Külföld

2011.02.23. 08:37

Guttenberg-plágium - Számítások és erőviszonyok

A német védelmi miniszter doktori disszertációja körüli huzavona a végkifejlethez közeledik. Ami február 16-án tudományos szőrszálhasogatásnak indult, az egy héttel később nyílt pártpolitikai csatározássá fajult, szembeállítva kormánypártot és ellenzéket.

MTI

Előbb a tények. Egy német tudós, a brémai egyetem felkérésére, recenziót készült írni Karl-Theodor zu Guttenberg 2006-ban leadott és egy évvel később summa cum laude minősítéssel befogadott doktori dolgozatáról. A téma az alkotmányosság és az alkotmányozási folyamat volt az Egyesült Államok és Európa történetében. A szakértő, Andreas Fischer-Lescano rutinszerűen ellenőrizte a szöveg eredetiségét, és már az első kiragadott részletnél "találatot" jelzett az internetes program. A tudós nyolc olyan részre bukkant, amelyeket a disszertáció szerzője mások dolgozataiból, cikkeiből, elemzéseiből vett át a forrásmű és a szerző feltüntetése nélkül.
A plágiumgyanúról szóló újsághír megjelenése után önkéntes elemzők valósággal nekiestek a miniszter 475 oldalas munkájának, és néhány nap alatt több mint százötven "ollózott" és nem deklarált részletre bukkantak. Guttenberg első reagálásában, még február 16-án "zavarosnak" minősítette és visszautasította a plágiumvádat. Ha esetleg egy-két idézett műnél lemaradt volna a hivatkozás a szerzőre, azt a következő kiadásban pótolni fogja - ígérte.

Két nappal később a védelmi minisztériumban tartott tájékoztatóján bejelentette, hogy átmenetileg nem használja doktori címét. Ehhez mindaddig tartani fogja magát, amíg tisztázódik az ellene felhozott plágiumvád. Nyomatékosan visszautasította azokat az állításokat, miszerint disszertációjának egyes fejezeteit más írásművekből emelte volna át. Elismerte viszont, hogy dolgozata "kétségkívül tartalmaz hibákat".

Február 21-én este egy CDU választási gyűlésen Guttenberg már arról beszélt, hogy "súlyos szakmai hibákat" fedezett fel dolgozata újraolvasásakor. Ezért végleg lemondott a doktori cím használatáról, egyúttal arra kérve a bayreuthi egyetemet, hogy vonja meg tőle a tudományos fokozatot.

A politikai erővonalak: az uniópártok számára a plágiumügy inkább hatalmi, semmint erkölcsi kérdés. Mind a CDU, mind a CSU elnöke felsorakozott a miniszter mögött, hangsúlyozva, hogy bagatellnek tekintik az állítólagos plágiumot, amely semmiképpen sem vezethet Guttenberg lemondásához. Teszik ezt annak dacára, hogy már a közszolgálati tv-adók is nyíltan viccelődnek az egyes lapok által csak Dr. Googlebergnek nevezett politikus rovására, "részletekben adagolt vallomásnak" minősítve a koppintás fokozatos beismerését. Mind a két uniópárt tudatában van annak, hogy a védelmi tárca vezetője roppant népszerű mind a lakosság, mind a párttagság körében. Ezért vonzóbb a szemükben Guttenberg megtartása a kabinetben, mint ejtése.

Az ellenzék viszont azon fáradozik, hogy összekapcsolja a miniszter személyes hibáját annak politikai hivatalával. A dolog kimenetele szempontjából sok függ majd attól - vélik berlini megfigyelők -, vajon sikerül-e az SPD-nek, a Zöldeknek és a Baloldalnak fenntartani az ügy politikai dinamikáját. Ezt szolgálja a szerdai parlamenti ülésre betervezett interpelláció, amelynek Guttenberg igyekszik elébe menni azzal, hogy nyilatkozatot tesz a disszertáció tárgyában.
 
A parlamenti csata kimenetelét befolyásolhatják az időközben napvilágra kerülő esetleges újabb kényelmetlen részletek, amelyek arra kényszeríthetik Guttenberget, hogy ismét helyesbítse álláspontját a plágiumot illetően. Ez tovább erodálhatja az uniópártok (főleg a CDU) egységfrontját, aminek első jele a nehézsúlynak számító házelnök, Norbert Lammert bíráló nyilatkozata volt kedden.
Merkel (egyelőre) kitart szorongatott minisztere mellett, arra hivatkozva, hogy az ő szemében csak a védelmi tárca élén nyújtott teljesítmény számít, abból pedig Guttenberg eddig kitűnőre vizsgázott. (A CDU/CSU frakció is azzal érvel, hogy Guttenberg még jóval miniszteri kinevezése előtt írta a disszertációt, tehát kvázi még magánember volt.) Ám ez a kiállás, a miniszter és a sumákoló doktorandusz személyének kettéválasztása veszélyessé válhat - még a kancellárra nézve is.

Vox populi: rádió- és tv-adók műsoraiban megszólaltatott egyszerű halandók 90 százaléka pálcát tör Guttenberg fölött, és a többség a miniszter lemondásában látná a kínos ügy megoldását. A hétfő esti CDU-gyűlés közönsége viszont enyhén szólva is elfogultnak bizonyult. A ZDF televízió kamerái előtt csillogó szemű, fellelkesült idős és fiatal párttagok törtek lándzsát a CSU-politikus mellett, bagatellnek, apró botlásnak minősítve a plágiumot, egyúttal az ellenzék intrikáját látva a támadások mögött. Egy 70 körüli matróna erős hesseni tájszólásban szidta a sajtót, közölve: sz..ok arra, amit írnak, az én kedvenc politikusom akkor is Guttenberg marad!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!