2014.12.09. 19:35
Egyre kevesebbeket vonz a hivatásos jogosítvány
Zala megye – „Nyerges vontatóra, nemzetközi kamionozáshoz leinformálható, gyakorlattal rendelkező gépkocsivezetőt keresek.” Mostanában igencsak megszaporodtak az ilyen és ehhez hasonló álláshirdetések az újságokban, így lapunkban is. Vajon nincs elegendő, hivatásos jogosítvánnyal rendelkező sofőr? Vagy lenne, csak precízt és megbízhatót nehéz találni? Ennek próbáltunk utánajárni.
A nagykanizsai Kovács Tibor több mint 12 éve kamionozik.
– Én a honvédségnél szereztem meg személyre és teherre a jogosítványt, nekem ez gyermekkori álmom volt – tudtuk meg tőle. – Most már 10 éve egy nemespátrói Bt.-nél dolgozom, ahonnan külföldre járok ugyan, de minden hét végén itthon lehetek, tehát a családommal tölthetek hetente két napot. Nem sok szállítmányozó cégnél engedik ezt meg, nem figyelnek ennyire oda a sofőrök igényeire, máshol van, hogy 3-4 hetet is külföldön, a családtól távol kell tölteni, ami azt gondolom, a fiatalok számára nem vonzó. Ráadásul drága is a jogosítvány, s a gyerek inkább elmegy főiskolára, egyetemre.
Kovács Tibor nagykanizsai kamionsofőr 10 éve dolgozik jelenlegi munkahelyén. Úgy véli, a sofőrhiány oka egyebek közt az, hogy a sokba kerülő jogosítványt kevesen tudják finanszírozni, másrészt nem vonzó a sok távollét és a nagy felelősség sem.
Fotó: Gergely Szilárd
A nemespátrói Bt. ügyvezetője, Szmodics Zoltán szerint igen összetett kérdésről van szó, de annyi bizonyos: mára a sofőr hivatás elveszítette régi presztízsét.
– Régebb óta a volán mögött ülő idősebb munkatársaim azt mondják, a legnagyobb baj, hogy tulajdonképpen mindennek és mindenkinek ki vannak szolgáltatva – szögezte le Szmodics Zoltán. – Nagyon szigorúan megkövetelik tőlük a pontos érkezést, miközben ez általában nem rajtuk múlik, hiszen rengeteg rakodási, forgalmi akadály, baleset, vagy éppen viszontagságos időjárás lassíthatja a haladást. Napjaink szállítmányozásában viszont – szakkifejezéssel élve – a „just in time”, tehát éppen időben érkezni rendkívül fontos, ami óriási felelősséget ró a gépkocsivezetőre, s egyúttal hihetetlen nagy stresszt is jelent a számára. Amikor az a „parancs”, hogy mondjuk, Belgiumból Szombathelyre holnap délután fél 4-re kell érkezni, akkor ezt az esetek döntő többségében sikerül végrehajtani, egy részében viszont nem. És ha késik, előfordul, hogy már be sem engedik a telephelyre, vagy éppen vissza kiküldik, és kénytelen kint várakozni a következő lehetőségig, ami akár egy napot is jelenthet.
Van, hogy toalettre, vagy tusolni sem mehet be, ezeket a dolgokat kint kell megoldania, így marad például a ballonos mosakodás. Ez azért eléggé megalázó manapság már, amikor az infrastruktúra mindenhol rendelkezésre áll. A másik, ami nyűg a gépkocsivezetőknek, az a munkájuk agyonszabályozottsága. A sok-sok közlekedési rendelet, a világon csak az Európai Unió egyes országaiban agyonszankcionált tachográf-rendszerek, melyek nem mindig a biztonságot szolgálják, sőt. Mire gondolok? A tachográf, a menetíró készülék például nem a sofőr fizikai és szellemi munkáját regisztrálja, hanem azt „írja”, hogy az autó mennyit dolgozott. Ismétlem, nem a sofőr, hanem az autó.
Miközben a gépkocsivezető fáradtságára visszavezethető súlyos balesetek túlnyomó többsége vasárnap este 22 és hétfő délelőtt 10 óra között következik be, ez statisztikai tény. Akkor, amikor a tachográf rögzíti, hogy az autó a telephelyen jól „kipihente” magát. Azt viszont ugye, nem jegyzi, hogy a sofőr a hétvégén mondjuk otthon tetőt cserélt a házán, füvet nyírt a birtokán, vagy éppen szüretelt a szőlőjében stb. Effektíve tehát a tachográf, illetve az ahhoz kapcsolódó pihenő- és vezetési időt megszabó előírások elsősorban nem a gépkocsivezető fiziológiai állapotához köthető biztonságot szolgálják. És gondoljunk bele, micsoda helyzetet teremt, ha egy sofőrnek éppen néhány kilométerrel a hazaérkezése előtt jár le a vezetési ideje (ami így valójában nem a vezető, hanem a gépkocsi ideje), és ezért kénytelen kint várakozni az otthonától mindössze pár tíz kilométerre egy kamionparkolóban, ha egyáltalán talál még szabad helyet bent, ahelyett, hogy befejezhetné a fuvart és hazatérhetne lelki, és fizikai értelemben is megpihenni a családjához! Összességében tehát az a baj, hogy olybá tűnik, mintha minden és mindenki éppen a gépet irányító, a kormány mögött helyet foglaló legfontosabbról, az emberről feledkezne meg.
Péter Lajos, egy nagykanizsai autóiskola vezetője kérdésünkre elárulta: a szakma iránti egyre csekélyebb érdeklődés már náluk jelentkezik.
Megbeszélés és gyakorlófeladat a Start Autósiskola nagykanizsai rutinpályáján. A vezetőfülkében Pálfi István, a teherautó mellett pedig Hegedüs Gyula oktató és Péter Lajos, az iskola vezetője. Fotó: Horváth-Balogh Attila
– Senkit nem motivál, hogy belföldön keressen 100 ezer forintot havonta, s vállalja magára a munkával járó rengeteg felelősséget – vélekedett. – Ráadásul ha a B kategóriás jogosítvány mellé egy fiatal meg akarja szerezni a C, az E kategóriát, a GKI-t, a szaktanfolyamot, meg elmegy PÁV-ra, nos, az legalább félmillió forintos költséget jelent. Ekkora összeget csak kevesen tudnak beruházni. Persze, ha valaki bevállalja a külföldi munkát, ott gyorsan megtérül a befektetés, viszont olyan szigorú előírások vannak a vezetési és pihenőidők kapcsán, hogy ha valaki ezek betartását elhibázza, ezer eurós büntetést simán a nyakába sóznak. Ezek a dolgok azt gondolom, hozzájárulnak a sofőrhiányhoz. Ami azonban nemcsak nálunk probléma, hanem külföldön is.
Felerősödtek a negatív beidegződések
Megkérdeztük Dittel Gábort, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete, a NiT Hungary ügyvezető főtitkárát is. Ő megerősítette mindazt, ami írásunkban elhangzott, továbbá hozzáfűzte: az is rontja a sofőr szakma presztízsét, hogy megszűntek azok az előnyök, melyek a kamionos szakmát a rendszerváltás előtt jellemezték (szabad határátlépés, extra jövedelem), viszont felerősödtek a vele, illetve a kamionokkal kapcsolatos társadalmi előítéletek, negatív beidegződések.
Péter Lajos szerint a hatályos szabályozás sem kedvez a szakma utánpótlásának. Régebben ugyanis 19 évesen hivatásos gépkocsivezető lehetett valaki, ma viszont – a korhatárok módosításával – 22 évesen, de inkább 23-24 évesen ülhet teherautó volánja mögé. Addigra pedig szinte mindenki megtalálja a helyét más szakmában, esetleg családot alapít, vagy éppen elmegy külföldre mosogatni – sokkal jobb fizetésért...