étket, amely köretként és főételként is kedvelt, nemcsak Zalában és Vasban szeretik – bár e két vármegye verseng a „tulajdonjogáért”, szerinte egyébként felesleges vitát nyitva, folytatva –, hanem az egész országban, sőt: az ide látogató külföldiek körében is.
Erre alapozva kézműves dödölle készül a Keszthelyi Halászcsárdában, amely gasztronómiai nagykereskedők révén az egész országba eljut, sőt: ma már az egyik multilánc is kínálja azt.
A vad sem hiányzik
Szita Gábor arról is beszélt a Zaol-podcastban, a Keszthelyi Halászcsárda idén csatlakozik a #vadateszem mozgalomhoz, amely országos összefogással szeretné bemutatni s népszerűsíteni a vadételeket. E téren a népszerű gasztrohely szarvast kínál, amelyhez kitűnően illik a kézműves dödölle, ami a csárda egyik szegletében készül – most már nagy mennyiségben.
Szita Gábor elárulta azt is, ezt az országos forgalomélénkítő kampányt utoljára 2022-ben tartották meg, s ezt éleszti újra idén az Étrend Egyesület, „amelyhez mi is szívesen csatlakozunk Keszthelyről”.
Címszavakban…
- a csárda 1934. június 24-én nyitotta meg kapuit
- a Festetics család építtette a Hortobágyi Csárda mintájára
- 1980-as években leégett a nádteteje, majd felújították, mégis mintegy 20 évig üresen állt
- 2012 óta újra fogadja a vendégeit