Mennyi az annyi? - beszéljünk a futballistafizetésekről

3 órája

Amatőr foci: ha nem lenne benne pénz, már nem lenne

Ha nem lenne pénz, az amatőr futball teljesen megszűnne... A megállapítás nem a miénk, hanem egy futballszereplőé, aki belülről ismeri ezt a világot. A pénz a futballban, a sportban teljesen természetes, csak illúzió a tisztán amatőr foci.

Kerkai Attila

Az amatőr foci valóban "elnéptelenedne" pénz nélkül? Érdekes gondolat, ami napjainkban reális elképzelésnek tűnik...

Fotó: Pezzetta Umberto

Nagyjából erre a következtetésre kellett jutni, amikor a pénz a sportban témát jártuk körbe Zalában. Nemrég olvashattunk róla, hogy a baranyai amatőr ligákban hogy áll a helyzet. Akikkel beszéltünk, nagy részük találkozott azzal az írással, és a benne leírtakat reálisnak ítélte meg az amatőr foci témájában.

amatőr foci
Egy jelenet az őszi Teskánd- ZTE FC II. találkozóról a vármegyei I. osztályból. Az amatőr fociban vannak tehetős és kevésbé tehetős csapatok is
Fotó: Pezzetta Umberto

Amatőr foci: van, aki kap, van, aki nem...

Ami Zala megyét illeti, a vármegyei bajnokságban mindhárom osztályban vannak tehetős és kevésbé tehetős csapatok. A tabellán elfoglalt helyezések általában minden évben tükrözik ezt, elég csak ránézni, hogy ki hol helyezkedik el. Nyilván ez sem alaptétel. Vannak üde kivételek, hiszen valóban akadnak olyan csapatok, melyek a saját osztályukban eredményesen szerepelnek, annak ellenére is, hogy náluk tényleg egy üdítőért, vagy egy vacsoráért játszanak hétvégenként. Na meg, a társaságért. Idillikusnak tűnhet, de ez a faktor is jelen van. Az ugyanis nem igaz, hogy ma már senki sem játszik pusztán a futball és a sport szeretetéért. Igenis, vannak ilyenek, ők a jó értelembe vett "fanatikusok" legyen az játékos, vagy edző. És vannak, akik ugyanígy szeretnek játszani, de ezért pénzt is kapnak... "Senki nem játszik a két szép szemért" - a sommás megállapítás egy aktív edzőé. De, miért ne fogadnák el, ha adják nekik? Aki jó, azt előbb-utóbb megkeresik. A legjobb helyzetben talán azok vannak, akik esetleg magasabb osztályból léptek vissza a vármegyei bajnokságokba. "Ha nem lenne pénz benne, az amatőr foci teljesen megszűnne" - hallottuk ugyanettől a szakembertől. Azt is érdemes leszögezni, ezeknek a játékosoknak megvan a civil foglalkozásuk. Csak a futballból megyei szinten nem lehet megélni, jobbára fizetéskiegészítés az az összeg, amit a focival keresnek. 

Mennyi az annyi?

És akkor nézzük, mennyi az annyi. Elöljáróban le kell szögezni, hogy a leírtakat még véletlenül sem lehet általánosítani. Nem mindenkire érvényesek ezek a számok. Egy NB III-ból visszatérő játékos, vagy aki már rutinosabbnak számít a megyei futball világában, nagyjából 30-50 ezer forint között kaphat havonta csapatától, de van még prémium is. Ezzel újabb 60-80 ezer forintot lehet keresni havi szinten. Ezek nem "fizetések" és általában az év nyolc hónapjára értendők, amíg tart a bajnokság. A fiatalok (17-19 év közöttiek), akik már a felnőtt vármegyei I. és II. osztályban játszanak, jobbára csak a prémiumból részesülnek. A vármegyei I. osztályban heti két, vagy három edzés van, plusz a hétvégi meccs. Az II. és a III. osztályban jó esetben heti egy, vagy két edzés kell, de persze olyan is van, hogy csak a meccsekre jön össze a társaság. Ez leginkább a III. osztályra igaz. 

Klubhűség és Ausztria közelsége

A játékosok nagyrészt ma már nem helybéliek – tisztelet a kivételnek –, érthető, hogy az utazási költséget a csapatok kifizetik, és az utazási költség mindig relatív fogalom... Klubhűségből, vagy csak a játék iránti szeretetből a mezőny tíz-tizenöt százaléka, legfeljebb húsz százalék játszik. De ilyen is van! Zala esetében Ausztria közelsége is befolyásoló tényező. Onnan hazahozni játékost pénzzel nem lehet, hallottuk ezt is. Aki egyeneset tud rúgni a labdába, odakint 500 eurót is kereshet, akik egy kicsit még tudnak is futballozni, ők 1000 eurót kaphatnak. A helyi osztrák játékosok nem kapnak pénzt, illetve csak kis kivétellel, csak a jobbak. Az osztrák negyed, illetve ötödik vonal a legnagyobb felvevőpiac. Így is vannak, akik visszajönnek Magyarországra futballozni, de ennek számos (családi, vagy munkahelyi) oka lehet, nem feltétlenül azért, mert itthon jobban kereshet egy amatőr futballista.

Egyre feljebb egyre több a pénz

Ahogy feljebb lépünk, úgy emelkednek a keresetek. Az NB III.-ban, pláne az NB II.-ben és az NB I.-ben a fizetések ma már egészen más volumenűek. A harmadik vonal vegyes bajnokság, hiszen a játékosok lehetnek amatőr, illetve hivatásos állományban. Vagyis, a csapatuk alkalmazhatja őket, illetve játszhatnak amatőr sportolókként. Az NB III.-ban információink szerint 4-800 ezer forint között is lehet a kereset, és nyilvánvaló, hogy ennél kevesebbet kapnak a fiatal, illetve a kiegészítő embereknek számító játékosok. Az NB II. és az NB I. viszont már más kávéház. Ebben a két ligában hivatásos státuszban vannak a játékosok bejelentett munkahellyel, és fizetéssel. A keresetek is értelemszerűen magasabbak, az NB II.-ben a nagy átlag 800 ezer és 1,5 millió forint/hó bért jelent, az NBI.-ben 2-4 millió forint ez az összeg. Nyilván itt is lehetnek alacsonyabb és számos esetben jóval magasabb összegek is. 

Bőven az átlag felett...

Az átlagember számára ezek az összegek meglehet, irreálisan magasnak tűnhetnek, pedig nem azok! A futballban és a sportban mindenütt a világon az átlagemberekhez képest sokkal nagyobb a kereset. Lehet vitatkozni rajta, hogy mindezért milyen színvonal társul, de nincs értelme párhuzamot vonni. Ha mondjuk egy átlagos magyar élvonalbeli játékos keres egy évben bruttó 44 millió forintot (4 millió Ft/hó), ez mostani árfolyamon számolva 110 ezer euró. A német Bundesligában a játékosok átlagkeresete 2,2 millió euró (nagyjából 900 millió forint), de az angol Harry Kane a Bayern Münchenben 25 millió eurót keres évente. A németországi átlagkereset napjainkban 52 ezer euró körül van, de ezeket az összegeket bruttóban kell érteni, hiszen a nettó érték számos adózási szabálytól is függ. A minap a nemzetisport.hu-n olvastuk, hogy az amerikai székhelyű Spotrac gyűjtötte össze, mennyit keresnek az angol élvonalbeli játékosok. A csúcs Kevin de Bruyn és Erling Haaland (mindkettő Man. City) fizetése, 20,8 és 19,5 millió angol fonttal, a magyar Szoboszlai Dominik éves gázsija a Liverpoolban 6,24 millió font. Ezzel a magyar játékos az összes PL-játékost tekintve nagyjából a 80-90. helyen van a rangsorban. 

Itthon is lehetne publikus a kereset

Sportvezetői oldalról Sallói Istvánt, a ZTE FC sportigazgatóját szólaltattuk, meg. Nyilván nem kérdeztük, mert nem is válaszolhatna rá, hogy például a ZTE FC-ben milyen keresetekhez jutnak a játékosok, arról viszont elmondta a véleményét, hogy mit gondol erről.

– Idehaza nem publikus a játékosok fizetése, amit én sem értem, miért alakult így ki – mondta Sallói István. – Valószínűleg a pénzhez való viszonyunk az oka, más országokban másként működik mindez. Leginkább Amerikában, hiszen ott nyilvános a sportolók fizetése. A fiam évek óta az MLS-ben játszik, volt, amikor százezer dollár volt az éves gázsija, de aki rendre csak a lelátón ült, mindenki tudta róla, hogy egymilliós fizetése van. Ráadásul idehaza is mindenki tudja, kinek mennyi a bére. Valahol, valakinek a játékos menedzsere elkottyintja, vagy valamely családtag, ami aztán elterjed és nem áll meg az öltöző ajtaján kívül. Ezért lenne nyíltabb és egyszerűbb, ha nálunk is publikusak lennének a bérek. Ha valaki ügyvédnek tanul, vagy orvosnak, de beszélhetünk bármely hivatásról, vagy szakmáról, mindenki tudja, hogy abban elhelyezkedve milyen bérre számíthat. Egy futballista, aki eljut az élvonalig, nyilvánvaló, hogy az átlagnál többet fog keresni, de vegyük figyelembe azt is, hogy a futballistáknak csak egy elenyésző százaléka jut el erre a szintre. Addig már idehaza is eljutottunk, hogy az olimpiai bajnokok és érmesek, illetve pontszerzők pénzjutalmai nyilvánosak. Ők azok, akik eljutottak erre a szintre, mert nem lesz minden sportolóból olimpiai bajnok sem. Ugyanakkor az ő havi keresetük sem publikus, holott a legjobbakról van szó. 

Az élvonal jól fizet más sportágakban is 

A sort lehetne még folytatni, hiszen vannak más sportágak is. A legnépszerűbb hazai labdajátékokban, így a kosárlabdában és a kézilabdában az élvonalban játszók messze a magyar átlagbér felett keresnek, akik az NB I.-es szintet elérik. A válogatott szintű sportolók – legyen az kosaras, vagy kézilabdás – megkereshetik a 2-4 millió forintot, vagy még ennél is többet, de a nagy átlag keresete is valahol 800 ezer és 1,5 millió forint körül mozoghat. 

A sok vagy kevés kérdése

Innen "visszaszámolva" és visszatérve eredeti témánkhoz. Az amatőr futballban megkereshető összegekről mindenki eldöntheti, hogy sok vagy kevés. Aki soknak tartja, úgyis annak akarja látni, akit meg nem érdekel a téma, legfeljebb legyint rá...

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában